ad1
טכנולוגיה

טים קוק ובכירים אחרים יעידו במשפט של אפל ואפיק גיימז

הסכסוך בין חברת אפל (Apple) לחברת אפיק גיימז (Epic Games) נמשך כבר מספר חודשים, וכעת יגיע לשיא, כשלא אחר מאשר מנכ"ל הענקית מקופרטינו, טים קוק, יתייצב למסור עדות במשפט המתוקשר. מהצד שמנגד יתייצב מנכ"ל יצרנית המשחקים, טים סוויני.

כזכור, הכל החל בסוף 2018, כשיצרנית המשחק הלוהט פורטנייט (Fortnite), אפיק גיימז, החליטה שאינה מעוניינת עוד להשתמש בלעדית באפשרות לשווק את האפליקציה שלה דרך אפל וחנותה, ה-App Store – מה שגורם לה בעקיפין לשלם לאפל על התיווך בעבור כל רכישה בתוך המשחק – ושהיא מעדיפה שהתשלום הזה יגיע ישירות אליה.

חונקות תחרות או מספקות שירות לגיטימי? אפל וגוגל עם ה-Google Play וה-App Store שלהן. צילום: BigStock

חונקות תחרות או מספקות שירות לגיטימי? אפל וגוגל עם ה-Google Play וה-App Store שלהן. צילום: BigStock

המפתחת של המשחק המצליח החליטה לנסות להיות עצמאית, והציעה את המשחק להורדה ישירה דרכה, בלי לעבור דרך החנויות של גוגל, ה-Google Play וזו של אפל, ה-App Store, במהלך שהרתיח את שתי ענקיות הטכנולוגיה, שסילקו את פורטנייט בתגובה מהחנויות שלהן.

אבל אפיק רצתה שהאפליקציה דווקא כן תוצע גם שם. אפל וגוגל עשו שרירים, סירבו לכך, ושלחו למעשה את אפיק לבית המשפט עם תביעה נגדן. באוגוסט קבע בית המשפט שאפל יכולה שלא לארח בחנותה את פורטנייט. אלא שאז, בספטמבר האחרון, פנתה יצרנית פורטנייט שוב אל בית המשפט והגישה מסמכים התומכים בטענותיה ובקשה לצו מניעה מקדמי נגד אפל. למעשה במהלך שלה החברה ניסתה לגרום לכך שבית המשפט יכריז על אפל כמונופול.

כזכור, אפיק טוענת כי התנאים שאפל מאלצת את המפתחים לעמוד בהם אינם חוקיים. מדובר במערכת התשלומים בתוך משחק, שאפל אינה מתירה למפתחים שיש להם אפליקציות בחנות App Store לאפשר ללקוחות תשלום במערכת תשלומים אחרת שהיא לא שלה, כשהיא עצמה גוזרת עמלה של 30% מהתשלומים הללו.

הכל סביב הרכישות בתוכו. פורטנייט. צילום: אפיק גיימז

הכל סביב הרכישות בתוכו. פורטנייט. צילום: אפיק גיימז

שבועות של שימועים ועדויות של בכירים מטעם שתי החברות

כעת מגיע שלב נוסף וקריטי במאבק, ונודע כי בכירים משתי החברות יעידו במשפט, בו אפיק תאשים את אפל בהתנהגות חונקת תחרות, כך לפי דיוח של The Verge.

לטענת אפל, כאשר אפיק נתנה לשחקני פורטנייט ב-iOS אפשרות לבחור בין תשלום לאפל לבין תשלום ישיר אליה, היא למעשה הפרה כללים של שימוש בחנות, ולכן סולק פורטנייט מהפלטפורמה להורדת היישומים.

אפיק מצידה גורסת כי אפל עצמה השיקה שירות משלה להפצת משחקים, אפל ארקייד (Apple Arcade) שמו, אך אסרה על מתחרות שלה, כולל על אפיק, לעשות זאת גם הן.

אפל הכחישה מוקדם יותר כי העמלה של 30 אחוז שלה הייתה אנטי תחרותית, ואמרה כי ההתנהלות של אפיק היא הבעייתית במקרה דנן. יצרנית ה-iPhone מסרה כי אפיק נהנתה מכלי הקידום והמפתחים של אפל, אבל לא רצתה לשלם על השירותים הללו.

מהצד של אפל יעידו הגורמים הבכירים ביותר, ובהם כאמור, המנכ"ל קוק, כמו גם סגן הנשיא הבכיר, קרייג פדרגי, ומנהל חנות האפליקציות, פיל שילר, שהזמן הכולל המוקצה לעדותו עומד על 11 שעות. אפיק תציב מולם על הדוכן כאמור את מנכ"לה, סוויני, וגם את סגן הנשיא שלה, מארק ריין.

בנוסף צפויים להשתתף בדיון הדרמטי סגן נשיא לפיתוח עסקי ב-Xbox של מיקרוסופט (Microsoft), וסגן נשיא תחום הגיימינג של פייסבוק (Facebook).

פייסבוק הביעה באחרונה תמיכה באפיק במאבק המסוים. הרוח הגבית הזו מטעם הרשת החברתית הדומיננטית קשורה ככל הנראה ישירות למאבקים שלה מול המתחרה השנואה עליה, אפל, בכלל בזירות שונות ורבות אחרות.

המשפט אמור להתחיל ב-3 במאי וצפוי להימשך מספר שבועות.

יעיד במשפט מול אפיק גיימז. טים קוק, מנכ"ל אפל. צילום: BigStock

הפוסט טים קוק ובכירים אחרים יעידו במשפט של אפל ואפיק גיימז הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button