ad1
טכנולוגיה

מדוע תומא בראבו רכשה את פרופפוינט בעסקת ענק?

בשנת 1881 הקימה CCIP, לשכת המסחר בפריז, את בית הספר הגבוה ללימודי תעשייה וניהול בעיר (L'École des hautes études commerciales de Paris, ובקיצור – HEC). בחלוף 138 שנים, בפברואר 2019, בית הספר העסקי הצרפתי, בשיתוף דאו ג'ונס, בחר בתומא בראבו כקרן ההשקעות שביצעה את הרכישות הטובות ביותר בעולם, על בסיס ניתוח עומק של 898 גיוסי כספים שנערכו בין השנים 2005 ל-2014. הנתונים העלו כי הקרנות של תומא בראבו הניבו תשואות של 30% נטו מדי שנה.

תומא בראבו היא קרן הון פרטית, שממוקדת במגזר התוכנה ושירותי הטכנולוגיה. מאז 2003 היא ביצעה יותר מ-230 עסקות תוכנה בשווי של מעל חצי טריליון דולר ובבעלותה יותר מ-40 חברות בתחום, המניבות הכנסות שנתיות של כ-12 מיליארד דולר ומעסיקות 40 אלף עובדים. השווי של החברה עומד על יותר משבעה מיליארד דולר. בתוך עולם הטכנולוגיה, תומא בראבו פעילה ביותר בתחום הגנת הסייבר, ולא רק בשנים האחרונות. לכן, לא נרשמה הפתעה בשוק כשאתמול (ג') היא הודיעה כי ביצעה את העסקה הגדולה ביותר אי פעם של רכישת חברת סייבר: היא קנתה את פרופפוינט תמורת 12.3 מיליארד דולר.

עם הרכישה תהפוך פרופפוינט להיות חברת הגנת הסייבר בעלת השווי הגדול ביותר בשוק מבין החברות שנמצאות בבעלות פרטית. שנייה לה טאניום, שהשווי שלה עומד על כתשעה מיליארד דולר.

שורת רכישות בתחומי האבטחה והסייבר

עסקי אבטחת המידע והגנת הסייבר אינם זרים לתומא בראבו: כבר ב-2011 היא רכשה את בלו קואוט תמורת 1.3 מיליארד דולר. הנרכשת מוזגה בחלוף השנים עם סימנטק. אגב סימנטק, ענקית אבטחת המידע לשעבר נפטרה ב-2017 מעסקי האימות של אנשים ואתרים שלה, תמורת כמיליארד דולר במזומן, והרוכשת הייתה, גם כאן, תומא בראבו. זו מיזגה את היחידה הנרכשת עם חברה בבעלותה שעוסקת בתחום אימות וזיהוי אתרים בשם דיגיסרט. שנה קודם לכן, ב-2016, הקרן רכשה את אימפריוויטה, ספקית שירותי אבטחה לעולם הבריאות, תמורת 544 מיליון דולר.

עוד בפורטפוליו של חברות האבטחה של קרן תומא בראבו נמצאות ברקודה, שאותה היא רכשה תמורת 1.6 מיליארד דולר בתחילת 2018; ספקית האבטחה וניהול האירועים LogRhythm, שנרכשה על ידה כמה חודשים לאחר מכן; אימפרבה, הישראלית במקורה, שתמורתה שילמה 2.1 מיליארד דולר בעסקה שנחתמה באוקטובר 2018; ספקית אבטחת היישומים וראקוד, שאותה היא רכשה חודש לאחר מכן תמורת 950 מיליון דולר; וסופוס, שנרכשה על ידי תומא בראבו באוקטובר 2019 תמורת 3.82 מיליארד.

כמו כן, הקרן רכשה ביולי 2018 את השליטה בספקית ניהול הזהויות סנטריפיי, הפכה את ניהול הזהויות ל-"עסק כשירות" עצמאי בשם Idaptive, ומכרה אותו במאי האחרון למתחרה, סייברארק, תמורת 70 מיליון דולר. את סנטריפיי היא מכרה בינואר השנה ל-TPG, ואז היא מוזגה עם ת'יקוטיק.

נרכשת. פרופפוינט

נרכשת. פרופפוינט

הכנסות של יותר ממיליארד דולר

פרופפוינט היא אחת משש חברות סייבר הנסחרות בניו-יורק שרשמו בשנה שעברה הכנסות של יותר ממיליארד דולר: המכירות שלה עלו ב-2020 ב-18% ועמדו על 1.05 מיליארד. נתון זה הופך את פרופפוינט לספקית אבטחת המידע ה-"טהורה" – משמע, לא ענקית IT דוגמת יבמ או סיסקו, שיש להן גם עסקי אבטחה – השישית: היא ניצבת אחרי פאלו אלטו, מק'אפי, פורטינט, צ'ק פוינט וטרנד מיקרו.

החברה צופה שהשנה הנוכחית תאיר לה פנים עוד יותר: על פי התחזית שפרסמה, המכירות שלה יצמחו ב-2021 בכ-14% ויכניסו לה בין 1.19 ל-1.2 מיליארד דולר. האתגר של פרופוינט, כמו של הבעלים החדשים שלה, הוא שורת הרווח. רווחיות נותרה מושג חמקמק עבור הנרכשת: החברה רשמה ב-2020 הפסד נקי של 163.8 מיליון דולר והנתון צפוי לעמוד השנה על בין 143.4 ל-154.4 מיליון. מדובר בצמצום בהפסד הנקי, אבל בהחלט לא מספיק.

גידול במצבת העובדים – אם כי צנוע

סימן נוסף לאופטימיות עבור פרופפוינט הוא הגידול, הצנוע, במצבת כוח האדם שלה. מספר עובדי הנרכשת הטרייה עומד על 3,665 – נתון המדרג אותה שביעית בין ספקיות אבטחת המידע והגנת הסייבר הנסחרות בניו-יורק, מעט אחרי אוקטה, שלה 4,000 עובדים, ורחוק מפאלו אלטו, שמונה כמעט 10,000 איש. מספר העובדים של פרופפוינט גדל בשנה האחרונה ב-8%, לפי נתוני לינקדאין, בעוד שקצב הגיוס שלה בשנה האחרונה הגיע למקום ה-12 מבין 27 ספקיות אבטחת הסייבר בורסאיות.

כשהחברה הונפקה, ב-2012, עשור לאחר הקמתה, היא גייסה 82.3 מיליון דולר, ושער המניה שלה עמד על 13 דולר. מאז, מניית החברה טיפסה בהתמדה, חצתה בראשונה את רף 50 הדולרים בינואר 2015 והגיעה לשווי של 100 דולר בינואר 2018.

הערכת השווי של פרופפוינט כמעט שעמדה במקום בשלוש השנים האחרונות. קהילת המשקיעים המשיכה להמעיט בערכה של החברה. דניאל אייבס, אנליסט ב-וודבוש סקיוריטיז, תיאר אותה כ-"נכס ליבה בשוק". לכן, נראה שאנשי תומא בראבו יודעים מה הם עושים: לאחר סגירת העסקה ברבעון השלישי של השנה, פרופפוינט צפויה לצאת מהבורסה בשווי של כמעט פי 32 משהייתה כאשר הונפקה כמעט עשור קודם לכן.

צילום אילוסטרציה: BigStock

הפוסט מדוע תומא בראבו רכשה את פרופפוינט בעסקת ענק? הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button