ad1
טכנולוגיה

האם AirTag של אפל שימש למעקב אחרי דוגמנית ספורטס אילוסטרייטד?

לפני כשנה וחצי השיקה אפל את AirTag – אביזר קטן הפועל יחד עם אפליקציית Find My במצב אוף-ליין, במטרה לסייע למשתמשים למצוא פריטים גם כאשר הם אינם מחוברים לרשת סלולר או Wi-Fi. ה-AirTag, כך תכננה הענקית מקופרטינו, יאפשר ללקוחותיה לקבוע מכשירים – כמו למשל מפתחות או מזוודות – באפליקציית Find My, והתגים שמוצמדים לאביזרים השונים יוכלו לאתר אותם בעזרת תכונת האוף-ליין שתשולב במערכת ההפעלה iOS.

אלא שכוונה לחוד ותוצאה לחוד – אמנם משתמשים רבים בעולם עושים שימוש ב-AirTag כדי לאתר פריטים שונים, ואפילו מצמידים אותו לפעמים לחיות המחמד שלהם, מחשש שיאבדו. אבל ברוקס נאדר, דוגמנית בגדי ים מפורסמת של המגזין ספורטס אילוסטרייטד, גילתה באחרונה בפומבי כי עקבו אחריה ללא הסכמתה בעזרת ה-Apple AirTag.

בסדרה של סטוריז שהעלתה לאינסטגרם תיארה נאדר את מה שלדבריה היה "הרגע הכי מפחיד" בחייה, וטענה שנעקבה בניו יורק על ידי המכשיר האלקטרוני של אפל, בלי שהייתה מודעת לכך. היא סיפרה כי בזמן שבילתה בבר בעיר, מישהו שאינה יודעת את זהותו הטמין את האביזר הקטנטן במעילה, וכשהבחינה באזהרה ב-iPhone שלה שעוקבים אחריה, היא כבר הייתה בבית. למרבה הצער, העוקב האלמוני השיג את מטרתו: לגלות היכן היא מתגוררת. כנראה שהדבר היה שווה לו כ-100 שקלים – מחיר אביזר המעקב מבית אפל.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Brooks Nader (@brooksnader)

נעקבה בעזרת ה-AirTag. ברוקס נאדר

עוד תלונות על ניצול לרעה

למרות שהחברה ביצעה שינויים ב-iOS 14.5 כדי שמעקב שכזה לא יתאפשר, מלבד המקרה האחרון שחשפה נאדר דווחו עוד מקרים אודות שימושים במכשור החדיש לטעמים פליליים.

למעשה, מאז שהחלו כבר לפני כמה שנים דיווחים על כך שאפל משיקה את כלי המעקב מבוסס ה-GPS המובנה במערכת ה"חיפוש" של iOS, נשמעו דאגות שהגאדג'ט עלול להיות "מסוכן" אם יהיו מי שישתמשו בו לצורכי רמאות או פשיעה.

כדי לעשות שימוש לרעה ב-AirTag, למשל לצורכי מעקב אחרי אדם מסוים, כל מה שצריך הוא להחביא אותו בכיסים או במכונית של הקורבן, ואז לאתר אותו דרך מכשיר ה-iPhone. כאמור, אפל הבינה שהדבר עלול לקרות, ודחתה את השקת AirTag עד שהציגה קובץ שינויים ב-iOS, במטרה "להימנע" ממעקב שכזה. אחד הפתרונות שסיפקה החברה הייתה התכונה שאם המכשיר הנייד של אדם מסוים יזהה שהיה ליד AirTag שאינו שלו במשך זמן רב, ה-iPhone יודיע לו על כך.

אבל זה לא מנע את מה שקרה לדוגמנית נאדר לפני כמה ימים, אלא רק הביא לידיעתה את הבעיה, פשוט משום שכשנאדר הבחינה באזהרה מה-iPhone שלה ש-AirTag לא ידוע מאתר אותה, זה כבר היה מאוחר מדי.

וזהו אינו השימוש הקלוקל היחיד באביזר של אפל – בדצמבר האחרון משטרת מחוז יורק שבקנדה גילתה כי ה-AirTag משמש גנבי רכב לגניבת רכבי יוקרה. בהודעה שפרסמה, המשטרה הזהירה את תושבי המחוז כי התגלתה שיטה חדשה שגנבי הרכב עושים בה שימוש כדי לעקוב אחרי ולגנוב רכבי יוקרה. לדברי המשטרה היא חקרה מספר מקרים של שימוש באביזרי המעקב הקטנים שהוצמדו לרכבי יוקרה, כדי לסייע לגנבים לאתר ולגנוב את המכונית ש"בחרו" מוקדם יותר. המשטרה ציינה, כי ה-AirTag מוצמד לחלק בלתי נראה של רכבי היוקרה, כשהם חונים במגרשי חניה הומים כמו מרכזי קניות או חניונים גדולים, ולאחר שבעליהם חוזרים איתם לבתיהם, הם נגנבים משם בעזרת איתור המקום על ידי ה-AirTag.

ובכל זאת, עבירות רכוש אינן דומות למעקב אחרי אנשים בכלל ונשים בפרט. בנוסף לסיפורה של נאדר, דיווח מהזמן האחרון שפרסם הניו יורק טיימס שופך אור על כמה סיפורים נוספים של נשים אחרות שאמרו שהן מאמינות שעוקבים אחריהן באמצעות AirTag. אישה אחת סיפרה לטיימס שגילתה כי ה-AirTag עוקב אחריה בזמן שעשתה סידורים, ואחרת אמרה שה-iPhone שלה התריע בפניה פתאום על האביזר הלא מוכר לה, לאחר שיצאה ממכון הכושר שלה בשנה שעברה.

האם הפרת הפרטיות החמורה הזו תגרופ לאפל להוריד מהמדף את הכלי שמטרתו לאתר סתם כך את צרור המפתחות של הבית מהר יותר, או שמא היא תחולל שוב שינוי בתכונותיו? ימים יגידו.

מנוצל למטרות פשיעה ומעקב. ה-AirTag של אפל.

הפוסט האם AirTag של אפל שימש למעקב אחרי דוגמנית ספורטס אילוסטרייטד? הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button