ad1
טכנולוגיה

אוליגרך רוסי: "התערבנו בבחירות בארה"ב ונמשיך בכך"

ברקע בחירות האמצע הנערכות היום (ג') בארה"ב, אמר אתמול (ב') איש העסקים הרוסי יבגני פריגוזין כי הוא, ורוסיה, הערבו בעבר בבחירות, וכי הוא ימשיך לעשות זאת בעתיד. האוליגרך ואיש העסקים פריגוזין, מקורב לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ומכונה "השף של פוטין".

בתשובה לשאלת עיתונאי, פריגוזין אמר כי, "רבותי האדונים הנכבדים, רוסיה התערבה (בבחירות בארה"ב – י"ה), אנו מתערבים, ונמשיך להתערב בהליכים הדמוקרטיים בארה"ב. (נעשה זאת) בזהירות, במדויק, באופן פרטני כמו בעת ניתוח, ובדרכנו שלנו, כפי שאנו יודעים. במהלך פעולות הניתוחים המדויקים שלנו, נוציא את שתי הכליות והכבד בבת אחת". דברי פריגוזין פורסמו על ידי קונקורד, חברת הקייטרינג שבבעלותו.

לפריגוזין אין תפקיד בממשל הרוסי, אבל נראה שההצהרה שלו הייתה ההודאה הראשונה בדבר קמפיין סייבר רוסי ברמה גבוהה המתערב בבחירות בארה"ב – שהגיעה מאדם המקורב לקרמלין.

פריגוזין הוא אחד ממקורביו האמינים של פוטין. מידת קרבתו גדולה כל כך, עד כי העיתונות הרוסית כינתה אותו "השף" של נשיא רוסיה, לאחר שהחל לקיים אירועי קייטרינג לקרמלין. פריגוזין זכה לאחר מכן בחוזי הסעדה רווחיים לבתי ספר ולכוחות הצבא של רוסיה. עוד בבעלותו חברה ביטחונית-צבאית, וגנר, העוסקת בגיוס ומשלוח שכירי חרב לאזורי קרבות ברחבי העולם, לרבות באוקראינה.

הוא הואשם על ידי האמריקנים כי פעל להתערבות בבחירות 2016, ולאחריהן, הושתו עליו עיצומים מצד ארה"ב, בריטניה והאיחוד האירופי. על פי הממשל האמריקני, פריגוזין מימן את "בית החרושת לטרולים" – Putinbots או Kremlinbots – של הקרמלין.

נשיא רוסיה פוטין ו"השף" שלו, איש העסקים הרוסי יבגני פריגוזין. עיבוד ממוחשב כאילוסטרציה.

נשיא רוסיה פוטין ו"השף" שלו, איש העסקים הרוסי יבגני פריגוזין. עיבוד ממוחשב כאילוסטרציה. צילום: ויקיפדיה ו-BigStock (בהתאמה)

ההתערבות החלה כנראה כבר לקראת בחירות 2014 

הסוכנות לחקר האינטרנט (IRA), היא חברה רוסית, העוסקת במשימות מקוונות המיועדות להשפיע על ציבור רחב, שמטרתן מימוש אינטרסים של גופים פוליטיים ועסקיים ברוסיה. היא מונה יותר מאלף עובדים והמטה שלה יושב בסנט פטרבורג, ולה משרדים גם במוסקבה ובערים נוספות. הסוכנות נוהגת להשתמש בחשבונות מזויפים באתרי רשתות חברתיות כדי לקדם את מטרותיה של רוסיה בנושאי מדיניות פנים וחוץ. החברה מתאמת את פעילויותיה עם שני מקורבים לפוטין, ופריגוזין הוא אחד מהם. במסמך של קהילת המודיעין האמריקאית מ-2017 תואר הארגון כמקורב לפוטין ומקושר לקהילת המודיעין הרוסית. הארגון מפעיל "חוות טרולים", הפועלות, בין השאר,  לעידוד התמיכה בצד הרוסי במלחמה באוקראינה ובהתערבות רוסיה במערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016.

באוגוסט 2017 פרסמנו כי ממשלו של נשיא ארצות הברית לשעבר, ברק אובמה, הוזהר כמה פעמים בדבר מתקפות הסייבר של רוסיה, וכוונותיה לשבש את הבחירות בארצות הברית – כבר ב-2014.

לפי פקידי ממשל בכירים, למוסקבה הייתה קשת רחבה של דרכים להשפעה על הבחירות. הבכירים אמרו כי ממשל אובמה והנשיא עצמו קיבלו כמה וכמה התרעות ודיווחים בין השנים 2014-2016, לפיהם הקרמלין בונה רשתות של דיסאינפורמציה, כדי שניתן יהיה להשתמש בהן, על מנת לשבש את המערכת הפוליטית בארצות הברית.

החששות לגבי ריגול סייבר רוסי וההתערבות של הקרמלין בבחירות לנשיאות ארצות הברית, גברו במידה רבה לאחר האירועים שקרו בעקבות סיפוחה של רוסיה את חצי האי קרים מידי אוקראינה.

אל הסיפוח נילוו מתקפות סייבר נגד אוקראינה, שבוצעו, ככל הנראה, על ידי רוסיה. המתקפה שינתה את דיעות חלק מהבוחרים, אך התגלתה שעות ספורות לפני הבחירות. ב-31 באוקטובר 2016 נקט אובמה בצעד דרמטי והשמיש את מערכת "קו הטלפון האדום" בין וושינגטון למוסקבה. הוא הזהיר את פוטין כי כל ניסיון להשפיע על תוצאות הבחירות בארצות הברית ייחשב כ"עניין רציני".

בדצמבר 2016, בשלהי כהונתו של אובמה, קבע ה-FBI כי רוסיה התערבה בבחירות האחרונות בארצות הברית באמצעות מתקפות סייבר. בכך הצטרפה הבולשת לקביעה זהה מצד ה-CIA. המסקנה החד משמעית של גופי הביון האמריקניים היא שפוטין הורה לאנשיו להפריע באמצעות מתקפות סייבר למהלך התקין של הבחירות – לא רק במטרה לגרום בסופו של דבר לבחירה במועמד הרפובליקני, דונלד טראמפ, אלא גם כדי לקעקע את הבסיס לצורת ותהליך הבחירות האמריקניים בכלל.

קרתה ותקרה. התערבות רוסית בבחירות בארה"ב. עיבוד ממוחשב כאילוסטרציה.

הפוסט אוליגרך רוסי: "התערבנו בבחירות בארה"ב ונמשיך בכך" הופיע ראשון באנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות

מאמרים דומים

Back to top button