ad1
חדשות

לקראת תמונת הניצחון של נתניהו – דו"ח העוני לא יפורסם

נתניהו מכין הכל לקראת הניצחון ב"אולימפיאדת חיסול הקורונה" העולמית שהמציא. הוא אפילו נקב במועד המשוער לחגיגות – בעוד כחודש וחצי לאחר שרוב אוכלוסית הסיכון יחוסנו ב2 מנות פייזר. לצורך תמונת ניצחון צריך נתניהו למלא שני תנאים: הראשון הוא אוכלוסיה בסיכון שמחוסנת כמעט במלואה, והודות למערכת הבריאות שלנו אנחנו בדרך לשם. והשני להגיע עם תחלואה מזערית, ככה שנהיה "הראשונים בעולם" להיות "נקיים" מהקורונה. כדי להיות ראשונים בעולם צריך לעשות הכל מהר מהר. לצורך זה מוכנה ישראל לשלם לחברות התרופות מחירים מופרזים על מנות החיסון.

בהנתן אוכלוסיה מחוסנת, לנתניהו נותר רק יעד אחד כדי להציג תמונת הניצחון בעוד חודש וחצי: מספר מאומתים חדשים, חולים קשים ומתים מזערי וכמה שיותר מהר. לשם כך נתניהו החליט להטיל סגר מלא בניגוד לדעת רוב המומחים האפידמיולוגים שטוענים שאין בכך צורך בשלב זה. כך למשל מועצת החירום הציבורית למשבר הקורונה, הכוללת רשימה ארוכה של מומחים ברפואה וחוקרים בכירים (חלקם זוכי פרס ישראל ונובל), קבעה כי מסמך ההמלצות שהוצג לשרים ועל בסיסו התקבלה ההחלטה – היה מטעה ורחוק מהמציאות.

עוד קודם לכן קבוצה של למעלה מ-100 רופאים ורופאות ניסחו מכתב, שבו טענו כי הסגר "מהווה ביטוי לאובדן עשתונות ערכי, עננה כבדה מעליהם". פרופ' אריאל מוניץ, ראש מעבדת הקורונה באוניברסיטת תל אביב קבע כי "חייבים לעצור את הסגר השלישי", וחבר הצוות לטיפול במגפות של משרד הבריאות פרופ' רן בליצר טען בישיבת הממשלה שבה הוחלט על סגר כי "ניתן לקיים הגבלות מקלות יותר במשך שבועיים לפני שבוחרים להיכנס לסגר"

נתניהו התעלם מהמלצות גורמי המקצוע והוביל כאמור באסרטיביות שכל כך מאפיינת אותו לסגר מלא. נזקי הסגר כנראה פחות מעניינים אותו בשלב זה. הוא יודע היטב שבעוד חודש וחצי לא יפתחו את המהדורות במספר בעלי החנויות שהתאבדו, מספר העניים הגואה, או בתמונות קשישים שנכנסו לדכאון וגם כך לא יוכלו להשמיע את זעקתם. הבעיה של נתניהו ושלנו שאת המציאות אי אפשר לרמות, אבל אפשר להסתיר אותה וזה מה שמנסה לעשות נתניהו בימים אלה.

לי ירון מהארץ פרסמה שבאופן חריג מאוד לא יתפרסם השנה דו״ח העוני החשוב של הביטוח הלאומי. בכל שנה בעשרים השנים האחרונות הדוח מתפרסם באזור דצמבר ומסכם את נתוני השנה שעברה. מנכ״ל הביטוח הלאומי אמר כי הסיבה לכך הינה כי המידע לא הועבר מהלמ״ס. הדו"ח השנה יפורסם "במקרה" רק אחרי הבחירות.

הלמ"ס היא יחידה שכפופה ישירות למשרדו של נתניהו. בעבר כבר פוטר הסטטיסטיקן הראשי בלמ"ס, פרופ' שלמה יצחקי, בהודעת אי-מייל שקיבל ממשרדו של נתניהו. זה קרה בין השאר אחרי שטען במסיבת עיתונאים כי הוא "חושש שנתוני העוני שמופקים מנתוני הלמ"ס אינם נכונים משום שבארבע השנים האחרונות ביטוח לאומי מספק לנו נתונים רק כאשר הדבר מקובל עליו". מאז נתניהו הספיק כבר להתקשר אליו ולהתנצל על דרך פיטוריו אחרי 11 שנות כהונה.

נראה אולי שהסטטיסטיקן הראשי הנוכחי, פרופ' דני פפרמן (שהחליף את יצחקי) , הפיק את הלקחים ויודע מה הוא צריך לעשות כדי לשמור על כסאו.

הפוסט לקראת תמונת הניצחון של נתניהו – דו"ח העוני לא יפורסם הופיע ראשון בהכלכלה האמיתית

מאמרים דומים

Back to top button