ad1
טכנולוגיה

האם פייסבוק חוזרת לקדם את שאיפות הקריפטו שלה?

הבוקר הקצנו לבשורה המרגשת שפייסבוק עומדת לשנות את שם החברה (לא את שם הרשת החברתית שמזוהה איתה) ולאחד חברת גג/אם לשלל מוצריה ושירותיה, שתזכה במיתוג ייחודי ושם חדש שטרם נחשף.

עוד גילינו שהכיוון שאליו שואפת החברה הוא להפוך לענקית מטאברס – עולם דיגיטלי ווירטואלי שאליו נכנסים משתמשים דרך שלל פלטפורמות, ושניתן לקיים בו קשרים חברתיים ואף ממש "לחיות בו" כשאתם מיוצגים על ידי אוואטר לבחירתכם. החברה סבורה שהמטאברס שלה יהיה מוכן לשימוש הציבור בתוך עד חמש שנים, והמהלך לשינוי השם מסתמן כבר כהכנה להפיכת הענקית ממאנלו פארק, כאמור, לכזו שמזוהה אולי יותר עם המטאברס מאשר עם עולמות המדיה החברתית, שעלולים להתיישן לנוכח הטכנולוגיה החדשנית והעתידנית אפילו.

ואולם מסתבר שהחברה שייסד וממנכ"ל מארק צוקרברג ממש לא מתכוננת לחדול משלל עיסוקיה הקיימים והנרחבים, ויותר מזה – היא כנראה אפילו חוזרת לקדם את שאיפויה לייצר מטבע קריפטו משלה.

באחרונה השיקה פייסבוק פיילוט של ארנק המטבעות הדיגיטליים שלה, נובי (Novi) שמו, בארה"ב ובגואטמלה. ההודעה על ההתפתחות פורסמה על ידי דיוויד מרקוס, ראש F2 (פייסבוק פיננסי), שאחראי על תחום ארנק נובי בפייסבוק, ומי שגם מונה בזמנו לעמוד בראש תחום ה-ליברה – המטבע הדיגיטלי שפייסבוק הציגה לעולם ב-2019 ושהיה אמור להתחיל להיות משווק בינואר 2021, אך נעצר בשל קשיים רגולטוריים וכן לנוכח מגיפת הקורונה.

לא הושק מעולם. מטבע הקריפטו ליברה של פייסבוק. צילום אילוסטרציה: BigStock

לא הושק מעולם. מטבע הקריפטו ליברה של פייסבוק. צילום אילוסטרציה: BigStock

מליברה לדיאם ולבסוף לדולר פקס

אחרי ליברה עברה פייסבוק לניסיון להכשיר שימוש ב-דיאם (Diem) – מטבע דיגיטלי שהוציאה, שהיה אמור לספק אלטרנטיבה לדולר האמריקני ולמטבעות אחרים המנוהלים על ידי ממשלות זרות, ולשמש בעיקר לתשלומים בעמלות עסקה כמעט אפסיות.

אלא, שפייסבוק לא מחזירה כנראה את ליברה לשטח, וגם לא ברור אם היא ממשיכה עם הדיאם.

ליברה בזמנו זכתה לביקורת כבדה מייד כשהוכרזה לראשונה, וזאת למרות שהדבר נעשה עם מספר שותפים גדולים, ביניהם נכללו: פייפאל, ויזה, מאסטרקארד, איביי ואחרים. כל השותפים הללו פרשו מהפרויקט חודשים ספורים לאחר שהוכרז. מרכז הפעילות סביב ליברה היה באירופה, אלא שהחברה החזירה לאחרונה את פעילותה חזרה לארה"ב, לאחר שהפסיקה את הניסיונות לקבל אישור רגולטורי להנפקת המטבע שלה בשוויץ.

CNBC דיווחה מוקדם יותר השנה כי למעשה פייסבוק מתכננת להשיק לבסוף את דיאם – מטבע יחיד המיועד לארה"ב בלבד וקשור לדולר – במקום היומרות הנרחבות יותר שתכננה בתחום הקריפטו במקור. אך בדיווח זה צוין כי המטבע לא יהיה מוכן לפיילוט של נובי שהחל כעת. לפיכך נכון לעכשיו אין לדעת אם הסיבה לכך שהדיאם לא נכלל בטסט של הארנק תלויה אכן בחוסר בשלותו, או בוויתור כליל עליו.

מרכוס טוען שהדיאם עוד ישוב. לדבריו, הפיילוט נועד "לבדוק פונקציות ליבה של תכונות, ויכולות תפעוליות בטיפול בלקוחות ותאימות", בנוסף לניסיון להוכיח שימוש בר קיימא במטבעות שכאלו לשם תשלומים.

"אני רוצה להיות ברור שהתמיכה שלנו ב-דיאם לא השתנתה ואנו מתכוונים להשיק את נובי עם דיאם ברגע שהוא יקבל אישור רגולטורי ויעלה לאוויר. אכפת לנו מתִּפְעוּלִיּוּת בֵּינִית (interoperability) ואנחנו רוצים לעשות את זה נכון", כתב מרקוס בטוויטר.

נכון לעכשיו, במקום ליברה או דיאם, החברה בחרה להשתמש בדולר של פקסוס, המכונה דולר פקס, מטבע דיגיטלי יציב (stablecoin) המבוסס על הדולר.

לפי התקשורת, פייסבוק עברה לעיסוק בדולר פקס משום שהמטבעות הקריפטוגרפיים משלה פשוט לא הצליחו לקבל גיבוי מהרגולטורים. עוד על פי הדיווחים, קוינבייס (Coinbase), בורסת הקריפטו של ארה"ב, מספקת שירותי משמורת עבור נובי. משתמשים יכולים להוריד את האפליקציה ב-iOS ובאנדרואיד ולהירשם עם תעודת זהות שהונפקה על ידי הממשלה, כדי ליהנות מהעברות כסף חינם בין ארנקים.

המחוקקים ממשיכים להיות מוטרדים

אלא שההתעסקות "רק" בארנק דיגיטלי לא גרמה לקשיים מול המחוקקים לחדול – סנאטורים אמריקנים יצאו במכתב ובו קראו לפייסבוק לסיים את פרויקט הארנק הדיגיטלי, כמו גם את מיזם הקריפטו שלה, ואמרו כי לא ניתן לסמוך עליה לנהל קריפטו.

במכתב ציינו הסנאטורים הדמוקרטים בריאן שץ, שרוד בראון, אליזבת וורן, ואחרים שפייסבוק שוב "רודפת אחר תכניות מטבעות דיגיטליים על ציר זמן אגרסיבי".

"היא כבר השיקה פיילוט לרשת תשתיות תשלומים, למרות שתכניות אלה אינן תואמות את הנוף הרגולטורי הפיננסי בפועל – לא רק עבור דיאם באופן ספציפי, אלא גם עבור סטייבל קוינס באופן כללי", ציינו המחוקקים במכתבם.

פייסבוק טרם הגיבה לדברי המחוקקים במכתבם.

שוב מקדמת קריפטו משלה? פייסבוק. צילום: BigStock

הפוסט האם פייסבוק חוזרת לקדם את שאיפות הקריפטו שלה? הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button