ad1
טכנולוגיה

מחפשי האהבה: הבינה המלאכותית תעזור לנו למצוא בן.ת זוג

על רקע מגיפת הקורונה העולמית בשנה האחרונה, שהייתה מלווה בסגרים ובהגבלות, אין פלא שכמות המשתמשים באפליקציות ההיכרויות עלתה בצורה דרמטית. מחקר חדש של חברת הסייבר קספרסקי חושף את הרגלי השימוש באפליקציות ההיכרויות השונות בעידן הקורונה, כמו גם את הבעיות ופרצות האבטחה האפשריות בעולם ההיכרויות הדיגיטלי, שרק הולך ומתעצם.

מנתוני המחקר, שלקחו בו חלק משתתפים ממגוון מדינות בעולם, עולה, כי 44% מהמשתמשים סומכים על האלגוריתם או טכנולוגיית הבינה המלאכותית של אפליקציות ההיכרויות לטובת מציאת זוגיות מתאימה.

ממצא נוסף הוא, כי 15% מהם חוו הונאה על ידי משתמש אחר, ויותר מרבע מהם חוו קשר ישיר עם רמאי. כמו כן, מחצית מהמשתמשים שחוו הונאה נתקלו במשתמשים פיקטיביים או מתחזים, וכ-15% מהם חוו סחיטה, גניבת זהות או גניבת פרופיל משתמש.

משתמשים פיקטיביים ונוכלים

הבעיה המרכזית שעולה מתוצאות המחקר היא, שיחד עם כמות המשתמשים שעולה, עולה גם כמות המשתמשים הפיקטיביים. למעשה, כ-53% מהמשתמשים טוענים שהרגישו באופן ברור את העלייה הגדולה בכמות המשתמשים המזויפים. כמו כן, 50% מן המשיבים העידו כי חוו קשר ישיר עם רמאי באפליקציות דייטינג, אך לבסוף לא הונו.

העלייה בכמות ההונאות זולגת גם אל מעבר לתחומי האפליקציות. 17% מהמשיבים למחקר טענו, שאדם שהם לא מצאו כמתאים למערכת יחסים כזו או אחרת בגבולות האפליקציה ביצע אחריהם מעקב (סטוקינג) ברשתות החברתיות לאחר ניתוק הקשר, וכ-10% טוענים, שמשתמשים אחרים חיפשו פרטים אישיים על אודותיהם על מנת לאיים עליהם באמצעותם.

נתון זה מתקשר באופן ישיר לתופעת ה-"Doxing", תופעה שבה אדם מפיץ תמונות ופרטים אישיים של אדם אחר ברשת ללא הסכמתו. על פי המחקר, כ-16% מהמשתמשים טענו שחוו Doxing ממשתמש אחר, אחד מתוך חמישה משתמשים טענו שהם לא בטוחים אם חוו Doxing או לא, ו-19% מהמשתמשים טענו כי לא חוו Doxing בעצמם, אך מכירים משתמש אחר שכן חווה זאת. ועדיין – חלק ניכר מן המשתמשים כלל לא מכירים את התופעה.

נתונים אלו צריכים להדליק נורה אדומה לכולנו, מציין המחקר, בייחוד לאור העובדה שאחד מתוך חמישה משתמשים טוען שאין לו את הידע והיכולת לזהות מתחזים או רמאים דרך אפליקציות ההיכרויות עצמן. חשוב לזכור, שחרף העלייה הברורה בפופולריות של אפליקציות ההיכרויות, הפעילות בתחומה יכולה להיות מסוכנת, עם השלכות קטלניות על המשתמשים.

מעדיפים דייט דיגיטלי לפני דייט פיזי

גם מגיפת הקורונה השפיעה באופן ישיר על הרגלי המפגשים: על פי המחקר, ארבעה מתוך 10 משיבים העדיפו להיפגש פנים אל פנים רק עם אדם שחוסן או החלים מקורונה, וכמחצית מהמשתמשים מרגישים לחץ וחוסר ביטחון במהלך פגישה פיזית ראשונה. מעבר לכך, 72% מהמשתמשים מעדיפים להיפגש באופן דיגיטלי (שיחת טלפון או שיחת וידיאו) לפני המעבר לפגישה פיזית, ואחוז המשתמשים שכלל לא נפגשים באופן פיזי עלה בצורה משמעותית – מ-16% ל-35%.

"על רקע ההסתגרות בבתים בכל רחבי העולם, עולם הדייטים הדיגיטליים הפך להיות חלק מרכזי מחייהם של אנשים רבים", אמר דיוויד ג'קובי, חוקר אבטחה בחברת קספרסקי. "ועדיין, המעבר מפגישה דיגיטלית לפגישה פיזית נחשב להימור גדול עבור רבים".

המחקר המתואר נערך במהלך חודש יוני האחרון, ולקחו בו חלק יותר מ-18,000 משיבים מ-25 מדינות שונות מסביב לעולם. המשיבים הגיעו משכבות גיל שונות, וענו על שאלות מגוונות, בהן שאלות שעוסקות בהרגלי הצריכה שלהם לאפליקציות היכרות, פחדיהם בעת השימוש ביישומים מסוג זה, השפעות מגיפת הקורונה על המפגשים הפיזיים ועוד.

נותנים מעניינם נוספים שעולים מהמחקר: 25% מן המשתמשים באפליקציות ההיכרויות מוכנים לקשר בין חשבונות הרשתות החברתיות שלהם לבין חשבונות אפליקציות הדייטינג; כשני שלישים מן מהמשתמשים באפליקציות דייטינג חוששים מאיומי סייבר או תקיפה; 20% מן המשיבים העידו כי הם מפחדים לקבל תמונות חושפניות/תוכן לא הולם באפליקציות הדייטינג השונות; 65% מן המשיבים העידו כי הם חוששים מהונאות או התחזויות; אפליקציית ההיכרויות הפופולרית ביותר בקרב המשתמשים היא טינדר (Tinder).

רוב המשתמשים מעדיפים להיפגש באופן דיגיטלי לפני המעבר לפגישה פיזית. צילום: BigStock

הפוסט מחפשי האהבה: הבינה המלאכותית תעזור לנו למצוא בן.ת זוג הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button