ad1
טכנולוגיה

בזוס זעם על ביידן: הנשיא האשים חברות ענק כמו אמזון באינפלציה

מייסד אמזון (Amazon), ג'ף בזוס, האשים באחרונה את נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, ב"הטעיה",  שלא לומה בהפצת פייק ניוז, בעקבות ציוץ של הנשיא בטוויטר. בציוץ שעורר את חמתו של בזוס טען ביידן כי ניתן למגר את האינפלציה במדינה על ידי חיוב חברות עשירות לשלם מיסים.

ביום ו' בלילה (לפי שעון ארה"ב), צייץ ביידן בטוויטר וכתב: "אתם רוצים להוריד את האינפלציה? בואו נוודא שהחברות העשירות ביותר ישלמו את חלקן ההוגן".

אמזון, ששילמה 3.7 מיליארד דולר מסים בארה"ב ב-2021 על רווחים של 469 מיליארד דולר בעולם, זכתה לא פעם לביקורת על כך שאינה משלמת מיסים גבוהים מספיק למדינה.

ואולם בזוס, שהוא כיום האדם השני בעושרו בעולם, כנראה מסרב לקבל ביקורת זאת, גם אם היא מגיעה ישירות מנשיא ארה"ב.

מייסד הקמעונאית האלקטרונית העוצמתית צייץ עקב דברי ביידן וכתב: "מועצת הדיסאינפורמציה החדשה שהוקמה צריכה לבחון את הציוץ הזה, או אולי הם צריכים להקים מועצת Non Sequitur (חוסר הגיון – ג"פ) חדשה". בזוס התייחס בציוצו למועצה לטיפול במידע כוזב שהקימה המחלקה האמריקנית לביטחון פנים באפריל. משימת המועצה החדשה היא לפעול נגד מידע שגוי שעלול לאיים על ביטחון ארה"ב.

"אין בעיה לדון בהעלאת מס החברות. גם חשוב מאוד לדון ב'אילוף' האינפלציה. עם זאת, ערבוב בין שני הנושאים – מטעה", המשיך וקבע בזוס.

התכסחות ראשונה בטוויטר

זירת ההתקוטטות של שני האישים הבולטים, טוויטר, נמצא במרכז החדשות באחרונה, ומאז שנודע כי היזם אילון מאסק, האיש העשיר בתבל, ירכוש את פלטפורמת המדיה החברתית המצייצת. העסקה, עם זאת, רחוקה מלהיות מושלמת ושלמה, וכמעט מדי יום מאז הבשורה צצים דיווחים על קצרים שונים בין מאסק לטוויטר, כך שקשה לומר שהחלפת הבעלות היא עניין וודאי.

מצד שני ה"קצר" האחרון בין בזוס לנשיא ארה"ב הוא למעשה המחלוקת הפומבית הראשונה של מייסד אמזון עם ביידן בטוויטר. לבזוס, מאידך, היו לא מעט "התקלויות" עם הנשיא הקודם של ארה"ב, דונלד טראמפ – שטוויטר היוותה עבורו זירת בית עד שהורחק ממנה לצמיתות אחרי הפסדו לביידן – וחלקן הארי היה סביב אותו עניין ממש. גם טראמפ סבר שתשלום המיסים המועט יחסית של אמזון למדינה הוא שערורייתי.

ואולם ביידן, עוד בטרם הפך לנשיא, בהחלט כן מתח ביקורת על אמזון של בזוס. במאי 2020, אמר המתמודד לנשיאות שאמזון צריכה "להתחיל לשלם את המיסים שלה" בראיון ל-CNBC. "אני לא חושב שאף חברה – ולא מזיז לי כמה הם גדולים, אלוהים – צריכה להיות במצב שבו היא לא משלמת מס ומרוויחה מיליארדים על מיליארדים של דולרים", אמר אז ביידן.

האינפלציה בארצות הברית הגיעה לרמתה הגבוהה ביותר מאז שנות ה-80, ובעיקר עקב מחירי האנרגיה העולים. הנתונים האחרונים והעדכניים לאפריל מראים שהאינפלציה בארה"ב הואטה במקצת, אך לא האטה כפי שצפו הכלכלנים.

הנשיא ביידן הדגיש כי הפדרל ריזרב האמריקני הוא הגורם החשוב ביותר בעבודה על הורדת האינפלציה, אך הציג תוכנית נפרדת לאופן שבו ממשלו יעזור למשקי בית. הבנק המרכזי, מצידו, ביצע את העלאת הריבית הגדולה ביותר מזה 22 שנים, והודיע כי הוא יכול להעלות את הריבית אפילו יותר בעתיד.

ומה בנוגע לאמזון? בעבר, בשנות המס 2017 ו-2018, המסמכים הפיננסיים של ענקית המסחר האלקטרוני הראו שהיא לא חייבת מס הכנסה, ואפילו להיפך – החברה ציפתה לקבל החזר מס מהממשלה הפדרלית. נכון לשנה הקודמת אמזון דיווחה, כאמור, ששילמה 1.7 מיליארד דולר מס הכנסה פדרלי עבור שנת המס 2020, ושילמה 1.8 מיליארד דולר במסים פדרליים אחרים. היא גם אמרה שהיא שילמה 2.6 מיליארד דולר במסים ממלכתיים ומקומיים. שיעור מס ההכנסה ששילמה ענקית המסחר האלקטרוני הוערך באותה שנה בכשליש משיעור מס החברות, העומד על 21%.

ובזוס עצמו? הוא נבדק על חשבונות המס האישיים שלו בעבר על ידי המגזין פרופבליקה (ProPublica) שדיווח ב-2020 כי המיליארדר לא שילם כלל מס הכנסה פדרלי בשנים 2007 ו-2011.

מתכסחים על מיסים. ג'ף בזוס, מייסד אמזון, וג'ו ביידן, נשיא ארה"ב. עיבוד ממוחשב.

הפוסט בזוס זעם על ביידן: הנשיא האשים חברות ענק כמו אמזון באינפלציה הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button