ad1
טכנולוגיה

האם OpenAI עתידה לפשוט רגל עד סוף 2024?

OpenAI – מפתחת כלי הבינה המלאכותית היוצרת הדומיננטי מכולם, ChatGPT, שהחלה את דרכה כארגון ללא מטרות רווח שייסדו סם אלטמן, המנכ"ל כיום, ויזם הטק המפורסם אילון מאסק (שפרש ממנה מזמן) – עומדת בפני מספר אתגרים שעלולים להוביל אותה לפשיטת רגל עד סוף 2024. את ה"נבואה" הזו סיפק אתר ALM (ר"ת Analytics India Magazine) המנתח את תחום הטק, עקב מסקנות תחקיר שערך ושאותם פרסם בשבוע שעבר.

לפי התחקיר, אחד האתגרים הגדולים ביותר העומדים בפני OpenAI הוא הירידה במספר המשתמשים בצ'טבוט שלה, ChatGPT. לפי נתוני סימילרווב, בחודש יוני, מספר משתמשי ChatGPT ירד ב-9.7% בהשוואה לנתוני חודש מאי. ואילו ביולי השנה ירד בסיס המשתמשים של החברה ב-12% בהשוואה ליוני – מ-1.7 מיליארד משתמשים ל-1.5 מיליארד משתמשים "בלבד".

ירידה זו נובעת ככל הנראה ממספר גורמים, ביניהם: שחרורו של ChatGPT API, המאפשר למשתמשים לבנות צ'טבוטים משלהם, ובמקביל השקתם של דגמי LLM בקוד פתוח, כמו Llama 2 מבית מטא, המשתפת פעולה במהלך עם מיקרוסופט. בנוסף, הולכים ומצטברים משתמשים רבים שאינם שבעי רצון מתפקוד השירות של הצ'טבוט ומלינים על הזיות (Hallucinations – מושג שמתאר מצבים שבהם המענה של הכלי נראה רהוט וענייני אך מתגלה שאין לו ולא בסיס אחד במציאות) שלו שמחבלות ביכולתם לסמוך או להסתמך על פעילותו באופן שלם.

עניין נוסף ולא פעוט בכלל הוא חששם של משתמשים מהכלי, שאפילו אלטמן כבר הודה כי תחום ה-AI כולו כיום בינתיים פרוץ מדי וזקוק לפיקוח רגולטורי.

הודה שתחום ה-AI זקוק לפיקוח. סם אלטמן, מנכ"ל OpenAI.

הודה שתחום ה-AI זקוק לפיקוח. סם אלטמן, מנכ"ל OpenAI. צילום: עיבוד ממוחשב כאילוסטרציה. מקור: ShutterStock ו-פליקר (בהתאמה)

עלות הפעלת ChatGPT היא 700 אלף דולר ביום

אתגר נוסף שעומד בפני OpenAI הוא ההפסדים הכספיים שלה. בחודש מאי הוכפלו הפסדים אלו ל-540 מיליון דולר. מצב זה של הפסדים נובע בין השאר מהעלות הגבוהה של הפעלת ChatGPT, שעומדת על 700 אלף דולר ליום. אלטמן המנכ"ל דיבר כבר בשלהי השנה הקודמת על כך שהמצב הזה "מדמיע" ומטריד.

ALM סבורים כי מכיוון שההפסדים הקודמים (540 מיליון דולר השנה עד כה) הוכפלו מאז שהחל פיתוח הצ'טבוט של החברה – שהציגה הכנסות של 200 מיליון דולר לשנת 2023 – הופכים את כוונות החברה להרוויח מיליארד דולר ב-2024 לשאפתנות חסרת ביסוס.

על פי ALM, הרווחיות של OpenAI נפגעת גם מהמחסור ב-GPU, המקשה על OpenAI להכשיר דגמים חדשים ולשפר את האיכות של ChatGPT שלשמם נדרש כוח עיבוד עצום.

הקים את xAI שתתחרה ב-ChatGPT. אילון מאסק.

הקים את xAI שתתחרה ב-ChatGPT. אילון מאסק. צילום: עיבוד ממוחשב כאילוסטרציה. מקור: BigStock ו-ויקיפדיה (בהתאמה)

עוד פרמטר שעלול, לפי ALM, להביא לסוף דרכה של OpenAI בתוך זמן קצר יחסית הוא העובדה שיש לה תחרות עזה מחברות אחרות, גדולות ומנוסות ממנה, כמו גוגל עם בארד (Bard) שלה, או מכוחות עולים חדשים שיאיימו על הזירה בקרוב, ביניהם אפשר בהחלט להמר כבר על xAI שהשיק מאסק באמצע החודש שעבר.

היזם, שהיה בתחילת דרכה של OpenAI, כאמור, בין מייסדיה ושבהמשך הדרך פרש, עסוק מאז כניסת ChatGPT והבינה הג'נרטיבית לחיינו בהעברת ביקורת על שימוש לא אחראי בה. לדבריו, החברה החדשה שלו בונה מודל שפה גדול אלטרנטיבי שיציא צ'טבוט מתחרה ל-ChatGPT, אשר אינו מוטה או מפיץ פייק ניוז, כפי שכבר העידו משתמשים רבים שעושה ChatGPT. מאסק רכש גם 10,000 GPUs של היצרנית אנבידיה (NVIDIA) כ-פוש לחברה שלו במירוץ הבינה המלאכותית הקשוח שאליו היא תצא בהקדם.

לפי טענת ALM, אם OpenAI – שנשענת ככל הנראה על כ-10 מיליארד הדולר שמיקרוסופט מימנה לה השנה – לא תקבל עוד מימון בעתיד הקרוב, היא צפויה להגיש בקשה לפשיטת רגל עד תום השנה הבאה, כאמור. באתר מעלים עם זאת את האפשרות ש-OpenAI תירכש על ידי חברה גדולה יותר, במהלך שיעניק לה את המשאבים הדרושים כדי להמשיך במחקר ובפיתוח שלה ושגם יספק לה גלגל הצלה פיננסי כדי להמשיך לשרוד, לחדש ולנצח.

האם OpenAI - החברה שעומדת מאחוריו - לא תשרוד? כלי ה-GenAI ChatGPT.

הפוסט האם OpenAI עתידה לפשוט רגל עד סוף 2024? הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button