ad1
טכנולוגיה

"איש מופלא, מוכשר כשד, מעמיק לחשוב ונעים הליכות"

פטירתו של זהר זיסאפל, מהאבות המייסדים של ההיי-טק הישראלי, הביאה, מטבע הדברים, לתגובות ולהספדים מצד רבים בענף, עם פוסטים וציוצים שרבים מהם פרסמו לזכרו. לעומת זאת, נשיא המדינה, ראש הממשלה, שרים וח"כים לא מצאו לנכון להספיד את זיסאפל, שתרם תרומה נכבדה למדינה.

זיסאפל, חתן פרס ביטחון ישראל, נפטר בגיל 74 לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. הוא ואחיו, יהודה, הקימו את קבוצת רד בינת, שבשיאה מנתה 28 חברות. השניים אף תרמו תרומות רבות לעמותות ולגופי אקדמיה. כמו כן, זהר זיסאפל היה משקיע אנג'ל בחברות היי-טק רבות, שחלקן עשו אקזיטים, דוגמת אדאלום וארמיס, ואחרות הפכו לחדי קרן, בהן Wiz ואינוויז.

דרור בין, מנכ"ל רשות החדשנות ובעברו מנכ"ל ונשיא רד, כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "איך תגדירו אדם שהקים סטארט-אפ(ים) כבר בתחילת שנות ה-80', לפני שלמדנו שיש מילה כזו, הצמיח חברות צמיחה וניהל חברות שלמות, גלובליות-ישראליות, לפני שהבינו שחברות כאלה יכולות להתפתח בישראל? אומר לכם איך אני מגדיר אדם כזה: זהו אדם פורץ דרך, הן בטכנולוגיה והן בחשיבה העסקית. אחד האנשים החריפים שהכרתי, וכך היה עד יומו האחרון. זכיתי לעבוד אתו וללמוד ממנו במשך שנים רבות, ואני מודה על כך. ההיי-טק הישראלי מרכין ראש. יהי זכרו ברוך".

עומר כילף, ממקימי אינוויז, צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "זוהר זיסאפל היה מקים משותף של אינוויז, משקיע ויו"ר החברה בימיה המוקדמים. הוא היה המנטור שלי ותרם תרומה חשובה לתעשיית ההיי-טק הישראלית. היה לו שילוב של חוכמה ואדיבות שתמיד הבטתי עליהם".

רועי רזניק, ממייסדי אדאלום ו-Wiz, שזיסאפל היה בין המשקיעים בשתיהן, הספיד אותו: "קשה לתאר כמה הוא היה משמעותי עבורנו. מעבר לזה שהוא היה הראשון שהאמין בנו, תמיד הייתה לו עצה טובה. תמיד היה אפשר לספר לו הכול ולדעת שהוא יחשוב ביחד איתך על הדרך הכי טובה לפעול. כשהגיעה הצעת הרכישה (של אדאלום – י"ה) ממיקרוסופט והתחלנו לספר לו עליה, הוא קטע אותנו באמצע ושאל: אבל מה -אתם- רוצים? אעזור לכם בכל דרך שתבחרו. וזו אולי התמצית. אפשר לספר המון על כמה הוא היה חכם ומוצלח… אבל קשה לתאר את הלב הענק והרצון לעזור, תמיד ברוגע, תמיד עם חיוך ותמיד בצנעה בלתי נתפסת יחסית לכל מה שהשיג".

אור דנון, מנכ"ל היילו, שזיסאפל היה המשקיע הראשון בה ויו"ר הדירקטוריון שלה, מסר: "קיבלתי בצער רב את הידיעה על פטירתו של זהר זיסאפל. זהר, מחלוצי תעשיית ההיי-טק הישראלית, היה הראשון שהאמין בהיילו ועזר לה, כיו"ר הדירקטוריון, לבנות אותה ולהביא אותה להישגים משמעותיים בעולם הבינה המלאכותית. האמונה, התמיכה, ההנחייה והעצה הטובה והחכמה שזהר המשיך לחלוק איתי עד לימים האחרונים ממש יחסרו לי".

"חלוץ שהלך לפני המחנה"

יבגני דיברוב, ממייסדי ארמיס, כתב: "ניסים לא מתרחשים סתם כך. יש להם אבות ואימהות, יש חלוצים שהולכים לפני המחנה. הפלא הוא שהסטארט-אפ ניישן הישראלי אומרת היום שלום לאחד האבות המייסדים שלה". "בנימה אישית", ציין, "אנחנו אומרים היום שלום לאחד האנשים הראשונים שהאמין בנו. הראשון שהשקיע בארמיס, וכזה שתמיד הייתה לו אוזן קשבת וגם עצה טובה לתת".

משה פרידמן, מנכ"ל קמא-טק – עמותה שפועלת לקידום ההיי-טק בחברה החרדית, ציין כי "את זהר פגשתי בראשונה רק לפני ארבע שנים, אולם מיד נוצר בינינו קשר מצוין. זהר השתתף באירועים שעשינו, ביקר במרכז הסטארט-אפים של קמא-טק בבני ברק ואף השקיע בשתי חברות של יזמים חרדים. זהר תמיד אמר לנו כמה הוא אוהב ומעריך את הפעילות של קמא-טק, ותמיד היה מסיים את השיחה ב-'איך אני יכול לעזור לכם?' היו לנו מחשבות ותוכניות לעשות עוד פעילות רבה יחד. חבל על איש מופלא ויקר כזה שהלך לעולמו".

"מאבות הרתימה של טכנולוגיות על להשגת מודיעין"

קרין מאיר רובינשטין, מנכ"לית ונשיאת האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות IATI, ציינה כי האיגוד "מתאבל על לכתו של זהר זיסאפל, מחלוצי תעשיית ההיי-טק הישראלית. זיסאפל, ממקימי ענף ההיי-טק בישראל, היה מורה דרך לאלפים שהלכו בדרכו".

בין המספידים של זיסאפל היה גם ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, שמשקיע בחברות טכנולוגיה וסייבר, והיה בין מקימי פאראגון. ברק כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "הלך מאתנו זהר זיסאפל, מאבות הרתימה של טכנולוגיות על להשגת מודיעין ולימים ממניח היסודות לסטארט-אפ ניישן. איש מופלא, מוכשר כשד, מעמיק לחשוב ונעים הליכות. זהר תרם תרומה עצומה לביטחון המדינה ולעוצמתה הכלכלית. יהי זכרו ברוך".

זהר זיסאפל.

הפוסט "איש מופלא, מוכשר כשד, מעמיק לחשוב ונעים הליכות" הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button