ad1
טכנולוגיה

איציק כרמלי, מנמ"ר עיריית ראשון לציון, פורש לאחר 10 שנים

איציק כרמלי, מנמ"ר עיריית ראשון לציון, הודיע בסוף השבוע האחרון על סיום תפקידו לאחר קצת יותר מעשור. כרמלי יצטרף למנמ"רים נוספים שעשו את הדרך ממנמ"ר למנכ"ל וימונה בקרוב למנהל של אחד מבתי התוכנה, ששמו טרם נמסר לפרסום.

עדיין לא מונה לכרמלי מחליף, ועיריית ראשון לציון תפרסם מכרז חיצוני לתפקיד בימים הקרובים. הוא יסיים רשמית את עבודתו בעירייה בחודש יוני הקרוב.

מאגף קטן ליחידה של 70 איש

כרמלי ביצע במהלך הקריירה שלו, לפני שהגיע לעיריית ראשון לציון, כמה תפקידים ניהוליים רוחביים בקבוצת מלם תים, בהם מנהל השירות, מנהל פרויקטים ומנהל פיתוח עסקי וריכוז עבודה מול יצרנים (ונדורים) בינלאומיים. ב-2013 הוא קיבל את אות המנמ"ר המצטיין בטקס מצטייני המחשוב IT Awards של אנשים ומחשבים. האות ניתן לו על ידי ועדת איתור בראשותו של פרופ' גדי אריאב. בדברי הנימוק נכתב כי כרמלי "מוביל במימוש החזון של עיר היי-טק". יצוין כי הוא בוגר מחזור ג' של קורס מובילים דיגיטליים של הממשלה.

כרמלי אמר לאנשים ומחשבים כי "לאחר כ-10 שנים של עשייה מגוונת, רחבה ומאתגרת לקידום כ-80 מערכות המחשוב של העירייה ל-2,000 המשתמשים בה החלטתי לעבור לאתגר הבא בתחושת סיפוק רבה".

בתקופתו של כרמלי, יחידת התקשוב העירונית של עיריית ראשון לציון התרחבה מאגף קטן, שמורכב בעיקר מטכנאים, לכזה שמועסקים בו 70 עובדים. נתון זה ממחיש את החשיבות שהנהלת עיריית ראשון לציון נתנה ונותנת לטכנולוגיה בכלל ולעיר החכמה בפרט.

לדבריו, "המעורבות שלנו, כאגף, באה לידי ביטוי במהלכים אסטרטגיים רבים של ניהול העירייה, לרבות מוסדות חינוך, עיר חכמה והקשר המתוקשב לשירות התושבים ובעלי העסקים".

"כשנכנסתי לתפקידי", ציין, "מעמד המנמ"ר ואגף המחשוב בכלל היה, בלא מעט רשויות מקומיות, כשל טכנאי מחשב. מאחר שהגעתי מהמגזר העסקי, החלטתי להוביל תהליכי שינוי מבנה ארגוני שיהיו דומים למה שמקובל בשוק – עם ההתאמות למבנה של רשות מקומית. אני פורש בתחושת סיפוק, שהשלמתי את המהלכים האלה – מה שלא מובן מאליו ברשויות מקומיות".

"השינוי החל בעיקר כאשר התחלתי לעסוק גם בפן השיווקי", אמר כרמלי. "דיברתי הרבה על האתגרים של העיר, על נושא החינוך, על מתחם האלף (אזור במערב ראשון לציון, שמיועד בין היתר לתעסוקה, בדגש על היי-טק – י"ק). ברגע שהמנמ"ר משולב בפעילות של כל המחלקות בעירייה, הוא חלק מההנהלה".

"להערכתי, היינו בין החלוצים בתפיסה זו, וכיום רשויות רבות באות ללמוד מאיתנו כיצד עושים זאת", ציין כרמלי. הוא נזכר שאחד הפרויקטים הראשונים שהוא ניהל בעירייה היה הקמת אפליקציה עירונית – ב-2013. "קיבלנו על כך פרס בתחרות של אנשים ומחשבים", הוסיף.

דגש מיוחד על תקשוב החינוך

כרמלי נתן במרוצת כהונתו תשומת לב מיוחדת לנושא החינוך בראשון לציון. "היינו הראשונים שפרשנו סיבים אופטיים לכל מוסדות החינוך בעיר, רישתנו אותם ואנחנו, למעשה, ספק האינטרנט שלהם", אמר. הוא ציין כי "טכנולוגיה בחינוך היא תחום שמנמ"רים רבים שואפים לטפל בו, כי זה נוגע באנשים. זה הומחש בקורונה, עם חלוקה של מחשבים לתלמידים שאין להם כאלה".

פרויקט אחר שכרמלי הוביל הוא פורטל עירוני חדש, שכולל בתוכו את כל החברות והפעילויות של העירייה. התושב נכנס לכתובת אחת ומשם הוא יכול להגיע לכל שירות או מידע שהוא רוצה. גם כאן, כרמלי מעריך שראשון לציון היא בין הערים הראשונות שעשו מהלך כזה, בעוד שברשויות מקומיות אחרות יש אתרים נפרדים לפעילויות שונות.

פרויקט רחב היקף לטובת "CRM חדשני ואסטרטגי"

בנושא אחר, כרמלי מוביל בימים אלה מכרז רחב היקף ל-CRM שלדבריו יהיה חדשני ואסטרטגי, והוא הבטיח לראש העיר, רז קינסטליך, שהוא ילווה את סיום כתיבת המכרז לביצועו לפני פרישתו. הכנת המכרז נעשית ביחד עם היועץ אורי בן ארי, והוא צפוי להתפרסם במאי הקרוב.

אורי בן ארי, יועץ בתחום הערים החכמות. צילום: יח"צ

אורי בן ארי, יועץ בתחום הערים החכמות. צילום: יח"צ

בן ארי היה שותף גם לכתיבת תוכנית העיר החכמה בראשון לציון, שכרמלי הוא אחד המובילים שלה. "יישום התוכנית הוא לפי השלבים שהעירייה קבעה, על פי סדרי העדיפויות, אבל ללא ספק, בעקבות הקורונה, ששינתה הרבה מאוד דברים, נצטרך להתאים את התוכניות למציאות החדשה", אמר המנמ"ר הפורש. לדבריו, הקורונה תפסה את העירייה "די מוכנה" מבחינה תשתיתית, וכאשר החל הסגר הראשון והיה צריך לדאוג לעובדים שעברו לעבוד מהבית, הוא ואנשיו פעלו לגיוס 500 מחשבים לעובדי עירייה שלא היה להם מחשב, כמו גם עסקו בפיתוח פתרונות שיאפשרו לרשות להמשיך לתפקד.

עם זאת, אמר, "גולת הכותרת של הפיתוחים שלנו בקורונה היא הרישום לגני ילדים – מערכת שעלתה לאוויר בינואר השנה. כל תהליך הרישום מקוון לחלוטין, וזה נגע ב-13 אלף משפחות – דבר שלא היה מעולם". הוא מעריך שחלק מיישום השירות מרחוק, שהיה בשנה האחרונה עקב אילוצי הקורונה, יימשך גם אחרי סיום המשבר – בעיריית ראשון לציון ובכלל.

לסיום, כרמלי נידב עצה חשובה למחליפו ולכל המנמ"רים בעיריות: "להיות מעורבים בכל התהליכים והפרויקטים של העירייה, ליזום ולהציע חדשנות. כאמור, ברגע שהמנמ"ר מעורב, הוא הופך להיות חלק מההנהלה, והוא משפיע ומשנה".

איציק כרמלי, המנמ"ר הפורש של עיריית ראשון לציון. צילום: ניב קנטור

הפוסט איציק כרמלי, מנמ"ר עיריית ראשון לציון, פורש לאחר 10 שנים הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button