ad1
טכנולוגיה

צה"ל הוא ארגון אמיץ – אבל מה עם הרמטכ"ל?

צה"ל הוא ארגון אמיץ בעיניי. הוא כל כך אמיץ עד שב-1959, כשהוא היה עדיין צבא צעיר ונטול היכולות המרובות שיש לו כיום, החליט לקנות את המחשב הראשון עבורו (פילקו) במקום לרכוש עוד נשק, ספינות ומטוסים. הוא כל כך אמיץ עד שהוא קנה את המחשב הזה והקים את יחידת ממר"ם בזמן שמנכ"ל יבמ דאז טען שבכל העולם כולו יצטרכו רק שישה מחשבים (הוא כמובן טעה). כבר אז הבינו בצה"ל את חשיבותו של המחשב כמכפיל כוח לארגון בסדר גודל שלו.

ממר"ם הלכה וגדלה, והתפתחו מתוכה יחידות המחשב של אגף התקשוב של ימינו. במקביל הוקמו יחידות המחשב באמ"ן, חיל האוויר, חיל הים, זרוע היבשה ועוד. כל אלה הן יחידות ששינו ללא הכר את פניו של צה"ל, ומאז ועד היום מהוות עמודי התווך של ההיי-טק הישראלי.

מאז שהוקמה יחידת ההדרכה של ממר"ם ונפתחו קורסי התכנות והתשתיות האגדיים שלה (שכיום מועברים בבסמ"ח – בית הספר למקצועות המחשב), מכשירים בצה"ל את התוכניתנים ואנשי התשתיות הטובים ביותר בעולם. הקורסים האלה הם אינטנסיביים, עמוסים ומרסקים כמעט את כל החסמים החברתיים הקיימים – מגדר, פריפריה ועוד.

הטעות הטרגית של כוכבי מורכבת משני חלקים: מחלוקת צה״ל לטובים וללא טובים ומאי ההכרה בכך שבזכות החיילים, הקצינים והאזרחים עובדי צה"ל הטכנולוגיים הלוחם מגיע לקרב מוכן יותר, עם 'גב' טכנולוגי איתן, שמאפשר לו לנצח

"קרוס הטיס של הג'ובניקים"

לכשעצמי, מאז ומעולם היה לי חשוב להיות בצד של הטובים. ככה גידלו אותי. לכן, הלכתי ל-"קורס הטיס של הג׳ובניקים", כפי שקראו לו בסוף המאה הקודמת. נכון, לקחנו את האתוס של הטייסים ושמנו אותו גם על הכתפיים, או הכנפיים, שלנו. למה? כי שאפנו למצוינות, לרמת מקצועיות ויצירתיות פורצת דרך ולטכנולוגיה מהפכנית שתעשה את ההבדל. זה ככה שם עד היום.

אבל בשבוע שעבר החליט הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, שאנחנו לא הטובים, ואפשר אף למר הלא טובים. הוא לא ציין את זה במפורש, אלא במובלע – הוא אמר שהטובים הם הלוחמים שמסכנים את חייהם. בכל מבחן לוגי, אם אתה לא בקבוצה של הטובים – אתה בקבוצה של הלא טובים. בהינף יד, כדי לתת מענה לשבר שיש לצה"ל עם הלוחמים בשנים האחרונות, רא"ל כוכבי שם אותנו, מי שלא מסכן את חייו בשירות הצבאי, בצד השני. האם הרמטכ"ל באמת חושב שאנשי הסייבר של צה״ל – מהטובים בעולם, ושאנשי התוכנה של הצבא – אלה שהחברות האזרחיות נלחמות עליהם כי הם הכי טובים בעולם, הם הלא טובים? נדמה שמדובר בשאלה ריטורית – אלא שכנראה לא בעיני הרמטכ"ל.

הגבינה זזה – גם בצה"ל

הטעות הטרגית של כוכבי מורכבת משני חלקים: ראשית, כאמור, מחלוקת צה״ל לטובים וללא טובים. כל חייל שמשרת בצה"ל הוא טוב. שנית, מאי ההכרה בכך שבזכות החיילים, הקצינים והאזרחים עובדי צה"ל הטכנולוגיים בממר"ם וביחידת לוט"ם, ב-8200 ובאמ"ן, ביחידת אופק של חיל האוויר וביחידות המקבילות בחיל הים ובזרוע היבשה, הלוחם מגיע לקרב מוכן יותר, עם "גב" טכנולוגי איתן, שמאפשר לו לדעת ראשון, לבחון את המצב ראשון ולהגיב ראשון בשטח – ובעזרת זה לנצח.

הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי.

הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי. צילום: דובר צה"ל

מיקומם של המשרתים הטכנולוגיים בצה"ל במקום השני או השלישי במצעד הטובים, או אף נמוך מכך (לכו תדעו), יגרום להם לוותר, כי מי אוהב להיות שני או שלישי כשהוא חושב שהוא מצוין? הם פשוט ימשיכו הלאה, וצה״ל יישאר בלי חיילים טובים, שדרת קצונה חזקה ואנשי קבע בכירים.

צה"ל של 2022 הוא לא צה"ל של 1998 ולא של 2010. הגבינה זזה. המתגייסים אחרים. העולם השתנה. יעשה הרמטכ"ל טוב לארגון אם הוא יפתח את האתוסים של כל הקבוצות החזקות והאיכותיות בצבא, ייתן במה לכולן ולא זו על חשבון זו. הלוחמים הם הטובים. הטייסים הם הטובים. הממר"מניקים הם הטובים. כל המשרתים הם הטובים.

לסיום, הערה: הלוחמים מסכנים את חייהם כדי שאנחנו נישן טוב בלילה, ולכן מגיע להם כל מה שצריך כדי לאפשר להם לפתח קריירה אזרחית חזקה, איכותית ומשמעותית. אבל זה דיון אחר, שדורש מאמר משל עצמו.

הכותב הוא יו"ר עמותת בוגרי ממר"ם, מנכ"ל פאסט ליין ישראל והעורך הראשי של מגזין היזמות סטארט ישראל.

יוסי מלמד, יו"ר עמותת בוגרי ממר"ם.

הפוסט צה"ל הוא ארגון אמיץ – אבל מה עם הרמטכ"ל? הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button