ad1
טכנולוגיה

וורן באפט הזהיר: אפליקציות מסחר במניות אונליין מעודדות הימורים

המשקיע המיתולוגי והמגה-מפורסם, וורן באפט, ענה באחרונה על מגוון שאלות במסגרת הפגישה השנתית של חברת ההחזקות ברקשייר האת'וויי שבראשה הוא עומד. בחלק מדבריו התייחס באפט לסוגיית ההשקעות אונליין דרך שירותי השקעות באפליקציות, ואפשר לומר שהאיש, שהוא אחד המשקיעים המובילים בעולם, לא מתלהב – בלשון המעטה – מהקונספט החדשני יחסית.

לדבריו, פלטפורמות לסחר במניות, כמו רובין הוד (Robinhood) – שהתפרסמה באחרונה עקב פרשיית גיימסטופ (GameStop) מעוררת המחלוקת – רק מעודדות הימורים, מכיוון שהן מאפשרות לאנשים לקנות ולמכור מניות בחינם.

האיש הבכיר ב-ברקשייר הת'אווי נאם באופן וירטואלי כחלק מהפגישה השנתית של החברה, שהתקיימה ברשת בפעם השנייה בגלל מגיפת הקורונה אשר עדיין לא מאפשרת מפגשים פנים אל פנים במקומות רבים בעולם. באפט ענה על מספר שאלות, יחד עם סגן היו"ר של החברה, צ'ארלי מאנגר, המוביל אותה בצוותא איתו, וכן עם היו"ר והמנכ"ל, גרג הבל, ועם אג'יט ג'יין, מנכ"ל שהוא סגן יו"ר פעולות ביטוח עבור ברקשייר האת'ווי.

באפט אמר כי אפליקציות כגון רובין הוד – שכאמור חותכות את עמלת הברוקרים בהנגשה ישירה של מסחר בניירות ערך דרכן, ושכיום פופולריות בקרב בני דור המילניום – מעודדות "דחף הימורי" בקרב האמריקנים ויוצרות אווירה דמוית קזינו. "אין בזה שום דבר לא חוקי, אין שום דבר לא מוסרי, אבל אני לא חושב שאתה בונה חברה סביב אנשים שעושים את זה", הוסיף.

"יש הרבה יותר בבחירת מניות מאשר להבין מה יהיה ענף מדהים בעתיד", הסביר באפט את עמדתו. "אני רק רוצה להגיד לכם שזה לא כל כך קל כמו שזה נשמע".

באפט אמר כי רוב האנשים יסתדרו טוב יותר עם בעלות על קרן מדד S&P 500 במקום להמר על מניות בודדות. לדבריו, רבים מהמשקיעים המתחילים שקפצו לשוק לאחרונה – משמע המשקיעים החדשים שצמחו מהרשתות החברתיות, ושנחשבים כאחראים להתפחת היזומה של ערך מניית קמעונאית משחקי הווידיאו ומוצרי המחשוב, גיימסטופ, או אם תרצו להרצת מניותיה – הם למעשה מהמרים.

יצוין כי הפרשה הגיעה גם לכדי שימוע בקונגרס האמריקני, עקב חשדות לאי סדירויות שהיו חלק ממנה, כמו למשל לעצירת המסחר המכוונת שביצעה רובין הוד במהלך האירוע, אולי בהוראת או תחת לחץ של קרנות גידור בכירות.

התפתחות ארורה ומגעילה? ביטקוין. אילוסטרציה: 3DSculptor, BigStock

התפתחות ארורה ומגעילה? ביטקוין. אילוסטרציה: 3DSculptor, BigStock

"התפתחות ארורה ומגעילה המנוגדת לאינטרסים של הציוויליזציה"

באפט בן ה-90 הבהיר למשתתפי האירוע כי לדעתו ברקשייר הת'אווי "מורמת" על ידי כלכלת ארה"ב, שמתפקדת לנוכח הקורונה הרבה יותר טוב, לדבריו, ממה שצפו לה מומחי הכלכלה. הוא שיבח את הדחיפה הכספית שהעניק הפדרל ריזרב האמריקני וכן את זו הפיסקאלית שסיפק הקונגרס האמריקני. "זה עשה את העבודה. הכלכלה הזו, כרגע, 85% ממנה פועלת בהילוך גבוה במיוחד," אמר באפט.

מאנגר בן ה-97, שכאמור נוכח אף הוא במפגש וענה על שאלות, עסק במהלך דבריו במטבעות הקריפטוגרפיים. מדובר ללא ספק בעוד תחום חדשני יחסית, שאמנם עדיין יש לו מבקרים ואנשים הסבורים שהוא בעצם מסוכן ו"בועתי", כפי שפורסם באחרונה על ביל גייטס, אך שגם הולך והופך ליותר מקובל ונורמטיבי כיום, כשערך המטבע המפורסם מכולם, הביטקוין, נוסק עוד ועוד ועומד כבר על כ-57 אלף דולר ליחידה, כך על פי נתונים אחרונים מאתר CoinDesk.

"אני לא מברך על מטבע שהוא כל כך שימושי לחוטפים וסוחטים וכיוצא בזה. אני גם לא אוהב להשליך כמה מיליארדי דולרים, על גבי מיליארדים ומיליארדים, למישהו שבסך הכל המציא מוצר פיננסי חדש יש מאין. אני חושב שאני צריך לומר בצניעות שאני חושב שכל ההתפתחות הארורה הזו מגעילה ומנוגדת לאינטרסים של הציוויליזציה", אמר מאנגר, שהציג גם הוא גישה שמרנית במיוחד לאבולוציה הפיננסית-טכנולוגית העכשווית.

לא מתלהב מאפליקציות השקעות. וורן באפט. צילום: מארק הירשי, מתוך ויקיפדיה

הפוסט וורן באפט הזהיר: אפליקציות מסחר במניות אונליין מעודדות הימורים הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button