ad1
טכנולוגיה

מי עומד מאחורי מודעת "הטובים לסייבר" שהרגיזה את הרמטכ"ל?

דבריו אתמול של הרמטכ"ל לגבי העדפות מקצועות הסייבר על פני הלוחמים, המשקפת אובדן ערכים, הפתיעו רבים. את דורון אמיר, מנכ"ל מיזם סייטאקה (CyTaka) שפרסמה את השלט שהרגיז את הרמטכ"ל, זה העליב ואפילו הרגיז.

אמיר מקדם בחודשים האחרונים פרויקט שנועד לקדם מצוינות בסייבר והכשרת צעירים וצעירות, כולל לוחמים ותומכי לחימה, למקצועות הסייבר. זאת באמצעות תחרות שמנוהלת על ידי מערכת שמלווה את המתחרים. דורון מקים קהילה של מפתחי סייבר, המונה היום 40 אלף איש מכל העולם. המטרה היא לתת להם הזדמנות להיחשף לתחום החם ביותר שמקדם מצוינות וערכים. עד כה נערכו מספר תחרויות, שאחריהן המצטיינים מופנים לעבודה. "עד כה כל זוכה בתחרות נחטף על ידי המעסיקים תוך 24 שעות. יש לנו 500 מתמודדים שיתחרו בתחרות הבאה בישראל", הוא אומר.

כרזת "הטובים לסייבר"

כרזת "הטובים לסייבר" צילום: שמעון גליאנצשפיגל

אמיר מביע פליאה כיצד הרמטכ"ל יוצר השוואה בין פגיעה בערכים לגבי מי שרוצה ללכת לסייבר ובין הצורך לקדם ולהאדיר את החיילים הלוחמים. "ההתייחסות לערכים היא זו שהרגיזה אותי ופגעה בי, ואני מתפלא כיצד הרמטכ"ל, בטקס הכי יוקרתי בצה"ל, קורס טיס שהוא כולו מבוסס על מצוינות וערכים, בוחר לדבר לא על איראן, לא על סוריה ולבנון, לא על תקציבי צה"ל, אלא על סייבר, זאת מבלי שירד לעומקם של הדברים שהמודעות האלו משדרות", אומר דורון אמיר. "המיזם שלנו מונע קודם כל מערכים, לאומיות והרצון לתת לצעירים, כולל לוחמים קרביים, הזדמנות להשתלב אחרי השחרור בתחומים הכי מבוקשים והכי חשובים היום גם לגבי צה"ל", הוא אומר.

"אין זה סוד, שהלוחמים והלוחמות, תומכי ותומכות לחימה, מוזנחים באופן חמור מזה שנים ביום שהם משתחררים מצה"ל", אומר דורון. מדובר בצעירים שנותנים למדינה את שלוש השנים הכי יפות והכי נמרצות שלהם, ובסוף הם מקבלים סכומי כסף כמענק שחרור אבל חלק מהם כבר שכחו את לוח הכפל, ואז שולחים אותם לקורסים למקצועות היי-טק, אבל מגלים שפערי הידע שלהם עצומים, והם נוטשים, והחברה הישראלית מפסידה אנשים טובים שרוצים להצטיין" אומר אמיר. לדבריו, הגיע הזמן שהצבא יתגמל בצורה הרבה יותר טובה את הלוחמים הקרביים וייתן להם תואר ראשון מלא, כדי שיוכלו להתמודד מול רבים אחרים שלא מתגייסים לקרבי", הוא אומר.

הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי.

הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי. צילום: ארכיון – דובר צה"ל

הדיבור על ערכים פוגע ומעוות, אומר דורון. "אני, שעומד מאחורי המודעה והמיזם, לוחם קרבי, וכל חיי עד כה מוקדשים לקידום אותם ערכים שהרמטכ"ל מכוון אליהם. במשך שנים שירתתי במילואים, יחד עם עוד הרבה אנשים שאף אחד לא דואג להם, והם לא אנשי 8200 ולא סייבר, וזה גם נושא שהייתי מצפה שצה"ל יטפל בו", אמר אמיר

לגבי הסוגיה של הסייבר לעומת שירות קרבי, אומר דורון: "אנחנו בדור אחר. פעם הטובים היו הציידים, אחר כך מגלי הפחם ומגלי הזהב, אחר כך הטייסים עם האימרה המפורסמת, וכעת הגיע הזמן להודות שלוחמי הסייבר הם גיבורים, הם אלו שמבצעים פעילות מבצעית במחוזות רחוקים, הם אלו שיודעים לחזות פעולות שונות, שמצילות חיי אדם מדי ערב. במבצעים האחרונים, כמו שומר חומות או עופרת יצוקה, לוחמי כיפות ברזל הם אלו שנשאו בנטל, אז להגיד עליהם שאין להם ערכים?" שואל אמיר. "אמנם יש מאחורי חברה מסחרית, אבל הפעילות שלי לניהול וליווי קהילת אנשי סייבר היא בהתנדבות מלאה בגלל הערכים שאני מאמין בהם", אומר דורון.

דורון אמיר, מנכ"ל מיזם סייטאקה.

הפוסט מי עומד מאחורי מודעת "הטובים לסייבר" שהרגיזה את הרמטכ"ל? הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button