ad1
טכנולוגיה

כלכליסט מגיב: "אמת דיברנו" בפרשת NSO

כלכליסט פרסם היום (ד') תגובה לתביעת הדיבה שהגישה נגדה NSO בעקבות סדרת התחקירים שפורסמה בעיתון ובאתר, שבה נטען כי המשטרה משתמשת ברוגלה של החברה, פגסוס, למעקב אחרי אזרחים מסוימים – לכאורה ללא צו שיפוטי או בניגוד לצווים שיפוטיים שניתנו.

בכלכליסט מתבססים על הגנת "אמת דיברתי". "כלכליסט ינסח כתב הגנה לבית המשפט, שיכלול הגנות מרובות, ואולם כבר בשלב זה אנחנו מבקשים להודיע כי אנחנו עומדים מאחורי הדברים. אמת דיברנו", נמסר בתגובהה. הגנת "אמת דיברתי", או "אמת בפרסום", מעוגנת בסעיף 14 לחוק איסור לשון הרע. הסעיף קובע כי "במשפט פלילי או אזרחי בשל לשון הרע תהא זאת הגנה טובה שהדבר שפורסם היה אמת והיה בפרסום עניין ציבורי; הגנה זו לא תישלל בשל כך בלבד שלא הוכחה אמיתותו של פרט לוואי שאין בו פגיעה של ממש".

בסדרת התחקירים של כלכליסט צוינו 26 שמות, כולל של מנכ"לים של משרדי ממשלה ושל המנכ"ל לשעבר של משרד התקשורת, שלמה פילבר, שמשמש עד מרכזי במשפט נתניהו. היועץ המשפטי לממשלה הקודם, אביחי מנדלבליט, מינה צוות, שבהוראת ראש הממשלה, נפתלי בנט, בדק האם אמנם המשטרה ביצעה מעקב באמצעות התוכנה של NSO אחרי אותם 26 אנשים ללא צו שיפוטי, ומצא ש-"לא נמצאה אינדיקציה לכך". עם זאת, בחדשות 13 נחשף, בחשיפה שלא הופרכה, כי אכן הייתה חריגה מהצו השיפוטי במקרה של פילבר.

עורכי העיתון מציינים כי "חברת הסייבר ההתקפי NSO מככבת באינספור פרסומים קשים ברחבי העולם על פריצה, מעקב וריגול אחרי אזרחים, מתנגדי משטר, פעילי זכויות אדם ועיתונאים". כוונתם היא בין השאר לתחקיר בינלאומי שבוצע על ידי 17 גופי תקשורת בעולם, בהובלת אמנסטי אינטרנשיונל, ובו נחשף כי רוגלת פגסוס שימשה למעקב אחרי גורמים שונים במדינות שונות, כולל כאלה שהמשטר בהן אינו דמוקרטי וש-"לא מצטיינות" בזכויות אדם. בין היתר, נכתב בתחקיר זה כי הרוגלה שימשה למעקב אחרי נשיא צרפת, עמנואל מקרון, מלך מרוקו, מוחמד השישי, וראש הממשלה לשעבר של לבנון, סעד אל חרירי.

כחלק מהסדרה של כלכליסט פורסמה כתבת פרשנות של העיתונאי עומר כביר, שמתייחסת ליכולות של פגסוס, מבקרת אותן ואת צוות הבדיקה שהקים היועץ המשפטי, וקוראת לבדוק גם את NSO – ולא רק את המשטרה. בכלכליסט טוענים שהתביעה מתייחסת בעיקר לכתבה זו (כלומר, לא לתחקיר הראשון – והמרכזי).

העיתון מסכם את התגובה בכותבו כי "התביעה לא תרתיע אותנו מהמשך הדיווחים על קבוצת NSO. אנחנו מתכוננים לניהול המשפט ללא פשרות עד להכרעת בית המשפט וחשיפת האמת".

NSO: "לא תחקיר עיתונאי – אלא פרסום מוטה וכוזב"

כלכליסט פרסם את התגובה כמה ימים לאחר הגשת התביעה על ידי NSO. בכתב התביעה טוענת חברת הסייבר ההתקפי ש-"לא מדובר בתחקיר עיתונאי אלא בפרסום חד צדדי, מוטה וכוזב, שקיבל פומבי בנסיבות המעלות חשש ממשי שמטרתו לשרת מטרות זרות לחלוטין למהותה של עיתונות מקצועית, אחראית וחסרת פניות".

"הפרשה מעלה תמיהה בנוגע לאופן ביצוע ומהות סדרת התחקירים של כלכליסט, בראש ובראשונה בשל העובדה שלא הוצגה כל ראיה שביכולתה לבסס את הטענות החמורות", נמסר מהחברה. עוד הם ציינו כי הבדיקה של "הבדיקה היסודית שנעשתה (על ידי הצוות שמינה היועץ המשפטי – או"מ) שומטת את הקרקע מתחת לניסיון הנוסף להטיל דופי בחברה ובעובדיה, ומהווה הוכחה נוספת כי לא כל תחקיר עיתונאי בעל כותרות סנסציוניות אודות NSO אכן מבוסס על ראיות".

בכתב התביעה מציינת NSO כי היא "לא מפעילה את המערכות שבידי לקוחותיה ולא חשופה למידע. מערכות הלקוח נמצאות אך ורק באתר הלקוח ומעולם לא הופעלו בארכיטקטורת ענן בשליטת NSO". עוד לפי החברה, "בניגוד לדברי הכזב שבחר העיתון לפרסם, המערכות שומרות בלוגים תיעוד מלא של כל הפעולות שבוצעו על ידי הלקוח, ואין ללקוח אפשרות לשנות או למחוק את התיעוד".

NSO מכנה את הפרסומים "קונספירציה פרנואידית שמתאימה, כך נדמה, לאתרי כזבים במרשתת, שעיתון רציני לא היה מעלה על דעתו לפרסם… מדובר בהתנהלות עיתונאית בלתי מתקבלת על הדעת, שיש להוקיעה ולשרשה".

ההמשך - בבית המשפט. פרשת NSO, או פרשת כלכליסט.

הפוסט כלכליסט מגיב: "אמת דיברנו" בפרשת NSO הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button