ad1
טכנולוגיה

גם פייסבוק מבקשת: פסילת לינה קאן מעיסוק בתביעות נגדה

פייסבוק מבקשת לפסול את יו"רית ה-FTC, נציבות הסחר הפדרלית של ארה"ב, מעיסוק בתביעות הגבלים נגדה, ממש כפי שעשתה ענקית טק אחרת – אמזון – בתחילת החודש.

ה-FTC צריכה להחליט עד סוף החודש אם להגיש מחדש תביעת הגבלים עסקיים נגד פייסבוק, או לזנוח אותה. השופט דחה את התלונה הראשונה, מכיוון שה-FTC לא ביססה מספיק את טענותיה, אבל השאיר את הדרך פתוחה לניסיון חדש בכפוף להוכחות נוספות.

כעת, למפרע, ולמען אבטחת תהליך לא מוטה, לטענתה, מבקשת הענקית ממאנלו פארק שלינה קאן, היו"רית החדשה של הנציבות שנכנסה לתפקידה כמנוי של ממשל ביידן, לא תהיה מעורבת הליך זה ובכלל בחקירות ותביעות הגבלים עסקיים נגד פייסבוק וזאת משום שבעבר הביעה את עמדתה נגד האחרונה.

התביעה הוגשה על ידי קודמה של קאן בדצמבר, בתקופת שלטונו של הנשיא דונלד טראמפ.

נדרשת גישה אובייקטיבית. תביעות הגבלים עסקיים. צילום אילוסטרציה: BigStock

נדרשת גישה אובייקטיבית. תביעות הגבלים עסקיים. צילום אילוסטרציה: BigStock

פייסבוק על קאן: "כבר הסיקה מסקנות עובדתיות ומשפטיות"

העתירה של פייסבוק נשלחה אתמול (ד') ל-FTC ול-קאן, ובה הבקשה "לפסול את היו"ר קאן מהשתתפות בהחלטות הנוגעות לשאלה האם וכיצד להמשיך בתיק ההגבלים העסקיים של FTC נגד החברה". 

כאמור, העתירה של פייסבוק מגיעה שבועיים לאחר שאמזון הגישה בדיוק את אותה בקשה, ש-קאן, כפי שדווח לראשונה בוול סטריט ג'ורנל, תגביל את עצמה מהשתתפות בכל ההליכים הקשורים לאמזון, על בסיס הצהרותיה בעבר על החברה, כולל טענות שיו"ר ה-FTC הנוכחית כבר ביטאה באופן ברור ומוצהר, שאמזון היא מונופול ויש לפרק אותה.

"הליך הוגן מזכה כל אדם או חברה בבחינה הוגנת של ההגנות העובדתיות והמשפטיות שלהם על ידי נציבים חסרי משוא פנים, אשר טרם הצטרפותם לנציבות לא החליטו מבעוד מועד על האשמה המשפטית של היעד", כתבה פייסבוק בפנייתה. "כאשר נציב חדש כבר הסיק מסקנות עובדתיות ומשפטיות, ורואה שהיעד הוא פורע חוק, ההליך הראוי מחייב את הפרט לפטר את עצמו מעניינים קשורים, כאשר הוא פועל בתפקיד נציב ה-FTC", הסבירה החברה.

פייסבוק התייחסה, בין היתר, לעבודתה של קאן במכון לשווקים חופשיים, אותה איישה בסיום לימודיה. קאן ניהלה את תחום המדיניות העסקית בקבוצת חשיבה במכון, ובמהלך תקופה זו האשימה את הרשת החברתית הדומיננטית בהפרות תחרות.

"פרדוקס ההגבלים העסקיים של אמזון" – ושל פייסבוק?

קאן בת ה-32 – עורכת דין ילידת אנגליה ובת להורים ממוצא פקיסטני, שעברה כילדה יחד עם משפחתה להתגורר בארצות הברית – ידועה באמת במלחמתה בענקיות הטק האמריקניות, ובפרט – באמזון.

בשנת 2017, עוד בהיותה סטודנטית, פרסמה קאן מאמר ב-Yale Law Journal, שכותרתו "פרדוקס ההגבלים העסקיים של אמזון". מאמר זה ומה שקאן הציגה בו עוררו הדים רבים בעולם המשפט והמסחר בארצות הברית, לנוכח הטענה שהושמעה בו כי הגישות המקובלות של ארה"ב להערכת המצב התחרותי ביחס לחברות אינטרנט נכשלות כשהן מיושמות על פלטפורמות ענק דומיננטיות כמו זו של אמזון.

במאמרה הדגישה קאן כי השאלה המכריעה בהליכים כאלה, שאותה נהגו לבחון בארה"ב על בסיס חשיבה של אסכולת שיקגו משנות ה-70, היא בעיקר האם הצרכנים יקופחו בשל מחירים גבוהים יותר. עם זאת, קאן מתחה ביקורת על כך שכיום פרמטר זה אינו מספיק, מכיוון שחברות כמו אמזון, וכנראה גם כפייסבוק, יכולות להשיג שליטה ניכרת במגזרים שונים במשק, בעוד הלקוחות נהנים, לפחות על פניו, ממחירים נמוכים. בעקבות העניין שעורר המאמר בזמנו, החליט רוהיט צ'ופרה, ראש ה-FTC באותו זמן, להעסיק את קאן כיועצת זמנית בנושא תחרותיות והגבלים עסקיים לקראת שימועים שעסקו, לראשונה מאז 1995, בשאלה האם הכלכלה המשתנה דורשת שינוי בגישת רשויות אכיפת החוק. משם פילסה קאן את דרכה די במהירות לצמרת הנציבות, וכאמור מונתה ליו"ר שלה באחרונה, עקב חילופי השלטון וכניסת ממשל ביידן לבית הלבן.

מינויה של קאן נתפש כסימן לכך שנשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, מודאג מכוח השוק של חברות הטכנולוגיה הגדולות, ומתכוון להילחם בו. ביידן הורה לממשלתו בשבוע שעבר לפתח מגבלות חדשות על השתלטות חברות גדולות בכל הענפים.

"היו"ר קאן הצהירה בעקביות הצהרות מתועדות היטב אודות פייסבוק וענייני מונופולים, שיובילו כל צופה סביר להגיע למסקנה שהיא שפטה מראש את תיק ההגבלים העסקיים של פייסבוק שהובא על ידי ה-FTC", אמר דובר פייסבוק בהצהרה לתקשורת. "כדי להגן על הוגנות וחוסר משוא פנים בהליכים אלה, ביקשנו כי היו"ר קאן תפטר את עצמה ממעורבות בתיק ההגבלים העסקיים של ה-FTC נגד פייסבוק".

ה-FTC וקאן לא הגיבו לעת אתה לדבר העתירה.

גם פייסבוק מבקשת את פסילתה. לינה קאן, היו"ר החדשה של ה-FTC. צילום מתוך אתרה של קאן

הפוסט גם פייסבוק מבקשת: פסילת לינה קאן מעיסוק בתביעות נגדה הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button