ad1
טכנולוגיה

#חיי_ערבים_חשובים: מחאה ויראלית שוטפת את המדיה החברתית

מחאת רשת ויראלית מקומית פרצה במהלך חג הסוכות ושוטפת את טוויטר ופייסבוק. הקמפיין החל אחרי שעלאא סרסור, צעיר בשנות ה-20 לחייו, נורה למוות ביום ב' במהלך חתונה בטייבה. הרוצח התפרץ לאירוע ופשוט פתח באש לעבר קהל האורחים. הוא פצע כמה מהם, וגרם למותו של סרסור. מקרה זה היה אקורד הסיום של יממה עקובה מדם שבמהלכה נוספו שלושה קורבנות רצח ואלימות מהחברה הערבית לרשימה של עשרות מקרים דומים.

הרשימה הארוכה, שלמעשה מצטיירת כאינסופית, של נרצחים אחרים מהחברה הערבית – 88 מקרים נמנו רק בשנה החולפת – מעלה את השאלה כיצד מצב כזה בכלל נסבל, ומדוע רשויות אכיפת החוק בישראל לא מצליחות לספק מענה ראוי והגנה לערבים בארץ, ולמעשה מפקירות את דמם, כך לטענת המוחים.

משתמשי פייסבוק, אינסטגרם ורשתות חברתיות אחרות, אך כרגיל בעיקר המצייצים בטוויטר, החלו משתפים פוסטים וציוצים הקוראים להעלאת המודעות לאלימות הקשה והלא מטופלת בחברה הערבית, כשאליהם הצטרפו גם מפלגות, למשל מרצ, פעילים חברתיים כמו גם אזרחים "פשוטים" ומאוד מוטרדים.

עומר בר-לב, השר לביטחון הפנים שלמעשה אמון על שלום הציבור כולו – ערבים ויהודים כאחד – הפתיע בתיוג ציוץ משלו בנושא, בהאשטאג #חיי_ערבים_חשובים – או Arab_lives_matter# באנגלית וכמובן #حياة_العرب_مهمه – שאליו צירף את הציוץ המבהיר: "עשרות שנים של הזנחה, התעלמות ופחד להיכנס לעובי הקורה של בעיות המגזר הערבי, וההנחה שרווחה ש'כל עוד הם הורגים אחד את השני, אז זו בעיה שלהם'. ב-100 ימי הראשונים בתפקיד עשיתי יותר משנעשה בעשרות השנים האחרונות בהתמודדות עם הפשיעה במגזר הערבי".

לבר-לב, פועלו וציוצו, הגיבה עיתונאית הארץ נדין אבו-לבן בציוץ משלה ובו כתבה: "*נעדר* – החברה הערבית מבקשת את עזרת הציבור בחיפוש אחר השר לביטחון פנים @omerbarlev. כל המוצא יש להחזירו בזה העת למשרד שלו ולנעול עד שהוא ידאג להחזרת הביטחון של האזרחים הערבים. 88 נרצחים ערבים מתחילת השנה".

המוחים, רובם ככולם, מצביעים על ממשלות ישראל לדורותיהן כמקיימות וכלא ממגרות את המצב הביטחוני המופקר מבחירה, ומטעמיהן שלהן, ודורשים שינוי מהותי ומיידי ביחס גורמי אכיפת החוק לאלימות הכל כך חריפה שחווה החברה הערבית בארץ, כשמרבית הקורבנות הם אנשים חפים מפשע.

ריכזנו בכתבה זו מספר פוסטים להתרשמותכם, שכולם כוללים את הקריאה והפנייה לכלל תושבי המדינה לחבור לקמפיין ולסייע בהפצתו.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jamal Kiwan (@jamalkiwan)


נזכיר כי קמפייני מחאות רשת כמו Me_Too# – שעסק בחשיפת מקרי הטרדה מינית בעיקר כלפי נשים – או black_lives_matter# – אשר לשמו מרפרים בקמפיין המקומי, ושעסק בדרישה של קהילת השחורים בכל העולם לשוויון זכויות ויחס הוגן, והושק אחרי רצח ג'ורג' פלויד על ידי שוטר – הצליחו לייצר השפעה ניכרת על השיח הציבורי והתודעה ולשנות באופן מוחשי את גישת רשויות החוק והתנהלותם. אלו הוכיחו למשתמשים הרשתות החברתיות כי נקיטה בפעולה עוזרת לשינוי.

עם זאת הדרך לתיקון שלם של מצבי קיפוח ועוולות מתמשכים עדיין ארוכה. 

 

מחאת חיי ערבים חשובים. צילום מסך מטוויטר

הפוסט #חיי_ערבים_חשובים: מחאה ויראלית שוטפת את המדיה החברתית הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button