ad1
טכנולוגיה

NSO תובעת את כלכליסט: "פרסום חד צדדי, מוטה וכוזב"

פרשת פגסוס, שהפכה לפרשת כלכליסט, מגיעה לבית המשפט: NSO הגישה היום (א') כתב תביעה לבית משפט השלום בראשון לציון נגד העיתון, שפרסם סדרת כתבות שלפיהן המשטרה השתמשה ברוגלה של החברה, לכאורה ללא צו שיפוטי. ב-NSO טוענים שמדובר בפרסומים כוזבים.

על פי מה שפורסם בכלכליסט, המשטרה ביצעה מעקב אחרי שלל גורמים באמצעות תוכנת פגסוס של NSO, במקרים מסוימים מבלי שקיבלה צו מבית המשפט, כפי שנדרש בחוק. בכתבות הוזכרו 26 שמות. בעקבות זאת הוקמה ועדת בדיקה בראשות המשנה ליעוץ המשפטי לממשלה, עו"ד עמית מררי, שבדק את אותם 26 שמות ומצא שרק באחד המקרים – של שלמה פילבר, אחד העדים המרכזיים במשפט נתניהו – בוצעה חדירה למכשיר, וכי במקרה נוסף בוצע ניסיון חדירה, שלא צלח.

בעקבות סדרת הפרסומים שלחה NSO מכתב התראה לכלכליסט, שדרש מהעיתון והאתר לפרסם תיקון לדברים. לאחר שהחליטו בכלכליסט שלא להגיב, NSO הגישה היום את כתב התביעה.

בחברת הסייבר ההתקפי טוענים ש-"כפי שהובהר במכתב ההתראה, דומה שלא מדובר בתחקיר עיתונאי אלא בפרסום חד צדדי, מוטה וכוזב, שקיבל פומבי בנסיבות המעלות חשש ממשי שמטרתו לשרת מטרות זרות לחלוטין למהותה של עיתונות מקצועית, אחראית וחסרת פניות".

"הפרשה מעלה תמיהה בנוגע לאופן ביצוע ומהות סדרת התחקירים של כלכליסט, בראש ובראשונה בשל העובדה שלא הוצגה כל ראיה שביכולתה לבסס את הטענות החמורות", נמסר מהחברה.

"בדיקת צוות מררי שומטת את הטענות בתחקיר"

בכתב התביעה מציינת NSO כי היא "לא מפעילה את המערכות שבידי לקוחותיה ולא חשופה למידע. מערכות הלקוח נמצאות אך ורק באתר הלקוח ומעולם לא הופעלו בארכיטקטורת ענן בשליטת NSO". עוד לדבריהם, "בניגוד לדברי הכזב שבחר העיתון לפרסם, המערכות שומרות בלוגים תיעוד מלא של כל הפעולות שבוצעו על ידי הלקוח, ואין ללקוח אפשרות לשנות או למחוק את התיעוד".

"זאת ועוד", הוסיפו, "ממצאי צוות הבדיקה בראשות המשנה ליועצת המשפטית לממשלה (צוות מררי – י"ה) סותרים באופן מוחלט את הטענות שתוארו בכלכליסט: צוות הבדיקה אישר שבסיס הנתונים הפנימי של המערכת שנמכרה למשטרה נמצא בשרתים המותקנים במשטרה. אמנם המשתמש יכול למחוק רשומות בממשק המשתמש של המערכת במסגרת פעולות תחזוקה, אך לחברה קיימת היכולת לשלוף גם נתונים שנמחקו בממשק המשתמש משכבה של המערכת שנגישה לחברה ולה בלבד, ובה נמצאים הלוגים עצמם, שמתעדים כל פעולה שבוצעה על ידי הלקוח".

"הבדיקה היסודית שנעשתה שומטת את הקרקע מתחת לניסיון הנוסף להטיל דופי בחברה ובעובדיה, ומהווה הוכחה נוספת כי לא כל תחקיר עיתונאי בעל כותרות סנסציוניות אודות NSO אכן מבוסס על ראיות", אומרים בחברה.

בכתב התביעה מכנה NSO את הפרסומים "קונספירציה פרנואידית שמתאימה, כך נדמה, לאתרי כזבים במרשתת, שעיתון רציני לא היה מעלה על דעתו לפרסם. רשויות האכיפה מרגלות אחר אזרחים תמימים, מנהלות רשימות חיסול כנגד עובדי ציבור בכירים ליום פקודה, והכול תוך שימוש ברוגלות סודיות שפותחו במתכוון כדי שלא להשאיר עקבות, אך ראיות – אין". לדבריהם, "מדובר בהתנהלות עיתונאית בלתי מתקבלת על הדעת, שיש להוקיעה ולשרשה".

סכום התביעה: מיליון שקלים

בכתב התביעה, שהוגש גם נגד המוציא לאור של כלכליסט, יואל אסתרון, והעורכת, גלית חמי, מוזכרת כתבה של הכתב הטכנולוגי של העיתון, עומר כביר, כחלק מהסיקור של הפרשה, ובה כונתה NSO "חברה רקובה מהיסוד, שאין לה זכות קיום במתכונתה הנוכחית". בכתבה טען כביר ש-"NSO היא חברה שלא מהססת לשקר ושאי אפשר להאמין למילה אחת שמתפרסמת מפי הדוברים שלה" ושהיא "איבדה כל אמינות, שמץ של הוגנות ורצון טוב". כביר איננו נתבע בתיק.

NSO העמידה את סכום התביעה על מיליון שקלים ודורשת לחייב את כלכליסט לפרסם תיקון לכתבות "במיקום הולם". החברה טוענת כי היא הגישה את כתב התביעה "אך ורק למטרת חקר האמת והצגתו הפומבית, ועל כן הודיעה כי כל פיצוי אשר ייפסק יועבר לטובת עמותות לרווחת ניצולי שואה ונפגעי ונפגעות תקיפה מינית".

מכלכליסט נמסר כי העיתון ימסור את תגובתו בבית המשפט.

מי צודק.ת - NSO או כלכליסט? את זה בית המשפט יצטרך להחליט.

הפוסט NSO תובעת את כלכליסט: "פרסום חד צדדי, מוטה וכוזב" הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button