ad1
טכנולוגיה

אפל לא מוותרת – לוקחת את אפיק גיימז לעליון בארה"ב

המאבק הדרמטי בין אפל ואפיק גיימז ימשך כנראה. הענקית מקופרטינו פנתה באחרונה והגישה עתירה לבית המשפט העליון של ארצות הברית, ובה ביקשה ממנו לבטל פסיקה מוקדמת משנת 2021 של בית המשפט לערעורים, שקבעה כי היא מפרה את חוקי התחרות של קליפורניה בהפעלת חנותה, ה-App Store. הפסיקה המדוברת עוצרת את הנוהל של אפל לאסור על קיומם של שירותים בתשלום שמציע צד שלישי, כמו למשל אפליקציות ל-iPhone המוצעות בחנויות חיצוניות, או קישורים לשירותים כאלה באפליקציות המופצות דרך ה-App Store.

אפל למעשה טוענת כי היא מערערת על פסק הדין שהתקבל – על אף שזוכתה בו בתשעה מתוך עשרה מהסעיפים שהוגשו נגדה – מכיוון שהיא מאמינה שדווקא לסעיף זה תהיה "השפעה הרסנית" על ה-App Store והמשתמשים שלה.

לדבריה, הפסיקה המוקדמת יותר תאפשר למפתחים לעקוף את תכונות האבטחה והפרטיות של ה-App Store, מה שעלול להוביל לתוכנות זדוניות וסיכוני אבטחה אחרים שיצוצו בחנותה, ובשפע. בנוסף, לפי החברה, הפסיקה תאפשר למפתחים לגבות מחירים נמוכים יותר עבור רכישות בתוך האפליקציה, מה שיפגע באקוסיסטם של ה-App Store. אפל מתייחסת למצבים שיצצו אם היישומים למכשירים מבוססי ה-iOS שלה ימכרו בחנויות חיצוניות, ושינבעו בין השאר מכך שהמפתחים שיציעו אותם כך כי לא יתבקשו לשלם את 30% שאפל נוהגת לגבות מהם על רכישות בתוך היישום.

מאבקים מול אפל בגלל התנהגותה בה. חנות האפליקציות ה-App Store.

מאבקים מול אפל בגלל התנהגותה בה. חנות האפליקציות ה-App Store. צילום: BigStock

יתכנו תזוזות דרמטיות בשוק חנויות האפליקציות

המאבק שמנהלות ביניהן אפיק גיימז ואפל הגיע לכדי משפט שהתקיים ב-3-24 במאי ב-2021. בפסק דין, שניתן בספטמבר באותה שנה והתייחס לחלק הראשון של התיק, השופטת איבון גונזלס רוג'רס פסקה לטובת אפל בכל הסעיפים מלבד אחד, בו מצאה את אפל אשמה שהפרה את חוק התחרות הבלתי הוגנת של קליפורניה. רוג'רס אסרה על אפל למנוע ממפתחים ליידע משתמשים לגבי מערכות תשלום אחרות בתוך אפליקציות. אפיק ערערה על פסק הדין הזה, אך הפסיקה המקורית מ-2021 אושרה ב-2023. כולל הסעיף הבודד שיצא נגד אפל – שעליו בדיוק ענקית הטכנולוגיה מערערת כעת.

לא ברור האם בית המשפט העליון יחליט בכלל לדון בעתירה זו, אך אם כן, לתיק יכולות להיות השלכות מרחיקות לכת על חנות האפליקציות ותעשיית האפליקציות לנייד כולה. וראשית כנראה על אפל, שבמכלול עסקיה לחנות האפליקציות יש חלק קריטי והיא מניבה לה הכנסות של מיליארדי דולרים מדי שנה. 

נזכיר כי אפיק גיימז הגישה את התביעה הראשונה שלה נגד אפל באוגוסט 2020, בעקבות החלטת יצרנית ה-iPhone לבטל את חשבונה של מפתחת המשחק הפופולרי פורטנייט (Fortnite), ולמנוע את הפצת משחק במכשיריה. אפל ביצעה את הצעד לאחר ש-אפיק עקפה במכוון את מנגנוני התשלום שלה ב-App Store והציעה להורדה את המשחק הלוהט שלה מחנות שפתחה בעצמה, מה שאפשר לה להימנע מתשלום עמלות הפלטפורמה של אפל.

בנוסף לפסיקה זו בנוגע ל-App Store, אפל גם מתמודדת עם לחץ מצד הרגולטורים באירופה לאפשר למשתמשים להתקין אפליקציות מחוץ ל-App Store. אפל אמרה שהיא מוכנה לאפשר זאת באירופה, אך לא ברור אם החברה תעשה את אותו ויתור בארה"ב.

לפיכך, לתוצאות הפנייה האחרונה הזו של אפל לבית המשפט העליון, כמו גם לדיון בנושא האירופי, צפויות השפעות משמעותיות על עתיד ה-App Store ועל עשיית האפליקציות כולה. יהיה מעניין לראות כיצד אפל תתמודד עם האתגרים הללו בחודשים ובשנים הקרובים.

עוד סבב בקרב בין אפל לאפיק גיימז?

הפוסט אפל לא מוותרת – לוקחת את אפיק גיימז לעליון בארה"ב הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button