ad1
טכנולוגיה

סין השיקה מטבע יואן דיגיטלי – ממשל ביידן נערך בחשש

ממשל ביידן ומשרדי הממשלה השונים בארה"ב – משרד האוצר האמריקני, משרד החוץ, המשרד לביטחון המולדת והמועצה לביטחון לאומי – הביעו באחרונה חששות מההשלכות האפשריות של השקת מטבע היואן הדיגיטלי – הלא הוא ה-CBDC (ר"ת Central Bank Digital Currency) – מטבע דיגיטלי של בנק מרכזי, שהתרחשה לפני כשבוע, כך על פי גורמים ששוחחו עם בלומברג (Bloomberg).

לפי הדיווח, הממשל האמריקני החליט לעקוב בקפידה אחרי התפתחות הדברים, משום הדאגות כי המטבע הדיגיטלי הסיני החדש ישמש להעצמת או לקהלת סנקציות שמהוות חלק ממלחמת הסחר בין המעצמות, ואף עלול להשפיע על העובדה שהדולר הוא המטבע החשוב והמשפיע בעולם כיום.

מאוים מסין בגלל היואן הדיגיטלי? הנשיא האמריקני, ג'ו ביידן. צילום: BigStock

מאוים מסין בגלל היואן הדיגיטלי? הנשיא האמריקני, ג'ו ביידן. צילום: BigStock

"בכירים אמריקנים פחות חוששים מאתגר מיידי במבנה הנוכחי של המערכת הפיננסית העולמית, אך להוטים להבין כיצד יופץ היואן הדיגיטלי, והאם ניתן להשתמש בו גם כדי לעקוף את הסנקציות האמריקניות", כך דיווח אתר החדשות על סמך דברי המקורות שנותרו אנונימיים.

מערכת SWIFT – המסלקה הבינלאומית דרכה עובר מידע בין מוסדות פיננסים שונים, כדוגמת בנקים, ושמספקת העברת בטוחה, אמינה ומתוקננת של מידע אודות העברות כספים – הפכה למעשה לכלי להטלת סנקציות על מדינות שונות. סין ורוסיה מעוניינות להפחית את התלות בה בדיוק בשל כך. בלומברג מרחיב ומספר כי לסין כבר יש מערכת תשלומים חוצת-גבולות משלה, למרות שהיא כרגע נשענת על SWIFT בכל זאת, אלא שלפי ההערכות סין יכולה להחליט לשלב את היואן הדיגיטלי במערכת שלה ולכך יכולות להיות השלכות שונות ורבות.

"המטרה שלהם אינה מקומית"

נזכיר כי כבר באוגוסט 2019 הודיע הבנק המרכזי של סין, ה-PBOC, כי המטבע הדיגיטלי שלו "כמעט מוכן" להנפקה, כך דיווחה בזמנו סוכנות רויטרס. לפי הדיווח דאז, הבנק הסיני שוקד על פרויקט המטבע הדיגיטלי כבר מאז 2014, ולבסוף עברו עוד שנתיים עד שהמטבע הושק באחרונה סופסוף.

דייוויד מרקוס, לשעבר נשיא פייפאל וכיום ראש חברת הבת של פייסבוק במוקדשת לליברה, נובי פייננשל. צילום: וויקיפדיה

דייוויד מרקוס, לשעבר נשיא פייפאל וכיום ראש חברת הבת של פייסבוק במוקדשת לליברה, נובי פייננשל. צילום: וויקיפדיה

באותה תקופה לערך בה החל העולם להתכונן לקריפטו הסיני, ב-2019, דיבר דייוויד מרקוס, האמון על פרויקט המטבע הדיגיטלי ליברה של פייסבוק (Facebook) – שבינתיים נראה כי קפא על שמריו – על היואן הדיגיטלי. "אני חושב שהמטרה שלהם אינה מקומית. הוא באמת רחב, ויש לו מטרה לחבר מחדש את הרשתות הפיננסיות של הרבה מדינות עם נכסים דיגיטליים שהם שולטים בהם. אני חושב שנראה הרבה פרויקטים שתהיה להם חשיבה משבשת יותר", אמר מרקוס בהתייחסו לתכניות של הרפובליקה העממית מאסיה.

היעדים המוצהרים של סין למטבע הדיגיטלי שלה הם בעיקר מקומיים. למרות שניכר כי מומחים בארה"ב ובסין מאמינים שלמטבע הווירטואלי המסוים נועדו השלכות על התמונה הגדולה הגיאו-פוליטית.

בכנס שערך הבנק להסדרים בינלאומיים (BIS) בחודש שעבר, תיאר מנהיג פרויקט היואן הדיגיטלי, מו צ'אנגצ'ון, שהוא סגן מנהל מחלקת התשלומים ב-PBOC, שלושה מניעים להשקת המטבע. הראשון הוא לבטל את המסחר בנכסי קריפטו, ולשמר את הריבונות המוניטרית. היעד השני הוא מתן גמישות בתשלומים קמעונאיים, בזמנים בהם Alipay ו-WeChat Pay שולטים בתשלומים הדיגיטליים, דבר שלא בהכרח נושא חן בעיני המדינה והמפלגה הקומוניסטית העומדת בראשה. לפי צ'אנגצ'ון, ה-CBDC יספק אלטרנטיבה, אם דבר מה יקרה במערכות התשלום הפרטיות הללו, ובנוסף היואן הדיגיטלי גם יהפוך את שני הארנקים הללו ואחרים כדוגמתם לכאלו המסוגלים לתקשר ביניהם. המטרה השלישית שהציג הנציג של פרויקט היואן הדיגיטלי הסיני היא ליצור מערך תשלומים יעיל יותר שיפעל 24/7, ושיישלט על ידי הממשלה, אך יהיה משולב במגזר הפרטי. עם זאת, באותו אירוע הכריז צ'אנגצ'ון הכרזה גדולה – הוא רוצה לקבוע כמה כללי יסוד בינלאומיים לתשלומים חוצי-גבולות באמצעות מטבעות דיגיטליים של הבנק המרכזי.

סין – מובילה במירוץ המטבעות הדיגיטליים של מדינות אך טרם סיימה הפיתוח

המהלך של סין הפך אותה למובילה כיום במרוץ ה-CBDC. במקביל לפריצת הדרך הזו, ישנן כמה מדינות אחרות שעובדות גם הן על מטבעות דיגיטליים בפיקוח הבנק המרכזי של המדינה, בעיקר יפן, צרפת ואוסטרליה. רוסיה הודיעה לאחרונה על תכניותיה לניסוי ברובל דיגיטלי שיחל ב-2022. עם זאת, על פי הדיווחים השונים, גם עבור סין, שלב המחקר והפיתוח רחוק מלהסתיים.

בשנה האחרונה חל שינוי משמעותי בגישת הממשלות בנגע ל-CBDC, וגם ארגונים בינלאומיים, כמו למשל הבנק להסדרים בינלאומיים (Bank for International Settlements) הצטרפו לאופן ההתייחסות השונה אל התחום הפיננסי החדשני.

ובכל זאת, ארה"ב מודאגת ככל הנראה ביותר מהיואן הדיגיטלי שסין השיקה, ומכך שבעשותה זאת ראשונה היא תשיג יותר שליטה בעולם, ואולי אף תגזול את הדומיננטיות של הדולר ותשתלט על חלק מהגזרות שבהן הוא משמש כיום את מרבית אזרחי תבל.

מאיים על ארה"ב. היואן הדיגיטלי של סין. אילוסטרציה: BigStock

הפוסט סין השיקה מטבע יואן דיגיטלי – ממשל ביידן נערך בחשש הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button