ad1
טכנולוגיה

האם מעצב ה-iPhone ג'וני אייב וסם אלטמן שוקדים על מכשיר AI מסתורי?

ג'וני אייב, המעצב הראשי לשעבר של אפל, משתף פעולה עם מנכ"ל OpenAI, סם אלטמן, לשם יצירת מכשיר בינה מלאכותית חדש ומסתורי, כך טען המגזין The Information, בדיווח ראשוני שכבר הודהד על ידי גופי התקשורת The Verge, רויטרס ואחרים, הסבורים כנראה כי הדיווח מדויק.

אופי הגאדג'ט שנמצא על הפרק אינו ידוע, אך ככל הנראה מדובר במוצר הממנף הן את מומחיות העיצוב של אייב והן את יכולות מודלי הבינה המלאכותית היוצרת שפיתחה OpenAI, ושמטלטלים ומשבשים בימים אלו את העולם.

אייב הוא מעצב שהתפרסם בזכות עבודתו על כמה מהמוצרים האייקוניים ביותר של אפל, כולל ה-iPhone, ה-iPad ומחשב המק (Mac). המעצב המהולל ידוע באסתטיקה העיצובית המינימליסטית שלו ובהתמקדותו בחוויית המשתמש.

האם סופטבנק מעורבת ותשקיע ביוזמה יותר ממיליארד דולר?

אלטמן הפך בשנה שעברה לדמות מרכזית בתעשיית הטכנולוגיה, לאחר שהשיק את ChatGPT – צ'טבוט הבינה המלאכותית שיודע לייצר טקסטים מסוגות שונות כתגובה לבקשות מילוליות מהמשתמשים. מאחורי הכלי רב המעללים המדובר עומדת חברת OpenAI, שאלטמן, כמו גם יזם הטק המפורסם אילון מאסק, היו בין מקימיה כעמותה לפי מספר שנים. אלא שברבות הימים מאסק פרש, ואלטמן הפך למנכ"לה של OpenAI, ששינתה את מיתוגה מחברת מחקר ללא מטרות רווח לחברה מן המניין המפתחת בינה מלאכותית ג'נרטיבית, שהיא אולי הטכנולוגיה המבוקשת והמדוברת ביום כיום.

בדיווחים השונים על השת"פ שיערו חלק מהכותבים כי המכשיר יכול להיות סוג חדש של סמארטפון, בעוד שאחרים סבורים כי זה יכול להיות מכשיר AI שישמש למטרות כלליות יותר. כך או כך, שיתוף הפעולה בין אייב לאלטמן מסקרן, שכן אם אכן השניים עובדים בצוותא על מכשיר פיזי מסוגנן שישים למשתמשים ביד את יכולות ChatGPT, הדבר עשוי להוות קפיצת מדרגה משמעותית בטכנולוגיית הבינה המלאכותית ותפוצתה להמונים.

הכביר ועשה הפיננשל טיימס שכתב כי לפי דברי אנשים המכירים את הנושא, "OpenAI מנהלת מגעים מתקדמים עם מעצב אפל לשעבר, סר ג'וני אייב, ו-מסיושי סאן מ-סופטבנק (SoftBank) כדי להשיק מיזם לבניית 'iPhone של בינה מלאכותית', שיקבל מימון של יותר ממיליארד דולר מהקונגלומרט היפני".

המעצב הראשי הנערץ – עף עם ג'ובס ופרש בגלל קוק

נזכיר כי אייב – האנגלי במוצאו, שהוא אפילו בעל תואר סר – למד עיצוב תעשייתי בפוליטכני ניוקאסל. לאחר שסיים את לימודיו, עבד במספר חברות עיצוב לפני שהצטרף לאפל ב-1992. אייב עלה במהירות בסולם הדרגות בענקית מקופרטינו והפך למנהל העיצוב הראשי שלה ב-1997. הוא נחשב כיד ימינו של סטיב ג'ובס, המייסד-שותף המיתולוגי של ענקית ה-iPhone, וכמעצב שחתום על כמה מהמוצרים הנחשקים ביותר מבית אפל. אייב גם זכה לשבחים רבים על הסטנדט העיצובי הגבוה שהעניק למכשרי הטלפון הניידים שהפכו לחכמים בזכות החזון של ג'ובס, ואשר עד לתקופתו היו בעלי מראה גס ותעשייתי בהרבה. העיצובים שלו התאפיינו תמיד בתשומת לב לפרטים ובמחויבות לפריטים שהם גם יפים וגם פונקציונליים.

את האשם בעזיבתו של אייב את אפל, בה פעל לאורך שלושה עשורים, שניים מתוכם כמעצב ראשי, תלו רבים בחוסר הכימיה שלו עם מנכ"ל אפל הנוכחי, טים קוק. ב-2022 יצא הספר "אחרי סטיב: איך אפל הפכה לחברה של טריליון דולר ואיבדה את נשמתה", ששפך אור על כך שאכן היו מתחים קשים בין המעצב לבוס שלו, קוק, והם הסיבה לעזיבת החברה.

כשאפל הודיעה ב-27 ביוני 2019 שאייב יעזוב אותה היא הצהירה שבכוונת המעצב המפורסם להקים חברה עצמאית בשם LoveFrom, יחד עם המעצב התעשייתי של אפל, מארק ניוסון, שתעבוד מול ענקית הטק כלקוחה עיקרית. ואכן, לאחר עזיבתו את אפל, ביוני 2019, אייב עיצב כמה לוחות שעונים של watchOS 7. כמו כן אפל אישרה שהוא עבד על ה-M1 iMac שלה, שיצא ב-2021.

LoveFrom, אשר נוהגת לשמור על פרופיל נמוך, חשפה באוקטובר 2021 אתר מינימליסטי ולא ידוע בדיוק מי הם לקוחותיה. ביולי 2022 סיימה אפל את הסכם הייעוץ שלה מול אייב, ובכך תמה מערכת היחסים שלה איתו.

האם אייב-אלטמן יהפכו לצמד שייכנס לספרי ההיסטוריה כמו אייב-ג'ובס? ניאלץ להמתין ולגלות. 

האם יפתחו גאדג'ט נחשק? מימין: ג'וני אייב, המעצב הראשי הידוע של אפל, לשעבר, וסם אלטמן, מנכ"ל OpenAI.

הפוסט האם מעצב ה-iPhone ג'וני אייב וסם אלטמן שוקדים על מכשיר AI מסתורי? הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button