ad1
טכנולוגיה

חיים בשני יקומים: הפגנות ומחאה לצד המשך פעילות הענף

ענף ההיי-טק, כמו כל מדינת ישראל, "חי" בחצי השנה האחרונה בשני יקומים מקבילים: מצד אחד המחאה, שנמשכת כבר 29 שבועות ברציפות, והיום (ג') העלתה הילוך, ומהצד השני – הפעילות העסקית נמשכת כרגיל, למרות הפגיעה בענף בגלל התוכנית המשפטית של הממשלה והשלכותיה.

אלפי מנהלי ועובדי היי-טק השתתפו היום בהפגנות ברחבי הארץ, וכמו לכל אורך המחאה, היו ממוביליהן – בין אם במחאות הכלליות ובין אם בהפגנות במוקדי תעסוקה של הענף, שהמרכזית שבהן התקיימה ברחוב קפלן בתל אביב, והייתה סוערת במיוחד. במהלך ההפגנה חסמו ההיי-טקיסטים את הרחוב, ולאחר מכן, יחד עם צעדות שהגיעו מרחבי העיר, ירדו לנתיבי איילון וחסמו גם אותם.

עסקים כרגיל?

אנשי ההיי-טק מוחים הן עקב הסיבה הכללית – הפגיעה של התוכנית המשפטית של הממשלה בדמוקרטיה הישראלית עד כדי הפיכתה לדיקטטורה, לשיטת המוחים, והן עקב הפגיעה בענף, שניתן לראות אותה לאורך ולרוחב הדו"חות האחרונים של שלל גופים, ובאזהרות של המומחים, ובכלל זה של בנק ישראל. כמעט בכל שבוע מפורסמים עוד ועוד דו"חות, סקרים ואינדיקטורים נוספים שמוכיחים עד כמה הפגיעה במגזר זה ממשית – וסופה עדיין לא נראה באופק. טענת הממשלה היא כי הירידה בהשקעות בהיי-טק היא כלל עולמית, עקב המשבר הכלכלי הגלובלי. זה נכון, אלא שהירידות בהיי-טק הישראלי גדולות יותר מאשר בשאר העולם, עקב השפעותיה של אותה תוכנית משפטית.

המחאה ברחוב קפלן, היום (ג').

המחאה ברחוב קפלן, היום (ג'). צילום: מחאת ההיי-טקיסטים

במקביל, למרות התוכנית המשפטית (והמחאה נגדה), הפעילות העסקית השוטפת לא עצרה ולא עוצרת, למעט ימי השיבוש, שגרמה להפסקת עבודה בחלק מהארגונים – כמו היום. החברות ממשיכות לפתח ולייצר, והראש היהודי, כמו שאומר השיר, ממשיך להמציא לנו פטנטים, כולל טכנולוגיים.

כנסים כרגיל

גם אנחנו, באנשים ומחשבים, המשכנו וממשיכים את הפעילות שלנו, שכוללת, בין היתר, קיום ועידות, כנסים ומפגשים מקצועיים. לכנסים האלה מגיעים אנשי מקצוע, מנמ"רים ומנהלי בכירים מכל מגזרי המשק. יש ביניהם תומכים של התוכנית המשפטית ומתנגדים לה, ולפחות בחלקת האלוהים הקטנה שלנו, בכנסים, משאירים את המחלוקות בחוץ – דבר נדיר בחברה הישראלית מאז שהתוכנית יצאה לדרך. בכנסים שלנו, ממשיכים הדיונים המקצועיים בנושאים בוערים אחרים, טכנולוגיים, שיש להם השפעה על כל אחד.

כך יקרה גם מחר: החל משעות הבוקר יתקיימו במרכז האירועים והכנסים לאגו בראשון לציון, במקביל, שלושה כנסים ותערוכה מקצועית. הכנסים יעסקו בשלושה נושאים חשובים: IT בשלטון המקומי, מערכות ERP וניהול ידע (KMDM).

מה שנותר לקוות הוא שכאשר נחזור לכנסים, אחרי החגים (ואחרי הכנסים של מחר), נהיה במדינה שקטה יותר, עם פחות מחלוקות ועם יותר פעילות של מגזרים חשובים כמו ההיי-טק – כי אין לנו ארץ אחרת

בכנס הראשון, שבמרכזו יעמדו הערים החכמות והתקשוב בשלטון המקומי באופן כללי, יוצגו מחקרים בנושאי תחבורה חכמה על ידי חוקרים ממרכז בר אילן לערים חכמות. לצידם יציגו מנמ"רים של רשויות מקומיות את הפרויקטים שהם הובילו בשנים האחרונות, עם דגש על השנה האחרונה, ואת התוכניות שלהם לעתיד. תוכניות אלה כבר מתממשות, לפחות בחלקן, ויוסיפו להתממש בשנה הבאה, אחרי הבחירות המוניציפליות – ולהפוך את הערים שבהן הן מתממשות לטובות יותר לתושביהן.

הכנס השני יעסוק בהתפתחויות החדשות בנושא ותיק – ניהול ידע. ניהול מסמכים וידע הם נושא (או, למעשה, שני נושאים עם הרבה קווי דמיון), שסמוכים לבינה המלאכותית, לביג דאטה ולאנליטיקה, ואפשר לומר אפילו נושקים להם. הכנס ייגע גם בשימוש ב-ChatGPT בארגונים – בפאנל מיוחד, שהתוכנה תיטול בו חלק, לא פחות.

גם האירוע השלישי יעסוק בנושא ותיק אבל תמיד מתחדש – ה-ERP, שהוא חלק מליבת המחשוב של הארגונים. ה-ERP הוא כבר לא רק תוכנות התשתית הארגוניות, אלא גם מערכות CRM ,BI ומחשוב ענן. במסגרת הכנס ישתפו נציגים מארגונים שונים במשק מידע עם הקהל על יישומי ERP בארגוניהם. בתחילת הוועידה ישמעו המשתתפים הרצאה של נציג יחידת מרכב"ה, שמפעילה את פרויקט ה-ERP הגדול ביותר של הממשלה, שהחל אי שם בשנות ה-90'. מערכת מרכב"ה מהווה את התשתית לכל הפעילות המחשובית של משרדי הממשלה.

לצד הכנסים תהיה תערוכה שבה יציגו חברות שונות את הפתרונות שלהן לשוק הארגוני, כך שארגונים שזקוקים לפתרונות האלה יוכלו לא רק לשמוע עליהם אלא גם להתחיל בתהליכי רכש שלהם.

בתקווה: פחות מחלוקות, יותר פעילות – וכנסים

שלושת הכנסים הללו הם הכנסים האחרונים שלנו לפני חופשת הקיץ. במקבל, אנחנו נערכים לכנסי הסתיו, בהם ועידת הפסגה השנתית השנייה במספר, שתרכז אליה את בכירי הענף, המנמ"רים והספקים, ובכירים נוספים במשק. הכנס ייערך ב-15 באוקטובר, גם הוא בלאגו, וכמו בשנה שעברה, תנחה אותו עיתונאית חדשות 12, דפנה ליאל.

מה שנותר לקוות הוא שכאשר נחזור לכנסים, אחרי החגים (ואחרי הכנסים של מחר), נהיה במדינה שקטה יותר, עם פחות מחלוקות ועם יותר פעילות של מגזרים חשובים כמו ההיי-טק. על המשפט הזה, כך נדמה, יכולים ואף שמחים לחתום אנשים מכל קצוות הקשת הפוליטית, תומכי הממשלה ומתנגדיה, כי בסופו של דבר, אין לנו ארץ אחרת.

המחאה ברחוב קפלן בתל אביב, היום (ג').

הפוסט חיים בשני יקומים: הפגנות ומחאה לצד המשך פעילות הענף הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button