ad1
טכנולוגיה

"אתגר התקשוב הצבאי – המאבק להשארת הטאלנטים מול פיתויי האזרחות"

"ההון האנושי הוא שלוקח את צה"ל קדימה בהיבט הטכנולוגי, לעבר מימוש המהפכה הדיגיטלית והמעבר לענן. הגורם הכי מעכב למיצוי היכולות הטכנולוגיות של צה"ל הוא הטמעה של מערכות מתקדמות. מיצוי המערכות והיכולות שלנו הוא לעתים נמוך, כי קצב התחלופה של חיילי התקשוב והקצונה הצעירה הוא גבוה. שמנו לנו מטרה להשאיר את הטאלנטים, את המצוינים והמצוינות, 'בפנים' (בשירות קבע) – זה אתגר מאוד מורכב והאתגר גדל אל מול שלל התנאים האטרקטיביים המוצעים להם באזרחות", כך אמר תת-אלוף יוסי כראדי, קצין קשר ותקשוב ראשי, אגף התקשוב וההגנה בסייבר, צה"ל.

תת-אלוף כראדי היה דובר המפתח בכנס IT4IDF – ועידת הפסגה השנתית לתקשוב, צבא וביטחון. הכנס, בהפקת אנשים ומחשבים, נערך היום (ב') באולם אירועים לאגו בראשון לציון. את האירוע הנחה סא"ל (מיל') אודי קאוף, יוצא אגף התקשוב.


צילום ועריכת וידיאו: ליטל רובינשטיין

לדברי קשר"ר, "היינו רוצים לייצר 'iPhone' – במובן של מערכות מתקדמות וטובות מסוגן טכנולוגית. לא תמיד אנו מצליחים בכך".

תא"ל כראדי אמר כי "עברנו בתקשוב תהליך התפתחותי, ככל העולם סביבנו. השלם המערכתי בו אנו עוסקים מורכב מכמה אבני בניין: התקשוב הקלאסי, הכולל תשתית. זהו עולם בו אנו מצויים שנים רבות; העולם המבצעי; לומ"ר, לוחמה מבוססת רשת – ובעולם זה נדרש לשלב את המידע, ש'הצטרף' מאוחר יותר. אנו מתחילים להתניע את כל ההיבטים הכרוכים במיצוי מידע. עשינו זאת בעבר בעולם המודיעיני, ופחות עם מידע מבצעי ודיגיטלי; עוד ממד הוא לוחמת ספקטרום. תמיד היה בו שימוש, וכיום אנו במערכה על הספקטרום, אותו גם נדרש לנהל; אבן הדרך האחרונה היא ההגנה בסייבר".  

המטרה: חיבור כל הטכנולוגיות למען קפיצת המדרגה הגדולה ביותר

 לדבריו, "למרות שכל אחד מהעולמות הללו הוא שלם, עם מקצועות ועיסוקים ייחודיים לו, עדיין, הקפיצה המשמעותית בהקשרי הצבא – היא השלם. נדרש להבין את ההשפעה של כל אחד מעולמות התוכן הללו על העולמות האחרים, ואז – להבין את הסינרגיה ביניהם, ולשלב אותה כחלק מהאפקטיביות המבצעית הנדרשת בקצה. יש לנו עוד דרך לעבור. חשוב שבניין הכוח אשר ייעשה בכל אחד מהתחומים הללו יחבר אותם ויאפשר למצות את הפעלת הכוח במלחמה. כאשר נשלב את כלל העולמות הללו לכדי שלם מערכתי שמחבר בין כל התחומים, כאשר נגיע למצב של היתוך מוכלל – או אז נדע שעשינו את קפיצת המדרגה הנדרשת".

תא"ל כראדי התייחס למגמת הענן ואמר כי "כולנו מבינים שהענן מסמל את פסגת הטכנולוגיה והדיגיטל בעולם. הוא מגלם בתוכו כמה עולמות – ענן, מיצוי מידע, תשתיות ויכולות נוספות. אנו מתקדמים אל עבר פסגת הטכנולוגיה, אולם איננו שם בכל התחומים. אנו מבינים כי נדרשת התארגנות, הכוללת תפישות ושיטות פעולה, שהמאפיין המרכזי שלהן הוא להיות מהירים יותר".

"בתוך כל זה", אמר הקשר"ר כראדי, "יש להבין את הייחודיות של התקשוב הצה"לי. בעולם ההגנה, אנו נדרשים ליכולות הגנה על נכסים ביטחוניים, כמו שיש בעולמות ההגנה המקבילים באזרחות. בעולם התשתיות, עלינו לבנות כזו שתאפשר בנייה רובסטית של רשת, בכל המרחב – ועד הקצה, עם מענה לרוחבי הפס הנדרשים כדי לקיים רשת שכזו, בשל הבאה של עוד ועוד יכולות. עלינו להבין את המגבלות שלנו כדי לבנות יכולות בקלות רבה יותר ולהביא אותן לקצה בצורה טובה יותר".

"היעד שאליו אנו הולכים", סיכם הקשר"ר תא"ל כראדי, "הוא חיבור של כלל העולמות ופעילות בכל המרחב הדיגיטלי, עם התבססות על כל התשתיות, כולל בענן, עם בנייה של עליונות בעולמות הסייבר והספקטרום, עם התבססות הולכת ומעמיקה על מידע. מימוש כלל האתגרים הללו הוא שיביא לנו את קפיצת המדרגה הגדולה ביותר – עם יכולת לעשות הכל, ומהר יותר. אנו מבינים שהמסע הזה הוא ארוך ומרובה עולמות – שלכל אחד מהם יש לנו תוכנית אסטרטגית יציבה. אין פה קסמים – אנו במסע ועלינו לעשותו כמה שיותר טוב ומהר".

סא''ל (מיל') אודי קאוף, יוצא אגף התקשוב.

סא"ל (מיל') אודי קאוף, יוצא אגף התקשוב. צילום: ניב קנטור

"מדובר במהפכה רב-שלבית"

סא"ל (מיל') קאוף, יושב ראש ועדת התכנים של הכנס, אמר כי זהו כנס התקשוב הביטוני הפיזי הגדול ביותר שנעשה מאז הקורונה. "בשנים האחרונות", ציין, "אנחנו נוגעים בכל הנושאים המרכזיים של התקשוב בצה"ל ובטרנספורמציה הדיגיטלית בכל ההיבטים, גם בדרך שהצבא חי ביומיום שלו".

קאוף ציין כי "אגף התקשוב מוביל את הטרנספורמציה הדיגיטלית בצבא. מדובר במהפכה רב-שלבית, הכוללת לא רק היבטים טכנולוגיים – אלא גם אתגרים רבים, ביניהם, שינוי של התרבות הארגונית, מאבק בתנאי ההשתכרות שיש באזרחות, והצורך להפיץ את בשורת התקשוב כמכפיל כוח מבצעי".

תת-אלוף יוסי כראדי, קצין קשר ותקשוב ראשי, אגף התקשוב וההגנה בסייבר, צה''ל.

הפוסט "אתגר התקשוב הצבאי – המאבק להשארת הטאלנטים מול פיתויי האזרחות" הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button