ad1
טכנולוגיה

לא רק AWS וגוגל: הממשלה תעבוד עם עוד ספקיות ענן בפרויקט נימבוס

הממשלה עתידה לעבוד עם עוד ספקיות ענן, נוסף על AWS וגוגל, שזכו במכרז הענן הממשלתי נימבוס. זאת, "אם תהיינה עוד ספקיות ענן שיענו לדרישות הממשלה לגבי הענן הציבורי", כך אמר אביתר פרץ, מנהל בכיר לתחום חדשנות ודיגיטל במינהל הרכש הממשלתי במשרד האוצר.

פרץ דיבר בכנס IT4IDF5 של העמותה להנצחת חללי חיל הקשר והתקשוב, שנערך היום (ב'), בהפקת אנשים ומחשבים, תחת הכותרת "עכשיו מעונן – המסע בעקבות הענן". את הכנס פתח יהודה קונפורטס, העורך הראשי של הקבוצה, והנחה סא"ל (מיל') אודי קאוף, חבר הוועד המנהל של העמותה ומוביל פעילות מגזר הביטחון באמת טכנולוגיות.

פרויקט נימבוס מעורר עניין רב, וסערה, בעולם המחשוב, עקב היקפו הגדול, הלקוח החשוב – ממשלת ישראל – והפוטנציאל שיש בו להרחבת הפעילות של החברות הזוכות בכלל המשק הישראלי. כחלק מתנאי המכרז, החברות הזוכות מחויבות להקים אזור ענן ייעודי ודטה סנטר מקומי בישראל. אלא שעוד לפני שהוכרזו התוצאות הודיעו אורקל ומיקרוסופט – שהתברר כי הן הפסידו בו – שהן מקימות אזור ענן ומרכז נתונים בארץ (זאת, לצד החברות הזוכות). אורקל עושה זאת בחוות השרתים של בינת תקשורת מחשבים בהר חוצבים בירושלים.

אתמול (א') הגישה אורקל עתירה נגד תוצאות המכרז וביקשה מבית המשפט להורות על ביטולן ועל עריכת מכרז חדש. החברה טוענת ל-"פגמים מהותיים" בהליכים שהובילו להכרזה על AWS וגוגל כזוכות. ביום ה' האחרון אמרה צפרא כץ, מנכ"לית אורקל, במסיבת עיתונאים שהתקיימה בעת ביקורה בישראל, כי "קשה להבין" את ההחלטה של הממשלה על הזוכות במכרז נימבוס.

אביתר פרץ, מנהל בכיר לתחום חדשנות ודיגיטל במינהל הרכש הממשלתי במשרד האוצר. צילום: יח"צ

אביתר פרץ, מנהל בכיר לתחום חדשנות ודיגיטל במינהל הרכש הממשלתי במשרד האוצר. צילום: יח"צ

פרץ התייחס בדבריו לעתירה של אורקל ואמר כי "אנחנו מכבדים כל מציעה (שהתמודדה במכרז – י"ה), גם את אלה שלא זכו. זכותה של אורקל להגיש עתירה לפי דין. אנחנו בטוחים ורגועים בעשייה המקצועית שלנו לאורך כל הדרך המכרזית. נגיע לבית המשפט, ואנחנו סמוכים ובטוחים שההליכים המשפטיים יסתיימו על הצד הטוב ביותר".

באשר לפרויקט, הוא אמר כי "חייבנו את הזוכות במכרז נימבוס לתת שירות לכל גוף ציבורי. היתרון של הפרויקט הוא בהיותו תוצר של שיתופי פעולה עמוקים ונרחבים. בסופו של יום, הממשלה היא מעין 'קטר', והיא תביא לחלחול הענן הציבורי לכלל המשק. כאשר יש ענן ציבורי מקומי בארץ והממשלה תצרוך ממנו שירותים – זה יקדם את כל הגופים במשק שמשתמשים בענן, ויביא את המשק כולו להשתמש בטכנולוגיות מתקדמות".

היתרונות שבענן הציבורי על פי הממשלה

לדברי פרץ, "ישראל משתלבת במגמה העולמית של הגירת מערכות מחשוב לעננים. הרבה חברות שמעוניינות להגר לענן כשיש דטה סנטר מקומי המיועד לעולם זה. סוגיות הריבונות על הנתונים והמערכות בענן לא תמיד ברורה, אבל בסוף אנחנו שומעים על פגיעויות, חשיפות ופריצות. כממשלה, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שמידע יהיה תחת דין זר. אחד החסמים המרכזיים שמנע מהממשלה מעבר לענן הציבורי היו הרגישויות והקשיים בהיבט הריבונות. קושי זה נפתר עם הקמת ענן אזורי בישראל".

הוא ציין את היתרונות שבענן הציבורי ובמעבר אליו – של הממשלה ובכלל. "הענן הציבורי מניב תועלות רבות לממשלה ולכלל המשק", אמר פרץ. "בהיבט הכלכלי, זה יספק תעסוקה למאות ואף אלפי עובדים בעולמות תוכן מתקדמים. מהניסיון בעולם רואים שכאשר קם ענן ציבורי במדינה, מתפתח סביבו אקו-סיסטם של חברות רבות. לכן, יש להניח שכמו שישראל נתפסה כאומת הסטארט-ולאחר מכן כאומת הסייבר, כך נוביל עוד תחום ונהיה אומת הענן, עם מעבדות חדשנות רבות שיוקמו פה".

"יתרון נוסף", ציין, "הם ביעילות הטיפול ותחזוקת הנתונים עבור מתחזקי המערכת, הלקוחות. עוד יתרון הוא ביכולת לשדרוג יכולות הניתוח של הנתונים, המצויים בקרבת מקום. אלא שיתרונו המרכזי של פרויקט נימבוס והייחודיות המרכזית שלו היא עומק שיתופי הפעולה בין כלל הגורמים: כלל גופי הממשלה, מנהל הרכש והחשב הכללי במשרד האוצר, רשויות התקשוב במדינה, מערך הסייבר הלאומי, משרד הביטחון וצה"ל".

פרץ פירט כי "הפרויקט כולל ארבעה חלקים: רכישה והקמה של תשתיות הענן, גיבוש המדיניות הממשלתית להגירה אליו, מענה לאינטגרציה ולהגירה, וביצוע בקרה ואופטימיזציה על הפעילות בענן. בחלקו השני של הפרויקט נבחרה סומך חייקין-KPMG כספק הזוכה לייעוץ וליווי הקמת מרכז הענן למצוינות (ה-CCoE – Cloud Center of Excellence) לממשלה ולהפעלתו. במסגרת החלק השלישי בפרויקט ייבחרו עשרות ספקים מקומיים שיסייעו בהגירת מערכות הממשלה לענן ובפיתוח מערכות בסביבת הענן. תהליך זה פתוח למבחר רחב של ספקים, לרבות קטנים ובינוניים, ויאפשר להם להשתתף בו ולהיות חלק מתהליכי העבודה. רובד זה יביא עשרות ספקים ישראליים לבצע פיתוח בקוד פתוח ולטפל בהבטים שונים, כולל ממשל נתונים. בחלק הרביעי של הפרויקט ייקבעו עקרונות ניטור ואופטימיזציה לפעילות הממשלה בענן ויפורסם מכרז בהתאם. אם לא ננטר ונמטב לאורך כל הדרך, נהיה בבעיה, ויתרונות הענן יהפכו לחסרונות".

"יתרון מרכזי נוסף", ציין פרץ, "הוא שיש לנו סביבה מרובת עננים ציבוריים. כך, לקוחות הממשלה יכולים לעבור בין העננים ולממש חופש בחירה".

פרויקט נימבוס - לא רק עם AWS וגוגל? עיבוד מחשב: BigStock

הפוסט לא רק AWS וגוגל: הממשלה תעבוד עם עוד ספקיות ענן בפרויקט נימבוס הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button