ad1
חדשות

צפו בישיבה ההזויה שהובילה לחוק דמי האבטלה לעצמאים שמקדם נתניהו

אם חשבנו שראינו הכל, אז השבוע חשף העיתונאי הכלכלי מתן חודרוב שדמי האבטלה לעצמאיים, שהבטיחו כ"ץ ונתניהו במהלך התכנית הכלכלית "הענקית" שלהם, הם בכלל מחזור סעיף הזוי מתוך חוק של כולנו שעבר בכנסת ב2016. לצורך יישומו באופן מיידי הודיע כ"ץ שידאג להעביר כמה תקנות בוועדת הרווחה כבר בקרוב. אותו סעיף מוזר בחוק מאפשר לעצמאיים לקבל דמי אבטלה רק בתנאי שהם יפרישו אותם לעצמם. מה שיותר ביזארי מאותו סעיף הוא מהלך הדיון בוועדת הרווחה שהוביל לאישורו.

נתחיל מהתחלה לפני כחמש שנים– מפלגת כולנו החליטה בכנסת העשרים לחוקק חוק פנסיית חובה לעצמאיים. מדובר בחוק שנוי במחלוקת שלוקח את כספי העצמאיים ומעביר אותם לקרנות הפנסיה, אבל זה לא הסיפור כאן. בכולנו נזכרו שיש להם הבטחת בחירות נוספת לעצמאיים – הבטחה לשלם להם דמי אבטלה.

המשימה למתן דמי האבטלה הוטלה אז על ח"כ דאז של כולנו רועי פולקמן. הבעיה שלפולקמן לא הוקצה תקציב בשביל זה. פולקמן לא ויתר וחיפש פתרון יצירתי. הוא מצא אותו בדמות הוספת סעיף הזוי בחוק שנראה כאילו נלקח מפרק בארץ נהדרת. העצמאיים על פי הסעיף יחויבו להפריש לפנסיה ואם העסק שלהם יסגר, הם יוכלו למשוך את דמי האבטלה מהפנסיה.  כלומר העצמאי ישלם לעצמו אבטלה אם יהיה מובטל. כך, במקום שפולקמן יתמודד מול הרשויות כדי להשיג מימון לדמי אבטלה לעצמאים כפי שיש לכל שכיר- הוא החליט לאפשר לעצמאיים להשתמש בפנסיה שלהם כדי לשלם לעצמם את דמי האבטלה.

פה צצה לפולקמן בעיה חדשה. בקונסטלציה הזו הוא לא יכל להגדיר את הכספים האלה כ"דמי אבטלה" אלא רק כ-"פיצויים". הרי רק פיצויים נלקחים מתוך כספי הפנסיה להבדיל מדמי אבטלה שמגיעים מביטוח לאומי. זה מחסל את היכולת של פולקמן להתפאר מול המקרופונים והרשתות על כך שקיים את הבטחת הבחירות, שאומרת כאמור מתן דמי אבטלה לעצמאיים. אבל למי שדאג – פולקמן החליט לנקוט בפתרון יצירתי עוד יותר.

"כאן התברר, כי באוצר ובכולנו מוכנים ללכת כברת דרך משמעותית מאוד לטובת העצמאים, רק אם המונח 'אבטלה' יישאר חלק מהחוק" סיפר אז רו"ח ולדימיר בליאק (כיום ח"כ של יש עתיד), שיצג את העצמאים מול המדינה.  "זאת למרות שבמהלך הדיונים הסכים הדרג המקצועי של האוצר, כי באופן מהותי לא מדובר ב'אבטלה', וכי זו סימנטיקה בלבד. אפילו חברו של פולקמן לסיעה ח"כ אלי כהן אמר בשבוע שעבר בפה מלא כי יש לשנות את המינוח. אז אמר."

ארגוני העצמאיים שהבינו שעושים עליהם כותרות התנגדו. הם פוצצו את הבלוף הזה במהלך הישיבה בועדת הרווחה. ח"כ פורר מישראל ביתנו הציע בצחוק באותה ישיבה לשנות את המינוח ל"אבטללה", כדי לרצות את פולקמן ואת העצמאיים. האוצר היה עם פורר ואישר שלדעתם לא מדובר באבטלה.

פה ח"כ פולקמן הצטרף לדיון והבין שהתכנית שלו משתבשת. זה הגיע לשיא, כפי שניתן לראות בסרטון מתוך הוועדה, כששמע את נציג לה"ב המייצג עצמאיים, מתריע כי אין שום מרכיב של אבטלה בחוק. זה השלב שבו פולקמן איבד את זה והתפרץ על נציגי העצמאיים. הוא בא אליהם בטענות על כך שהם חזרו מההבנה שהיתה להם איתו בו המילה 'אבטלה' תופיע בחוק: "אתם עושים עלי סיבוב" -אמר להם.

למי שלא יכול לעמוד במתח – הסעיף הוכנס בסוף תחת "מצב אבטלה" ולא "אבטלה". ואם חשבנו שהבדיחה הזו הסתיימה – אז הגיעו כ"ץ את נתניהו אתמול במסיבת עיתונאים ושלפו את הסעיף הזה מהבוידעם תחת הכותרת "דמי אבטלה".

הפוסט צפו בישיבה ההזויה שהובילה לחוק דמי האבטלה לעצמאים שמקדם נתניהו הופיע ראשון בהכלכלה האמיתית

מאמרים דומים

Back to top button