ad1
בעולם

דיווח: הסנאט זיכה את טראמפ ממהומות הקפיטול

הסנאט האמריקני זיכה הערב (שבת) את הנשיא לשעבר דונלד טראמפ ממהומות הקפיטול בחודש שעבר. כצפוי לא הצליחו הדמוקרטים להשיג רוב של שני-שלישים שדרוש להרשעת הנשיא, שהואשם בהסתה למרידה. 57 סנאטורים – שבעה מהם רפובליקנים – הצביעו בעד ההרשעה. 43 סנאטורים התנגדו. בסנאט, נזכיר, יש כרגע שוויון: לכל מפלגה 50 סנאטורים. כדי להרשיע את טראמפ היו זקוקים הדמוקרטים לתמיכת 17 רפובליקנים ולהשיג 67 קולות.

דקות ספורות אחרי ההצבעה פרסם טראמפ הצהרה שבה בירך על התוצאות. טראמפ אמר שהמשפט היה "שלב נוסף בציד המכשפות הגדול בהיסטוריה של המדינה שלנו". טראמפ, שבנאום הפרידה הבטיח "לחזור בצורה כלשהי", אמר: "התנועה ההיסטורית, הפטריוטית והיפה שלנו, שמטרתה היא Make America Great Again, נמצאת רק בתחילת דרכה. בחודשים הבאים יש לי הרבה במה לשתף אתכם, ואני מצפה להמשיך את המסע המדהים שלנו יחד כדי להשיג את הגדולה האמריקנית לכל העם שלנו. לא היה מעולם דבר כזה".

זיכוי טראמפ היה צפוי מכיוון שרק שישה סנאטורים רפובליקנים התייצבו לצד הסנאטורים הדמוקרטים ותמכו בעצם קיום המשפט. הם התנגדו לטיעון שהשמיעו רפובליקנים אחרים, שאמרו שהחוקה לא מאפשרת לקונגרס לקיים משפט הדחה לנשיא שכבר עזב את הבית הלבן. טראמפ, נזכיר, הוא הנשיא הראשון בהיסטוריה האמריקנית שעומד לדין פעמיים, אחרי שאשתקד נערך לו בסנאט משפט בפרשת "אוקראינה גייט", ובסיומו הוא זוכה.

תוצאות ההצבעה

במשפט ההדחה טענו הדמוקרטים כי בדברים בוטים שהשמיע טראמפ בפני אלפי תומכיו שעה קלה לפני שמאות מהם פרצו לקונגרס ב-6 בינואר הוא הסית אותם למעשה להשתמש באלימות נגד המחוקקים. סעיף האישום נגדו אושר בבית הנבחרים, שבו יש לדמוקרטים רוב, ימים אחדים אחרי הפריצה לקפיטול וימים ספורים לפני תום כהונת טראמפ.

לאורך המשפט המזורז בסנאט צוות התביעה – שהורכב מתשעה חברים דמוקרטים בבית הנבחרים – טען שטראמפ זרע את זרעי הפורענות הרבה לפני המהומות בקפיטול, כשהכריז שהבחירות נגנבו ממנו ללא ביסוס. התובעים ניסו לשכנע את הסנאטורים הרפובליקנים שטראמפ הסית את תומכיו להסתער על הקונגרס, כדי לבטל את ניצחונו של ג'ו ביידן. בנוסף הציגו המחוקקים הדמוקרטים סרטונים שטרם-פורסמו שמתעדים את המהומות. באחד הסרטונים נראה הסנאטור הרפובליקני מיט רומני מחולץ מבניין הקפיטול. רומני היה אחד משבעת הסנאטורים הרפובליקנים שהצביעו הערב בעד הרשעת הנשיא לשעבר.

לפי התובעים הדמוקרטים, חלק מהמפגינים שפרצו לקפיטול האמינו שהם ממלאים את הוראותיו של הנשיא הרפובליקני – ולכן האמינו שלא ייענשו. עורכי דינו של טראמפ טענו במשפט ההדחה שהתבטאויותיו של הנשיא הרפובליקני לא חרגו מגבולות חופש הביטוי, ולכן מי שאחראים לעבירות כלשהן במהומות הקפיטול הם המפגינים עצמם ולא טראמפ.
100 הסנאטורים שימשו כחבר המושבעים ונדרשו לפסוק אם טראמפ אחראי לאירועים האלימים. אף שטראמפ כבר סיים את כהונתו, ולכן גם אם היה מורשע אין למעשה תפקיד שממנו אפשר להדיחו, להרשעה יש הן משמעות סמלית והן משמעות פרקטית: ראשית, שום נשיא אמריקני לא הורשע מעולם במשפט הדחה, וטראמפ יכול היה להיות הראשון; ושנית, אם הבלתי-ייאמן היה קורה וטראמפ היה מורשע – הדמוקרטים היו מקדמים בסנאט החלטה שתאסור עליו להתמודד בבחירות לנשיאות ב-2024. עורכי דינו של הנשיא לשעבר כבר הצהירו שהמטרה היחידה של משפט ההדחה היא לחסל את המשך הקריירה הפוליטית שלו.

המכתב שטראמפ פרסם

אחר הצהריים, ביום החמישי למשפט של טראמפ, ביקשו התובעים הדמוקרטים לזמן עדים לקונגרס. הבקשה הייתה אחרי שלפנות בוקר נחשפו פרטים משיחת טלפון שהייתה בזמן המהומות בקפיטול, בין טראמפ למנהיג הרפובליקנים בבית הנבחרים קווין מקארתי. ג'יימי הררה באטלר, חברת קונגרס רפובליקנית שהצביעה בחודש שעבר בעד הדחת טראמפ, טענה שבשיחה בין השניים סירב טראמפ לבקשת מקארתי לקרוא את המתפרעים לסדר. באטלר, שחשפה בפני CNN את חלק מפרטי השיחה, ציטטה את טראמפ שלטענתה אמר למקראתי: "ובכן, קווין, נראה לי שהאנשים האלה כועסים על הבחירות יותר ממך".
התובעים הדמוקרטים רצו לזמן את באטלר לסנאט, וביקשו את אישור הסנאטורים לזמן עדים. 55 סנאטורים הצביעו בעד, 45 התנגדו. אחרי ההצבעה שרר בלבול גדול. כשעתיים לאחר מכן הגיעו הרפובליקנים והדמוקרטים להבנות, וסיכמו שהדברים של באטלר ייכללו בחומר הראיות של המשפט. הם החליטו לבטל את האפשרות לזמן עדים, והמשיכו לשלב הסיכומים של ההגנה והתביעה. זימון העדים היה יכול להאריך משמעותית את המשפט.
ג'יימי רסקין, המחוקק הדמוקרטי מבית הנבחרים שמוביל את צוות התביעה, אמר שההמון שפרץ לקפיטול הוסת על ידי טראמפ – והנשיא לשעבר לא הצליח להגן על המחוקקים שלהם נשקפה סכנה, כולל על סגנו מייק פנס. "אם זו לא עילה להרשעה, אם זו לא עבירה חמורה ופש נגד הרפובליקה וארצות הברית של אמריקה, אז גם שום דבר אחר לא. חייבים להרשיע את טראמפ לטובת שלומה וביטחונה של הדמוקרטיה שלנו והאזרחים שלנו".

מאמרים דומים

Back to top button