ad1
טכנולוגיה

מינוי אנדי ג'סי למנכ"ל אמזון מצביע: שירותי ה-ווב יהיו בליבת החברה

אנדי ג'סי, מנכ"ל AWS, הצטרף לאמזון ב-1997 – מיד לאחר סיום לימודיו בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת הרווארד. "ניגשתי לבחינת הגמר האחרונה שלי ביום שישי, ה-1 במאי, ונכנסתי לאמזון ביום שני שלאחריו", סיפר לסטודנטים בהרווארד לפני כמה חודשים. "לא, לא ידעתי מה העבודה שלי תהיה, או מה יהיה הטייטל של התפקיד שלי. הצטרפתי לחברה כי התלהבתי מהחזון שלה. איש לא ידע אז שאמזון תצמח ותגיע לממדים שהיא הגיעה אליהם בחלוף השנים".

ג'סי יחליף ברבעון השלישי של השנה את מקים החברה והמנכ"ל שלה מאז, ג'ף בזוס, שהודיע אמש (ג') על פרישתו מתפקיד זה ומעבר להיות יו"ר אמזון. במהלך הקריירה שלו באמזון היה ג'סי בין מקימי AWS, שמציעה שורת מוצרי אירוח בענן, שיוצרים את התשתית שמשמשת מיליוני חברות, מוסדות אקדמיים, סטארט-אפים וממשלות – להפעלת אתרים ואפליקציות. בשנים שחלפו, AWS צמחה לפלטפורמת ענן-ענק, שמותירה מאחור שחקניות מהדור הקודם של ספקיות תוכנות ארגוניות דוגמת יבמ, סאפ ואורקל, כמו גם את המתחרות הבולטות בענן – מיקרוסופט וגוגל. AWS מחזיקה כיום כמעט במחצית משוק תשתיות הענן הציבורי (בין 43% ל-45% ממנו, תלוי את מי שואלים) ויש לה נתח דומיננטי, של 30%, בשוק מחשוב הענן. זאת, על אף שמיקרוסופט וגוגל הכריזו על צמיחה בעסקי מחשוב הענן שלהן ברבעונים האחרונים. גוגל עשתה זאת אמש.

טום ג'ונסון, מנהל שינויים ראשי עולמי במיינדשר, אמר כי "הקידום של ג'סי ממנכ"ל AWS למנכ"ל אמזון מדגיש את חשיבותם של שירותי האינטרנט לעתידה של החברה. הרקע שלו בהובלת AWS מראה עד כמה שירותים אלה הם בליבת האסטרטגיה העסקית של אמזון. יהיה מעניין לראות כיצד הדבר ישפיע על אסטרטגיית החברה, בדרך לאיזון בין העדיפות לשירותים אונליין להתמודדות עם הגידול בעסקי הפרסום ולמאבק בענקיות האי-קומרס האחרות".

"אולי האיש החשוב ביותר בתעשיית ה-IT"

ג'סי הוא לא דמות ידועה מחוץ לעולמות ה-IT בכלל ומחשוב הענן בפרט. אלא שלדעת פרשנים, "ג'סי, שכל חייו המקצועיים הסתופף תחת צלו של בזוס, הוא ללא ספק אחד מעשרת האנשים החשובים ביותר בתעשיית הטכנולוגיה העולמית – ואולי החשוב שבהם". אנליסטים ציינו כי הוא יורד לפרטים, מעדיף קבלת החלטות מבוססת נתונים, מתמקד בשיפור חוויית הלקוח ובהגדלת שביעות רצונו, ומעל לכל – הביא את AWS לעסק שמגלגל 50 מיליארד דולר בשנה.

נכון לנובמבר האחרון, הונו של ג'סי נאמד ב-394 מיליון דולר – נתון שצפוי לגדול בשל קידומו.

מחאת Black Lives Matter. אנדי ג'סי בעד. צילום: BigStock

מחאת Black Lives Matter. אנדי ג'סי בעד. צילום: BigStock

מעבר לצד העסקי, אנליסטים ציינו את שג'סי לא חושש מלהביע את דעתו בנושאים שנויים במחלוקת פוליטית. כך, ביוני האחרון הוא הביא לעוד הצלחה במחאת ה-Black Lives Matter של האפרו-אמריקנים ותומכיהם בארצות הברית, בעקבות רציחתו של ג'ורג' פלויד בידי שוטרים לבנים במיניאפוליס: ג'סי הודיע כי AWS מקפיאה למשך שנה את השימוש של משטרות בארצות הברית ב- Amazon Rekognition – שירות זיהוי הפנים שלה. רק ארבעה חודשים לפני כן הוא הגן על השימוש של גורמי אכיפת החוק בשירות, אולם ההפגנות, שצברו תאוצה, גרמו לו לשנות את דעתו. בבלוג של AWS נכתב אז כי "דגלנו בכך שממשלות צריכות לנקוט ברגולציות נוקשות ומחמירות יותר, כדי לערוך בקרה ולשלוט בשימוש האתי בטכנולוגיית זיהוי הפנים. בימים האחרונים נראה שהקונגרס מוכן להתמודד עם אתגר זה. אנחנו מקווים כי ההקפאה לשנה שעשינו לשימוש בטכנולוגיה על ידי שוטרים תיתן לקונגרס מספיק זמן ליישם חוקים וכללים מתאימים, ואנחנו מוכנים לעזור, אם הדבר יתבקש". ענקית הענן הוסיפה כי תמשיך להתיר שימוש בטכנולוגיה שלה לארגונים הנאבקים בעבדות ובסחר העולמי בבני אדם, כמו גם במקרים של ילדים נעדרים.

ג'סי המשיך בקו זה: בכנס AWS re:invent 2020, שנערך בדצמבר האחרון, הוא פתח את דבריו בהצהרה חברתית-פוליטית שלפיה "רצח השחורים במדינה הוא מביש. יש לנו דרך ארוכה לעבור עד שנדע לטפל בבעיה, זה לא משהו שיכול להיפתר בחודשים".

לא מתגרש מאמזון. ג'ף בזוס, המייסד והמנכ"ל הפורש של החברה. צילום: סטיב ג'ורבטסון, מתוך ויקיפדיה

לא מתגרש מאמזון. ג'ף בזוס, המייסד והמנכ"ל הפורש של החברה. צילום: סטיב ג'ורבטסון, מתוך ויקיפדיה

"הרבה דברים ישאירו את בזוס 'נשוי' לאמזון"

לדברי דן אייבס, אנליסט ב-וודבוש סקיוריטיז, "AWS וג'סי הם שומרי הסף. ג'סי הוא אחד המנהיגים החזקים ביותר, לא רק בענן ובמגזר הטכנולוגי – אלא בכלל העולם העסקי".

ומה עם בזוס? צ'רלי אושיאה, אנליסט מוביל בשירותי המשקיעים של מודי, אמר כי "עזיבתו והחלפתו של בזוס ומינויו של ג'סי ייעשו בצורה שקופה וחלקה לחלוטין. זה לא שבזוס הולך להפליג אל השקיעה – הוא עדיין יהיה מעורב מאוד באסטרטגיה הכוללת של החברה והוא בעל המניות הגדול ביותר. יש הרבה דברים שישאירו אותו 'נשוי' לחברה".

אנדי ג'סי, מנכ''ל AWS ומעוד כמה חודשים - מנכ"ל אמזון. צילום: AWS

הפוסט מינוי אנדי ג'סי למנכ"ל אמזון מצביע: שירותי ה-ווב יהיו בליבת החברה הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button