ad1
טכנולוגיה

זאת לא חדשנות – זו התעללות

אילון מאסק הוא היזם הטכנולוגי המפורסם בעולם כיום. הוא אדם צעיר יחסית, שמוחו פורה באופן נדיר ושהקים כבר כמה חברות שההשפעה שלהן על העולם מטורפת. לא בכדי הוא נבחר כאיש השנה של הטיים לשנת 2021.

חברת טסלה, שהוא מנכ"לה ושייסד, מייצרת מכוניות חשמליות וממוחשבות, וכבר כעת נמצאת בבדיקה של מנגנון נהיגה אוטונומי (FSD) שמסיע את המכונית בלי התערבות הנהג, אם כשנוכחותו ליד ההגה עדיין מחויבת המציאות (שלא כמו במכונייות אוטונומיות לגמרי). היא כיום יצרנית כלי הרכב הגדולה בעולם. בזכות הזינוק במניותיה, מאסק הפך בשנה האחרונה לאיש העשיר בתבל עם הון מוערך בכ-238.6 מיליארד דולר!

SpaceX שלו היא חברת חלל שמייצרת לווינים ושכבר שתלה בחלל אלפי לווייני סטארלינק (Starlink) כאלו. כמו כן היא מפתחת חלליות, חלקן בשימוש נאס"א, שמתיימרות להביא את בני האדם למאדים. מאסק סבור שניאלץ לעבור למאדים בשל מצבו המדורדר של הכדור, וכבר מקדם את היכולת לעשות זאת בעתיד הלא כל כך רחוק, למעשה הוא טוען שכבר ב-2026 יכבוש את מאדים.

ויש גם את בורינג (The Boring Company) – חברה שחופרת לולאות תנועה מתחת לאדמה, ומנסה לפתור את בעיית העומס בדרכים כמו גם להפחית את זיהום האוויר (המכוניות שנוסעות במנהרות יהיו כמובן חשמליות, וכן בחלקן יסעו מעין קפסולות נוסעים, שינועו בכוח ואקום במהירות גבוהה עד סחרור).

בנוסף טסלה היא גם הבעלים של חברת סולאר סיטי, המקדמת שימוש בלוחות סולאריים לייצור חשמל ביתי מאנרגיית השמש. אמנם הוא קצת הסתבך עם בעלי המניות של טסלה עקב רכישתה, אבל הלוחות הסולאריים בכל זאת נמכרים ומסייעים לאנשים לא רק לייצר חשמל לשימושם הפרטי בבית, אלא גם למכוניותויהם, אם הם בעלי טסלה.

בנוסף מאסק מקדם באינטנסיביות מטבעות וירטואליים (קריפטו) – שאמורים למרוד בשיאה הכלכלית הקיימת ולחולל מהפכה גם בה.

קוף מעונה במעבדת חקר פרימטים באוניברסיטת ויסקונסין. תמונה שחייבת להיות נחלת העבר.

קוף מעונה במעבדת חקר פרימטים באוניברסיטת ויסקונסין. תמונה שחייבת להיות נחלת העבר. צילום: פליקר

חדשן לא הולך יחד עם סוגן

מכל אלו, ועוד פעילויות שלא צוינו אך מתקיימות כל העת תחת שרביט הקסמים של מאסק, אפשר ללמוד על אדם חדשן ומלא כרימון, שיש לו השפעה מכרעת על העולם של ימינו, ואולי גם על העתיד.

אלא שלמרות זאת מאסק הוא קרניסט – שמשמעו, אדם הבוחר לצרוך מהחי כמנהג אבותיו. מאסק הוא גם סוגן – שמשמעו אדם שמאמין כי הוא עליון על בעלי החיים האחרים, ושהם וחייהם נועדו למענו ולמען מימוש צרכיו.

ומאסק – בחברה הנוספת שלו ששמה נוירלינק (Neuralink) – מנסה לממשק את בני האדם ישירות אל המחשב, מה שאומר בעצם לחבר את המח למחשב כדי שהאדם הממוחשב יוכל למשוך ישירות למחשבותיו מידע מגוגל ומהאינטרנט, להשתמש בתוכנות (אפילו בפשוטה ביניהם – המחשבון) בהלך הרהור בלבד, וכמובן לעשות עוד מיליון דברים שבני האנוש לא מסוגלים להם כיום.

אבל הפיתוח הזה – שגם הוא סוגיה שיש לדון עליה, אך אין זה נושא הטור המסוים – דורש ניסוי ובדיקות. עד כה אלו מבוצעות על ידי מאסק על חזירים וקופים תמימים.

כבר לנוכח הידיעה על כך היה ברור לכל מי שמודע לזוועות הניסויים בבעלי חיים בכלל, שהחזירים והקופים האומללים ש"נודבו" לניסוי הזה סובלים. אבל כעת החששות הכבדים הוכחו. עמותה ששמה ועדת הרופאים לרפואה אחראית, ה-PCRM – מלכ"ר לאומי אמריקני שבו חברים יותר מ-17,000 רופאים – הגישה תלונה רגולטורית ביום ה' האחרון למשרד החקלאות האמריקני עקב הממצאים שלה אודות עינויי קופים במחקר של נוירלינק. היא גם חשפה ש-15 מבין הקופים הללו, שהיו 23 במקור, כבר מתו מסבלם. התיאורים מחרידים. מאסק, נוירלינק והאוניברסיטה שמשתפת איתם פעולה (אונ' קליפורניה בדיוויס שמה, ושייחרט לדראון עולם) מסתירים, משקרים ובעיקר פשוט ממשיכים בשלהם.

תפקידנו, אוהבי בעלי החיים הרבים מספור, ובכלל האנשים שדורשים מחדשנות שתהיה באמת מתקדמת ורואה רחב – לדבר על כך ולא להרפות.

עלינו להצביע על הכשל החולני בין חדשנות וקדמה לניסויים בחסרי ישע. ובעיקר להוקיע ולעשות שיימינג קולני במיוחד לפועלו המסוים של מאסק. אפשר גם לקרוא לו ללקט מתנדבים בני אנוש לניסוי המפחיד שלו, לשלם להם מיליונים מהונו הרב בתמורה להסכמתם ולהבנתם את המהלך (שלא כמו קוף, שעל אף תבונתו פשוט לא יכול לקלוט מה קרה לו שהוא פתאום רואה משחק וידיאו במוחו), ויפה שעה אחת קודם. כי עם כל תרומתו של מאסק לעולם, הוא חייב להבחין ולהבין שהטכנולוגיה החדשנית לא יכולה לבוא על חשבון חסרי ישע, לא משנה כמה היא תהיה מופלאה.

הגיע הזמן שיסתבך עם מגיני בעלי החיים. אילון מאסק. עיבוד ממוחשב כאילוסטרציה.

הפוסט זאת לא חדשנות – זו התעללות הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button