ad1
טכנולוגיה

בריטניה: מתנגד משטר שנפגע מפגסוס יוכל לתבוע את סעודיה

פסיקה שנקבעה באחרונה על ידי שופט בריטי, ושעשויה להיחשב כתקדימית, מתירה לתושב הממלכה שהיה במעקב מטעם מדינה זרה באמצעות רוגלת פגסוס של NSO, לתבוע את הממשל שהורה על ביצוע המהלך.

השופט הבריטי ג'וליאן נואלס אפשר למעשה בפסיקתו האחרונה זו לגאנם אלמסאריר – סטיריקן שקיבל מקלט מקלט מדיני בממלכה המאוחדת – להמשיך בתביעתו נגד ערב הסעודית, שהוגשה במקור כבר לפני ארבע שנים. בנוסף, ההחלטה עשויה לאפשר לקורבנות פריצה אחרים בבריטניה לתבוע ממשלות זרות שמזמינות מעקב אחריהם באמצעות פריצת מכשיריהם הסלולריים.

שופט בית המשפט העליון דחה את הצעתה של ערב הסעודית לדחות את התיק בטענה שהוא מוגן בחסינות ריבונית על פי חוק חסינות המדינה משנת 1978.

השופט נואלס החליט שתביעתו של אלמסאריר יכולה להתנהל תחת חריגה מחוק החסינות הריבונית, החל בעקרון על כל מעשה של מדינה זרה הגורמת לפגיעה אישית. הוא גם קבע שאלמסאריר הראה הוכחה מספקת כדי להסיק את המסקנה הסבירה שסעודיה אחראית לתקיפה, לכאורה. טענתה של סעודיה שהראיות אינן מספיקות ו/או ספקולטיביות מדי מכדי להמשיך הלאה בתביעה – נדחתה. המדינה הערבית צפויה לערער על ההחלטה החדשה.

הותקף ברחובות לונדון עקב הריגול

הכל התחיל כשאלמסאריר, הידוע כמתנגד משטר ופעיל פוליטי, גילה כי נפגע על ידי תוכנות הריגול של החברה הישראלית. התוכנה המפורסמת שיצרה חברת הסייבר ההתקפי הישראלית NSO – וששימשה, ככל הנראה, לקבלת מידע שהביא לרצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י, גם הוא פעיל נגד המשטר הסעודי – זוהתה כבר לפני מספר שנים ככלי הפריצה לסמארטפון של אלמסאריר. לפי הגרדיאן, הוא קיבל הודעות טקסט חשודות ביוני 2018 ומומחי אבטחת הסייבר של סיטיזן לאב (Citizen Lab) מאוניברסיטת טורונטו חשפו את הקשר, לכאורה, של אלו אל פגסוס ו-NSO.

לפני מספר שנים הותקף אלמסאריר ברחובות הבירה הבריטית על ידי גברים, ככל הנראה שלוחי יורש העצר מוחמד בן סלמאן. על פי ההשערה גם במקרה זה, כמו במקרה הטרגי של חאשוקג'י, המידע ששלפה הרוגלה מטלפונו של אלמסאריר הוא שהביא לתקיפה, וכן נעשה שימוש באותן טקטיקות גם במקרה זה כדי למקד את המבקר הקולני של משפחת המלוכה הסעודית. חוקרי סיטיזן לאב – הנחשבת כאחד הגופים המובילים באיתור מעקב דיגיטלי אחרי מתנגדי משטר, עיתונאים וחברים אחרים בחברה האזרחית – אמרו כי לריגול יכול להיות קשר לתקיפה.

"כמות עצומה מהמידע הפרטי של מר אלמאסריר נשמרה והועברה ב-iPhone שלו… זה כלל מידע הקשור לחייו האישיים, למשפחתו, למערכות היחסים שלו, לבריאותו, לכספו ולעניינים פרטיים הקשורים לעבודתו בקידום זכויות אדם בערב הסעודית", נכתב בכתב התביעה.

"אני כבר לא מרגיש בטוח ואני כל הזמן מסתכל מעבר לכתפי. אני כבר לא מרגיש מסוגל לדבר בשם העם הסעודי המדוכא, כי אני חושש שכל מגע עם אנשים בתוך הממלכה עלול להעמיד אותם בסכנה. אני מצפה להציג את התיק המלא שלי לבית המשפט בתקווה שאוכל סופסוף למצות את הדין עם הממלכה על הסבל שאני מאמין שהם גרמו לי", אמר אלמסאריר עקב הקביעה החשובה.

נציגתו של אלמסאריר, עורכת הדין עיידה אדאווה, שותפה ב-Leigh Day, אמרה בתגובה כי "פסק הדין של היום מהווה תקדים רב עוצמה למקרים אחרים שהובאו נגד ממשלות זרות בגין שימוש לכאורה בתוכנות ריגול על אנשים בבריטניה. אני מקווה שפסק דין זה ישמש מגדלור של תקווה לאותם אנשים שנפגעו, שממשלות זרות לא יכולות בהכרח להסתתר מאחורי חסינות המדינה במקרים מסוג זה". 

תאפשר לתבוע מדינות שריגלו אחרי אנשים באמצעות פגסוס? בריטניה. עיבוד ממוחשב כאילוסטרציה.

הפוסט בריטניה: מתנגד משטר שנפגע מפגסוס יוכל לתבוע את סעודיה הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button