ad1
טכנולוגיה

"גם דלף של רשומה רפואית אחת עלול להסב נזק גדול"

"ככל ארגון, אנחנו חשופים למגוון איומי סייבר, והכופרות בראשם. אנחנו מתמודדים עם מגוון איומים, פנימיים וחיצוניים, מצד האקרים שלוחי מדינות, לצד פושעי רשת שפועלים ממניעים כספיים. בהיותנו ארגון בריאות, אנחנו ניצבים מול כמה אתגרים, בהם מגוון איומים על מערכות רבות, ישנות וחדשות, והגנה על נכסי המידע שלנו – הם רגישים רפואית-אישית. גם דלף של פרטי רשומה רפואית אחת עלול להסב נזק גדול", אמרה הגר רשף פריד, מנהלת אבטחת המידע של קופת חולים מאוחדת.

רשף פריד דיברה במפגש בכירים שנערך באחרונה בתל אביב, בהשתתפות עשרות מקצועני אבטחה. המפגש, שערכה נס (Ness), התקיים תחת הכותרת משברי סייבר – כרוניקה של מקריות? מהתנהלות לניהול אירוע סייבר, והנחה אותו אלעזר בירו, מנהל מערך סייבר קונטרול ב-נס.

לדבריה, "מאוחדת היא ארגון הבריאות השלישי בגודלו במדינה, שמונה 1.74 מיליון מטופלים ואוחז בנתח שוק של 14%. לקופה יש 9,000 עובדים, מחציתם רופאים עצמאיים, שהם משתמשי קצה לכל דבר ועניין. יש לנו מערכות IT רבות, במערך מחשוב הטרוגני – חלקן מערכות ותיקות, שדורשות תחזוקה ייעודית, וחלקן – חדשות וחדשניות. עלינו לספק לכולם – המשתמשים, העובדים, השותפים והמטופלים – יכולת לתקשר ולהתחבר מכל מקום ובכל עת, תוך שמירה על חוויית שירות לצד רמת אבטחה קבועה וגבוהה".

"הקורונה והמאבק בה – בליבת העשייה שלנו"

רשף פריד אמרה ש-"הקורונה תפסה אותנו לא מוכנים. אלא שבניגוד לארגונים אחרים, אצלנו, הקורונה והמאבק בה הם בליבת העשייה שלנו. הקמנו מאפס מרכזי בדיקות וחיסונים, כולל תשתיות מחשוב ומעטפת אבטחתית והגנתית. הכנסנו בזמן אפס המון שירותים חדשים, עם חשיבה על צמצום החשיפה".

"היקף האיומים בסייבר גדל מאז הקורונה באופן אקספוננציאלי", הוסיפה. "האקרים איראניים לא התביישו לנסות לתקוף בית חולים לילדים. ארגוני רפואה חשופים כפליים למתקפות לעומת שאר הארגונים". היא דיברה על המתקפה על שירביט וכינתה אותה "מכוננת". "הייתה זו הפעם הראשונה שבה הפנימו שזה לא אירוע טכנולוגי, אלא מהלך שמכוון לפגוע בארגון ועל כולם, כולל ההנהלה, להיות מעורבים בו", ציינה רדף פריד. על המתקפה על בית החולים הלל יפה אמרה מנהלת אבטחת המידע של מאוחדת ש-"היא לא הייתה היחידה. תוך כדי, האקרים ניסו לתקוף את כלל ארגוני הבריאות בארץ". ככלל, ציינה, "מתקפה היא עניין של זמן. השאלה איננה 'האם נותקף?' אלא 'מתי?', ועל לכן נדרש להתכונן ולתכנן את צעדי המנע".

"האיומים", הדגישה רשף פריד, "רבים ומגוונים: ההאקרים רוצים להגיע לנתונים הרפואיים הרגישים; משתמשי הקצה עובדים מכל מקום, ואי אפשר לחסום אותם; יש כל הזמן ניסיונות להנדסה חברתית, לשכנע קורבנות התמימים לשלוח מידע חסוי; וההגנה על המכשור הרפואי מורכבת – מכשור רפואי חדשני, דוגמת קוצבי לב ומכשירי ניטור מחלות, משדרים נתונים לעננים".

"אתגר גדול", הוסיפה, "הוא הצורך לדעת, במערכות השונות – IT, שו"ב, NOC ו-SOC, מתי תקלה הופכת לאירוע סייבר. יש קושי בסנכרון של כל הגורמים. כשאירוע מאומת כמתקפת סייבר, יש לרתום את כל הגורמים למטרה אחת".

SOC פנימי או חיצוני? משולב!

"במאוחדת", אמרה רשף פריד, "בחנו כיצד לבנות את מרכז תפעול האיומים החדש שלנו (SOC). התלבטנו בין שירות חיצוני להקמת מרכז פנימי, אצלנו. בחרנו במודל היברידי, המשלב את הטוב שבכל העולמות. במודל חיצוני, המערכת הייתה של גורם חיצוני, ולא היינו יכולים לחבר לה מערכות שמכילות מידע רפואי רגיש. במודל פנימי נדרשים תחזוקה וטיוב. במודל ההיברידי, המערכת שלנו ומומחי סייבר קונטרול מבית נס עוזרים עם המידע התפעולי – לטייב אותה. מרכז התמיכה במחשוב שלנו מתופעל גם הוא על ידי מומחי נס". היא הוסיפה ש-"התעקשנו שכולם, אנשינו ואנשי נס, ישבו צמוד למרכז, לטובת מעורבות גדולה מאוד של מרכז התמיכה בתרבות הארגונית והיכרות מעמיקה של המערכות. כך, ב-SOC ההיברידי אני יודעת מאיזו מערכת מגיעה ההתרעה ומה נדרש לעשות, ויש סנכרון ותמיכה מלאים בין אנשי מאוחדת ואנשי נס, תוך שילוב מוצלח של שני העולמות".

לסיכום ציינה רשף פריד כי "באבטחת מידע, כמו במניעת מגיפות, אי אפשר להגיע לחיסון כולל, של 100%. ניתן לצמצם את הפגיעה עם אמצעים שונים, וכיוון שאין חסינות מוחלטת, עלינו להיות מוכנים. חלק מהמוכנות זה הניטור – לדעת לזהות, ובזמן, מתי יש אירוע".

הגר רשף פריד, מנהלת אבטחת המידע של קופת חולים מאוחדת.

הפוסט "גם דלף של רשומה רפואית אחת עלול להסב נזק גדול" הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button