ad1
טכנולוגיה

האם אינסטגרם שוב מעודדת התמכרות אליה?

אפשר שאפילו לא הייתם מודעים לכך, אבל אינסטגרם – הרשת החברתית מבוססת האימג'ים, שנמצאת בבעלות מטא – מאפשרת לכם להגביל את זמן השימוש היומי בה. הפיצ'ר מיועד, ככל הנראה, לטובת משתמשים "כבדים", שזקוקים לסיוע הטכנולוגי המסוים על מנת להרפות מעט מהאפליקציה ולהתפנות לעיסוקים אחרים. אלא שכעת נחשף שינוי במינימום הזמן שניתן היה לקבוע באמצעות כלי מגבלת הזמן – day time limit שמו – והשינוי, איך נאמר זאת בעדינות? – הוא לרעת המשתמשים המכורים.

לפי TechCrunch, אפשרויות הגבלת הזמן של אינסטגרם השתנו באחרונה והאפליקציה מבקשת מהמשתמשים לעדכן את ההגדרות שלהם בהתאם לשינוי שחל. האפשרויות שמשתמשים יכלו לבחור מהן בעבר התחילו באופציה לקבוע רק חמש דקות שימוש ביום. כעת, עם שינויים שהחילה החברה על התכונה, הזמן הקצר ביותר שהאפליקציה מאפשרת לכם לבחור כמגבלת שימוש קפץ פי שישה והוא עומד על 30 דקות כעת. האופציה המקסימלית היא – שלוש שעות.

משתמש ששמו לא הוזכר שלח ל-TechCrunch צילומי מסך המציגים את השינויים, ושהדגימו כי על אף שהגולש בחר בעבר באופציית הגבלת אינסטגרם ל-10 דקות שימוש יומיות בלבד, הוא החל לראות באחרונה הודעה המופיעה בראש הפיד שלו, המזמינה אותו לבחור מגבלה יומית חדשה על סמך העדכון שנערך לאפליקציה.

באותה הודעה נכתב: "אתה יכול לבחור לשמור על הגבול הקיים שלך או לשנות לאחד מהערכים החדשים", אך למרות זאת, בכניסה למצב הגדרות המשתמש התבקש הגולש לבחור מהאפשרויות המוגדרות מראש, שמתחילות כאמור ממגבלת 30 דקות בלבד, שהיא הקצרה ביותר המוצעת כאופציה על ידי הפלטפורמה נכון לעכשיו.

בדיקה שערכנו על האפליקציה בישראל הראתה בדיוק את אותו ממצא.

הגדרות תכונת מגבלת השימוש היומי החדשות.

הגדרות תכונת מגבלת השימוש היומי החדשות. צילום: לכידת מסך מהאפליקציה

הגבלת זמן יומי מאז 2018 – 'קח הפסקה' מהסתיו האחרון

האפשרות להגדיר מגבלות זמן יומיות באינסטגרם הושקה בשנת 2018. כשהאופציה הוכנסה לפלטפורמה, אינסטגרם הסבירה כי היא מאפשרת שימוש "מודע" יותר בשירותיה, לנוכח התגברות החששות בציבור מהתמכרות למדיה החברתית בכלל ול"אינסטה" בפרט.

באותה שנה אמר ל-The Verge אמת רנדיב, שעמד אז בראש צוות רווחת המשתמשים בבחברה: "אנחנו רוצים להעצים אנשים לקבל החלטות מכוונות לגבי כמה זמן הם מבלים וכיצד הם רוצים ליצור אינטראקציה עם האפליקציה". ואולם כעת החברה למעשה מחבלת ביכולת של מי שמכורים לשימוש באינסטגרם להישען על תזכורת טכנית למען עצירת שימוש יתר בשירות.

נזכיר כי רק לפני כמה חודשים, עקב חשיפותיה של עובדת מטא לשעבר, פרנסיס האוגן, התגלה שאינסטגרם עושה שימוש ציני באלגוריתם שלה כדי להגביר את מה שמכונה "מעורבות" המשתמשים באפליקציה. לעיתים היא עושה זאת, כך הדגימה האוגן, באופן הציני ביותר – למשל תוך חשיפת נערות עם דימוי גוף בעייתי לתמונות של אנורקסיה, עניין שכבר נחקר והוכח שהוא מייצר שימוש מוגבר במדיה החברתית.

מטא הגיבה ל-TechCrunch והבהירה כי "יש לנו שתי תכונות לניהול זמן. 'המגבלה היומית' הקיימת שלנו מראה לכם התרעה כאשר הגעתם למגבלה היומית שלכם, אבל התכונה החדשה שלנו 'קח הפסקה' (Take A Break – ג"פ) מציגה לך תזכורות במסך מלא לעזוב את האפליקציה, וכוללת מרווחים של 10 דקות. שינינו את אפשרויות 'המגבלה היומית' כדי להימנע מלשלוח לאנשים מספר הודעות בו-זמנית".

תכונת 'קח הפסקה', שעליה מדברים בתגובה, הושקה באפליקציה בנובמבר האחרון, ואכן ממשיכה להציע הפסקות בשימוש בטווחי הזמן הקצובים, כפי שהחברה העידה.

האם אינסטגרם מעוניינת בהגלתה? התמכרות למדיה החברתית ואליה. עיבוד ממוחשב כאילוסטרציה.

הפוסט האם אינסטגרם שוב מעודדת התמכרות אליה? הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button