ad1
טכנולוגיה

הביוגרפיה של מאסק: איש אקסצנטרי, מקורי, מעורר מחלוקת וגאון

באחרונה יצא לאור התרגום של אחד הספרים המדוברים בימים אלה – הביוגרפיה המקיפה של היזם מעורר המחלוקת אילון מאסק (הוצאת כנרת, מטר), הבעלים של טוויטר/X, טסלה, SpaceX, נוירולינק ועוד. הוצאת הספר, שקרוי בפשטות "אילון מאסק", גררה דיווחים למכביר בתקשורת, והוא מעורר הדים רבים.

הביוגרפיה נכתבה על ידי וולטר אייזקסון, עיתונאי וסופר אמריקני, שהיה בעבר עורך המגזין טיים ומנכ"ל CNN, וכיום הוא פרופסור באוניברסיטת טוליין בניו אורלינס. אייזקסון חיבר עד כה ביוגרפיות של סטיב ג'ובס, אלברט איינשטיין וליאונרדו דה וינצ'י.

במשך שנתיים עקב המחבר אחרי מאסק, השתתף אתו בישיבות, צעד לצידו במפעלים שלו ובילה שעות בראיונות עימו ועם בני משפחתו, חבריו, עמיתיו ויריביו. התוצאה היא ספר חושפני, גדוש אירועים מדהימים של הצלחות וטלטלות, שמנסה לענות על השאלה: האם השדים שמניעים את מאסק הם מה שנדרש כדי להניע חדשנות וקדמה, ולהיות היזם המצליח והעשיר ביותר בעולם?

הספר, בן יותר מ-500 עמודים, מתאר את סיפור חייו של מאסק מילדותו ועד היום. מצד אחד, הוא מצייר גאון עם חזון, ששבירת מוסכמות ונטילת סיכונים עד הקצה הן דרך חיים אצלו, שרבים סלדו ממנו ושכמעט בכל רעיון שיזם, ושמעטים מאוד נתנו לו סיכוי. אבל, מהצד השני, יש למאסק לא מעט קבלות, בלשון המעטה: טוויטר/X היא בין הרשתות החברתיות הבולטות בעולם, טסלה היא חברה מצליחה, שנושאת את בשורת המכוניות האוטונומיות, SpaceX כבר טסה לחלל והוא עצמו נושא בתואר האיש העשיר ביותר בעולם, עם 270 מיליארד דולר (נכון לכתיבת שורות אלה) – כ-70 מיליארד יותר מברנאר ארנו ומשפחתו, שנמצאים במקום השני.

ילדות קשה, אבא מתעלל

הפרק הראשון בספר מתאר את ילדותו הקשה של מאסק בדרום אפריקה. אביו, ארל מאסק, מהנדס, נוכל ופנטזיונר כריזמטי, התעלל פיזית ונפשית בבנו, לא זיהה את הכישרונות ואת הגאונות שלו, והשאיר בו צלקות קשות, שעד היום הוא לא משתחרר מהן.

מאסק עזב את דרום אפריקה כדי להגר לקנדה שבוע לפני שמלאו לו 18, עם 2,000 דולר שקיבל מהוריו ו-"ברכת דרך" אופיינית מאביו, שאמר לו שהוא לא יצליח בשום דבר ושבקרוב יחזור הביתה. מאסק לא חזר, וניתק את קשריו עם אביו. הניתוק נמשך עד היום.

חייו של מאסק לא שגרתיים בהרבה מאוד מובנים: יש לו 10 ילדים, חמישה מהם מאשתו הראשונה, ג'סטין מאסק, שמעידה שחוויות ילדות כמו שבעלה לשעבר חווה מחייבות אותו לכבות את הרגשות שלו, להפוך לאדם מחוספס שנלחם על מקומו בעולם כל הזמן. אלה גם הביאו אותו להיות יזם שנוטל סיכונים שבעיני רבים אינם מחושבים, ולעתים אפילו חסרי אחריות. אלא שעם קבלות כמו של מאסק, כל התיאוריות האלה לא רלבנטיות.

עטיפת הביוגרפיה של אילון מאסק. הקרדיטים - למטה

עטיפת הביוגרפיה של אילון מאסק. הקרדיטים – למטה

חקרן כבר מגיל צעיר

מאסק היה ילד חקרן, כבר מגיל צעיר, ותמיד סבר שלמדע יש כוח ויכולת לשנת דברים. הוא קרא את מגזיני המחשבים האמריקניים שהיו אז, אי שם בשנות ה-80', והתחבר מאוד למדע בדיוני – מה שכנראה הביא אותו בהמשך להקים את SpaceX ולחשוב על החיים בחלל. בגיל 11, מאסק קנה את המחשב הראשון שלו, מכספים שחסך, כי אביו סירב לממן לו את זה. כעבור שנתיים הוא הספיק לסיים קורס תכנות בהצטיינות, ואף הצליח להשתתף בכנס מדעי של חוקרים בכירים באחת האוניברסיטאות. גם כאן, אביו סירב לממן לו את עלות ההשתתפות בכנס – 400 דולר. אלא שמאסק הצליח לשכנע את המארגנים לאפשר לו לצפות בכנס ללא תשלום, בעמידה, בקצה האולם. כאשר אביו בא לאסוף אותו מהמקום, הוא מצא את מאסק עסוק בשיחה ערנית עם כמה מדענים, שאמרו לאבא שהילד צריך מחשב יותר רציני. בניגוד לו, הם זיהו את פוטנציאל הגאונות של מאסק.

הביוגרפיה, המרתקת לקריאה, מציירת את מאסק כאיש אקסצנטרי, מקורי, מעורר מחלוקת וגאון. היא משאירה טעם של עוד לעקוב מה יהיה אתו ועם המיזמים שהקים בהמשך

את הרצון שלו לשנות, ליזום ולהמציא מאסק החל בכלל בענף הבנקאות. הוא הצטיין כמעט בכל התחומים, שאותם למד באוניברסיטת קווינס, כולל במינהל עסקים, שם הוא הבין, בין היתר, איך לנהל עובדים ולעבוד בשיתוף פעולה – דבר שאותו הוא לא יישם מעולם. תוך כדי הלימודים הוא התקבל לעבוד כמתלמד, לאחר שהצליחי לשכנע את פיטר ניקולוסון, אחד המנהלים הבכירים בבנק נובה סקוטיה, שיקבל אותו לעבודה. ניקולוסון זיהה כבר בפגישות הראשונות ביניהם את הפוטנציאל של מאסק לפיתוח רעיונות – הן בתחום האסטרטגי והן בתחום הטכנולוגי. אותו פוטנציאל הביא את מאסק לימים להקים את הבנק המקוון הראשון, ואחר כך להשתלט באגרסיביות אופיינית על המותג פייפאל. הפרידה שלו מענקית התשלומים אונליין הייתה סוערת ודרמטית, כמו מהלכים שביצע במיזמים אחרים שלו, או שהוא השתתף בהם או קנה אותם.

בהמשך הספר אפשר ללמוד כיצד הבשילו הרעיונות שלו להגיע לחלל, המכונית החשמלית שהולידה את טסלה, רכישת טוויטר/X, שפרנסה במשך תקופה ארוכה את אמצעי התקשורת, והחשיפה לבינה המלאכותית, שהפכה אותו לגורו של הפיתוחים האלה. ה-AI היא הסיבה המרכזית לפגישתו עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הערב (ב'). נתניהו רוצה לשכנע אותו, ומשקיעים נוספים, להשקיע בישראל ולסייע לקדם את תחום הבינה המלאכותית במדינה. ראש הממשלה ידבר איתו גם על טוויטר/X ועל כך שהיא לא מסננת תכנים אנטישמיים – דבר שהביא גורמים רבים, בעיקר בקהילה היהודית בארצות הברית, לראות במאסק איש מסוכן, ואפילו לכנותו אנטישמי. ספק אם ניתן לייחס לו את התכונה הזאת.

הביוגרפיה, המרתקת לקריאה, מציירת את מאסק כאיש אקסצנטרי, מקורי, מעורר מחלוקת וגאון. היא משאירה טעם של עוד לעקוב מה יהיה אתו ועם המיזמים שהקים בהמשך.

צילום: יח"צ כנרת זב"מ ומטר. עיצוב עטיפה: אמרי זרטל. דיוקן: ארט סטרייבר.

צילום מתוך עטיפת הביוגרפיה של אילון מאסק. הקרדיטים - למטה

הפוסט הביוגרפיה של מאסק: איש אקסצנטרי, מקורי, מעורר מחלוקת וגאון הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button