ad1
טכנולוגיה

כך ה-IT סייע לחיסול מפקדי הג'יהאד בעזה

אתמול (ש') ישב בביתו שבשרון ירון ניסקי, במאי עטור פרסים, מפיק ודוקומנטריסט, מיוצרי הסדרה (המשובחת) אויבים, שמשודרת בכאן 11. יש להניח שהוא צפה בחיסולם של חאלד מנסור, מפקד החטיבה הדרומית בעזה של הג'יהאד האיסלאמי, ושל תייסיר ג'עברי, מפקד מרחב צפון הרצועה בארגון, חכך את כפות ידיו והתלבט: "על איזו דמות אפיק את הפרק הבא בסדרה?"

"המקרה אינו אלא הכרח מצועף בצעיפים", אמרה הברונית מארי דובסקי פון טרבומיסליצה (מריה פון אבנר אשנבך), סופרת מוראבית-אוסטרית מהמאה ה-19.

מקריות חביבה 1.0: לפני ימים אחדים שודר בסדרה אויבים הפרק על השייח' אחמד יאסין, מייסד ומנהיג החמאס, שלא הגיע לשיבה טובה וחוסל ב-2004. מקריות חביבה 2.0: לפני ימים אחדים, איימן א-זוואהירי, סגנו של אוסאמה בן לאדן ואחרי חיסולו מנהיג אל-קאעידה, חוסל אף הוא – בקאבול, בירת אפגניסטן, מטיל אמריקני שהכיל סכינים מסתובבות.

מה משותף לארבעת המחוסלים? שה-IT סייע לקיצור חייהם.

 

ה-IT – "שותף שווה זכויות" בקרב

אגף התקשוב וההגנה בסייבר, שהוקם ב-3.3.2003, נועד לאגם את משאבי המחשוב הצה"ליים, כדי לממש את התפיסה שהשלם גדול מסך חלקיו. חזונם של הוגי האגף היה להפוך את התקשוב הצה"לי ל-"שותף שווה זכויות" בקרב – ונראה שהוא קורם עור וגידים.

כך, במבצע שומר החומות, במאי אשתקד, מטוסי קרב של צה"ל תקפו מתחמים של המחלקה הטכנולוגית של החמאס, שבאחד מהם אוחסן ציוד סייבר של המודיעין הצבאי של הארגון. צה"ל חיסל באותו המבצע גם בכירים ב-"פורום המטכ"ל" של החמאס, בהם ג'מעה טחלה, ראש מערך הסייבר של הארגון. אלה הן דוגמאות לשילוב המערכות בין הממדים הקינטי והקיברנטי – לטובת מימוש היכולת המבצעית של צה"ל, כמו גם חלק מהניסיון של הצבא לסכל יכולות סייבר של אויבי ישראל.

הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי.

הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי. צילום: דובר צה"ל

כשנכנס הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, לתפקידו, הוא הגדיר את מהפכת הדיגיטל והמידע כאחד הנושאים המרכזיים בהשתנותו של צה"ל: "(אני) מתחייב להעמיד צבא קטלני, יעיל וחדשני". בדצמבר 2020 הוא אמר כי "מרחב הלחימה המשמעותי ביותר שהשתנה השנה הוא ממד הסייבר, שביצענו בו השנה מבצעים התקפיים רבים". הייתה זו הפעם הראשונה שבה הוא התייחס לנושא הסייבר ההתקפי.

באגף התקשוב הוקמה מינהלת הטרנספורמציה הדיגיטלית, שמשלבת גורמים מבצעיים וטכנולוגיים, במטרה להפוך את צה"ל לארגון חדשני, דיגיטלי ומבוסס מידע, וככזה – להשפיע על התהליכים המבצעיים. הבסיס לשינוי הוא תוכנית "האינטרנט המבצעי" – מרחב דיגיטלי מבצעי, משותף, אמין ומאובטח, מהקצה הטקטי ועד למפקדות הראשיות. מרחב זה מאפשר פעולה רשתית, מבוססת היתוך ומיצוי מידע, בכל מקום ובזמן הרלוונטי.

השינוי כולל כמה היבטים: אינטרנט מבצעי; שיפור בפן הטכנולוגי של מערך האש ואיכות המטרות של הצבא; שיקוף קצב השמדת האויב בזמן אמת; קיצור זמנים על ידי תכנון מטרות ממוכן; ויותר מודיעין מונגש לכוחות המתמרנים בזמן אמת, לטובת שיפור בקבלת ההחלטות. עוד מביא השינוי לכך שניתן יהיה לראות את הכוחות המתמרנים מכל מקום, להנגשת מקורות וידיאו ותמונה רב זרועיים לכוחות המתמרנים ולתאי תקיפת אש במפקדות, לשיח מבצעי רב זרועי משותף, המתאפשר בזכות ניידות המידע, לרבות מידע חזותי, ולשיפור ביעילות הקצאת האש.

המעבר מהקינטי לקיברנטי

השינויים בשדה הקרב קשורים במעבר מהפיזי לקיברנטי. בעולם הפיזי, צה"ל הגיע לתקרת זכוכית, ולכן עבר למרחב הקיברנטי, לסייבר. השינויים שאותם עובר הצבא נועדו לשפר את האפקטיביות המבצעית שלו, לקצר את משך הזמן של ה-Sensor2Shooter – מהמועד שבו המחבל מזוהה על ידי חיישן כלשהו ועד לזמן שבו הוא נורה ומת. כך, כולם יודעים איפה נמצאים כולם והיכן האויב – ואז מחליטים מי פוגע בו, תוך קיצור לוחות הזמנים.

החיסולים של מנסור וג'עברי

ניתן להעריך שלתקשוב היה חלק מרכזי בחיסולים שבוצעו לאורך השנים, לרבות אלה שאירעו בסוף השבוע האחרון – של מנסור וג'עברי, מפקדי הג'יהאד. התקשוב היה הגוף המשלב, המתכלל והמתזמר של היחידות השונות בצבא, וביניהן חיל האוויר וגורמי מודיעין.

המחוסלים.

המחוסלים. צילום: דובר צה"ל

על מנת לחסל את מנסור וג'עברי, על צה"ל לדעת את מיקומם. לצורך כך, נדרש מעקב אלקטרוני – אם אחרי ההתנהלות שלהם בעולם הקיברנטי ואם יירוט של השיחות שלהם, בין שבוצעו בטלפונים ניידים לשימוש חד פעמי ובין שבוצעו בטלפונים בעלי יכולות הצפנה, או מבוססי תקשורת לוויין. נראה שהמקבילה הישראלית של ה-NSA עקבה אחרי טביעות האצבע הדיגיטליות שאותן הותירו השניים, בסלולר או במחשב.

המערכת שבנה צה"ל מגדירה שפה משותפת ממוכנת בין המודיעין, יצרן המידע, לחיל האוויר, שעושה בו שימוש מבצעי. נוצר תהליך ארגוני מורכב, רב ממדי, שבמסגרתו, כך נראה, פותח אלגוריתם ייחודי, שמייעל את תהליך תכנון התקיפות ומספק גם הצגה חזותית של התכנונים האופציונליים.

ביג דטה ובינה מלאכותית

ההנחה בקרב המומחים היא שהכניסה של צה"ל לעולם הביג דטה הניבה לו תובנות חדשות, בזמן אמת, על מגוון יעדים ותבניות נסתרות של אויביהם. בצבא עשו זאת, בין השאר, בעזרת בינה מלאכותית ולימוד מכונה.

כך, צה"ל התקדם ועשה מסע בעולם ה-BI, שלקח אותו מה-BI המסורתי, שעוסק בדו"חות וניתוח העבר, והפך אותו לארגון שעושה בינה אוטומטית, עם למידה מתקדמת ויכולות לניתוח צופה פני עתיד. הדבר הוביל לכך שבצבא הגיעו לתובנות מעניינות, עם ערכים מבצעיים ומודיעיניים גדולים יותר מההשקעה.

לסיכום, התקשוב הפך ל-"מעצב" פני המערכה, ולא רק ל-"מאפשר". הוא חיבר בין גורמים שונים – בצה"ל ובקהילת הביון – עם הענן המבצעי, והביא לעבודה מתואמת ביניהם, שבסופה הגיעו מנסור וג'עברי, מפקדי הג'יהאד, לעננים.

רגע החיסול של בכיר הג'יהאד האיסלאמי תייסיר ג'עברי, בסוף השבוע.

הפוסט כך ה-IT סייע לחיסול מפקדי הג'יהאד בעזה הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button